Tabletki antykoncepcyjne na receptę
Obecnie znane i stosowane środki antykoncepcyjne w tym tabletki antykoncepcyjne na receptę czy ereceptę dostępną online stosowane w prawidłowy sposób gwarantują prawie 100% pewności, jeśli chodzi o ochronę przed niechcianą ciążą. Dlaczego prawie? Ponieważ żadna metoda antykoncepcji – czy to prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjne czy chociażby wkładki wewnątrzmaciczne – nie są w stanie w 100% wyeliminować ryzyka zapłodnienia.
Partnerzy, którzy obawiają się, że metoda zabezpieczenia, którą zastosowali mogła zawieść,mogą skorzystać z antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. tabletki ,,dzień po’’ (określaną mianemantykoncepcji postkoitalnej). W celu uniknięcia niechcianej ciąży należy przyjąć tabletkę dokilkudziesięciu godzin po stosunku, która opóźnienia lub uniemożliwia owulację.
Kiedy zastosować antykoncepcję awaryjną i jaki jest mechanizm jej działania? Zapoznaj się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się więcej o tabletce ,,dzień po’’!
Tabletki antykoncepcyjne recepta online
Sytuacje, w których zwykle stosuje się tabletkę „dzień po” to głównie momenty niepewności co do zachowania pełnej ochrony podczas zbliżenia. Tabletka antykoncepcyjna awaryjna
„dzień po” sprawdzi się w przypadku, gdy:
- podczas stosunku prezerwatywa pękła lub zsunęła się i stanowiła wówczas jedyną
formę zabezpieczenia przed niechcianą ciążą;
- kapturek lub krążek antykoncepcyjny zmienił pozycję, pękł, uległ zniszczeniu lub
został usunięty w niewłaściwym czasie;
- w przypadku gdy penis nie został wycofany z pochwy w odpowiednim momencie w
czasie stosunku przerywanego (np. wytrysk nastąpił w pochwie lub na zewnętrzne
narządy płciowe)
- podczas stosunku płciowego nie zastosowano żadnej antykoncepcji;
- dojdzie do opóźnienia bądź nie przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej (opuszczenie co
najmniej 3 tabletek przy antykoncepcji dwuskładnikowej, nieprzyjęcie o czasie
antykoncepcji jednoskładnikowej – minipigułki);
- opóźnienia bądź nie przyjęcie kolejnej dawki środka
antykoncepcyjnego w zastrzykach lub plastrach;
- doszło do usunięcia spirali wewnątrzmacicznej poprzez jej wydalenie.
Antykoncepcja awaryjna jest również stosowana u ofiar przemocy seksualnej, które
doświadczyły gwałtu lub molestowania z wykorzystaniem narządów płciowych (nawet bez
pełnej penetracji).
tabletki antykoncepcyjne e recepta online
W jaki sposób działa tabletka „dzień po”? Mechanizm ten ma na celu:
- zablokowanie lub opóźnienie owulacji (jeśli ta jeszcze nie nastąpiła);
- utrudnienie plemnikom dotarcia do komórki jajowej, poprzez zagęszczenie śluzu
szyjkowego oraz nieznaczny wpływ na zmniejszenie grubości endometrium.
W wyniku tego procesu szansa na połączenie się plemnika z komórką jajową i jej zagnieżdżenia się w endometrium znacząco spada.
W Polsce dostępne są dwa rodzaje awaryjnych tabletek antykoncepcyjnych na receptę lub erecepte dostępną online, a mechanizm ich działania jest do siebie zbliżony, jednakże czas w jakim mogą skutecznie zapobiec niechcianej ciąży nieco się różni.
- Escapelle - antykoncepcja po stosunku bazująca na działaniu lewonorgestrelu. Tabletkę należy przyjąć do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku. W badaniach klinicznych prowadzonych w celu oceny skuteczności Escapelle oszacowano, że nieskuteczność leku (skutkująca powodzeniem zapłodnienia) nastąpiła w 0,6-3,1% przypadków.
- EllaOne - preparat bazujący na substancji czynnej zwanej octanem uliprystalu. Pigułkę należy przyjąć do 120 godzin tj. 5 dni po odbyciu stosunku seksualnego – później nie będzie już skuteczna, z uwagi na to, że substancja czynna nie będzie zdolna do zapobieżenia pęknięciu pęcherzyka Graafa i uwolnieniu komórki jajowej. Badania kliniczne prowadzone w kierunku oszacowania skuteczności EllaOne wykazały, że niepowodzenie działania (czyli zapłodnienie) nastąpiło w 0,9-2,1%
przypadków.
Należy pamiętać o tym, że podczas przyjmowania antykoncepcji awaryjnej trzeba bezwzględnie stosować się do ram czasowych wyszczególnionych we wskazaniach. W sytuacji, w której pacjentka zwymiotowałaby tabletkę po 3 godzinach od jej przyjęcia lub pojawiłyby się u niej objawy biegunki, musi niezwłocznie przyjąć drugą dawkę preparatu. Bezpieczeństwo zastosowania antykoncepcji awaryjnej na receptę.
Tabletka antykoncepcyjna ,,dzień po’’ stosowana zgodnie z zaleceniami – czyli jako = antykoncepcja awaryjna, której ze względów bezpieczeństwa nie należy traktować jako metody standardowej antykoncepcji, jest zupełnie bezpieczna. Skutek uboczny jaki pacjentki najczęściej obserwują, to zazwyczaj przesunięcie się krwawienia miesiączkowego lub krwawienia z odstawienia, jeśli na co dzień przyjmują antykoncepcję hormonalną, a także jednorazowe zaburzenie cyklu miesiączkowego (tego samego, w którym tabletka została przyjęta). Rzadko obserwowane skutki uboczne po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej, to nudności i ból głowy, a jeszcze rzadziej – wymioty, biegunka oraz zawroty głowy.
Obecnie w Polsce dostępna jest wyłącznie awaryjna antykoncepcja na receptę, którą może
wystawić każdy lekarz, nie tylko ginekolog, ale także ten pierwszego kontaktu.
Oferujemy dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej do zastosowania po niezabezpieczonym
stosunku seksualnym:
- EllaOne (octan uliprystalu) - może być zastosowana do 120 godzin (5 dni) po
niezabezpieczonym stosunku seksualnym;
- Escapelle (Levonelle/Levonorgestrel) - może być zastosowana do 72 godzin (3 dni)
po niezabezpieczonym stosunku seksualnym.
Uwaga! Możesz skorzystać z konsultacji u naszego lekarza specjalisty w celu uzyskania
erecepty dostępnej online na antykoncepcję awaryjną tutaj