Zapalenie pęcherza, a zapalenie cewki moczowej?
Zapalenie pęcherza jest najczęściej spowodowane infekcją bakteryjną. Bakterie takie jak Escherichia coli, chlamydia, rzeżączka i gronkowce migrują do dróg moczowych, namnażają się i powodują stany zapalne. Problem ten dotyka najczęściej kobiety w okresie ciąży. Częstość infekcji wzrasta również wraz z rozpoczęciem aktywności seksualnej.
Wynika to z anatomii – kobiety mają znacznie krótszą cewkę moczową, co sprzyja rozwojowi zapalenia pęcherza moczowego. Zapalenie pęcherza jest często utożsamiane z zapaleniem cewki moczowej. Zapalenie cewki moczowej to zapalenie błony śluzowej cewki moczowej spowodowane różnymi infekcjami bakteryjnymi.
Na zapalenie cewki moczowej najlepiej zastosować leki na receptę. Jeśli potrzebujesz konsultacji z lekarzem wejdź tutaj
https://mamyrecepte.pl/wybierz-lek/zapalenie-pecherza-moczowego Czym jest zapalenie pęcherza?
Zapalenie pęcherza to stan, w którym bakterie dostają się do dróg moczowych i powodują stan zapalny. Układ moczowy zdrowej osoby jest całkowicie sterylny – nie zawiera bakterii, wirusów ani grzybów. Ze względu na różnice w wielkości ciała kobiety są bardziej podatne na ZUM. Kobiety mają krótszą cewkę moczową, co oznacza, że bakterie mają krótszą drogę do pęcherza. Również u kobiet cewka moczowa znajduje się blisko pochwy i odbytu. Ułatwia to bakteriom dostanie się do otworu cewki moczowej.
Samo zapalenie pęcherza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Wymaga jednak odpowiedniego leczenia, aby zapobiec zakażeniu nerek.
Zapalenie pęcherza – najczęstsze objawy
- ból przy oddawaniu moczu,
- uczucie ciągłego ucisku na pęcherz,
- niewielka ilość częstego oddawania moczu,
- mętny żółty mocz o silnym zapachu,
- ból brzucha
- ból w okolicy łonowej jest powszechny u kobiet, ból prącia u mężczyzn, - obie płcie mogą odczuwać ból podczas stosunku.
- objawy zapalenia pęcherza moczowego u dzieci
- ból brzucha,
- podwyższona temperatura,
- utrata apetytu
- zmęczony,
- zły humor,
- drażliwość,
- moczenie łóżka.
Pęcherz moczowy - gdzie boli?
Ból pęcherza jest powszechnie odczuwany w dolnej części brzucha zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Najczęstszym odczuciem jest uczucie mrowienia w dolnej części brzucha.
Częste zapalenie pęcherza moczowego może być spowodowane:
- innymi chorobami np. kamicą nerkową,
- zmianami hormonalnymi – ciążą lub menopauzą,
- wysoką aktywnością seksualną – bakterie mają więcej okazji do kontaktu z cewką moczową i kolonizacji pęcherza,
- predyspozycjami genetycznymi,
- nieprawidłową budową układu moczowego.
Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:
- jesteś w ciąży;
- pierwszy raz w życiu masz objawy zapalenia pęcherza moczowego;
- jesteś po zabiegu chirurgicznym;
- podejrzewasz zapalenie pęcherza u swojego dziecka;
- od wystąpienia pierwszych objawów minęły 2 dni i nie widzisz poprawy;
- niedawno leczyłeś się z powodu zapalenia pęcherza moczowego, ale objawy wróciły;
- jesteś mężczyzną i ukończyłeś 50 rok życia;
Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży, a lek na receptę.
Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w trakcie ciąży, zwiększają ryzyko zapalenia pęcherza. Dodatkowo u ciężarnych jest większe ryzyko, że infekcja rozprzestrzenia się także na nerki. Jeśli jesteś w ciąży i podejrzewasz u siebie zapalenie pęcherza moczowego - jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Specjalista ustali skuteczne i bezpieczne leczenie.
U ciężarnych tak ważne jest szybkie wdrożenie leczenia, ponieważ nieleczona infekcja dróg moczowych może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie kobiety i jej dziecka.
Konsekwencją może być:
- przedwczesny poród,
- niska masa urodzeniowa,
- znaczny wzrost ciśnienia krwi, który może prowadzić nawet do stanu przedrzucawkowego.
Nawracające (przewlekłe) zapalenie pęcherza
Niekiedy infekcja dróg moczowych ma charakter przewlekły. Mówimy wtedy o nawracającym zapaleniu pęcherza. Diagnostyka trwa bardzo długo i nie zawsze udaje się znaleźć przyczynę choroby. O przewlekłym zapaleniu pęcherza mówimy w sytuacji, kiedy pomimo wdrożonego leczenia, infekcja powraca przynajmniej kilka razy w roku.
Leki na zapalenie pęcherza na receptę
Jeśli zostanie stwierdzona obecność bakterii, w celu ich identyfikacji wykonuje się antybiogram. Jest to badanie mikrobiologiczne, które pozwala na dobranie skutecznego antybiotyku. Aby dobrać antybiotyk na zapalenie pęcherza, konieczne jest wykonanie posiewu z moczu. Leczenie antybiotykami nie zawsze jest konieczne. O ich wdrożeniu do leczenia decyduje lekarz. Jeśli potrzebujesz konsultacji wejść na stronę https://www.mamyrecepte.pl/
Zapalenie pęcherza moczowego - ile może potrwać?
Całkowity czas leczenia zależy od stopnia nasilenia infekcji, rodzaju leczenia i indywidualnych predyspozycji chorego. Po prawidłowym wdrożeniu leczenia objawy powinny złagodnieć już po 1-2 dniach. U kobiet objawy całkowicie ustępują najczęściej po 5 dniach, u mężczyzn natomiast po 7 dniach. W rzadkich przypadkach zapalenie pęcherza moczowego ma charakter przewlekły – wtedy leczenie trwa nawet kilka tygodni.
Pamiętaj - nawet jeśli objawy infekcji ustąpią po 2 dniach, nadal przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza. W zapaleniu pęcherza moczowego często stosuje się leki na receptę, które szybko przynoszą poprawę.
Czy zapalenie pęcherza jest zaraźliwe?
Oczywiście! Infekcje dróg moczowych wywoływane są przez bakterie, które do pęcherza trafią przez cewkę moczową. Najłatwiej jest się nimi zarazić w trakcie stosunku płciowego.