Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

EllaOne

ulotka dla pacjenta

EllaOne

EllaOne to tabletka należąca do antykoncepcji awaryjnej. W Polsce od niecałych 4 lat antykoncepcja awaryjna sprzedawana jest jedynie na receptę. Przyjmowana po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w momencie, gdy tradycyjne metody antykoncepcyjne zawiodły. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie zapłodnieniu.

Jak działa EllaOne?

EllaOne to jedna z dwóch działających na polskim rynku tabletek z działu antykoncepcji awaryjnej. Stosowana jest po odbyciu stosunku płciowego w sytuacji, gdy przykładowo:

stosunek płciowy odbył się bez zabezpieczenia;
pominięto zażycie standardowej tabletki antykoncepcyjnej;
zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła;
w przypadkach nagłych, gdy do niezabezpieczonego stosunku doszło w ciągu 120 godzin;
doszło do pęknięcia lub zsunięcia prezerwatywy.
Sytuacji podobnych do wyżej wymienionych jest dużo więcej. Generalnie zadaniem tabletki „dzień po” jest zapobieganie zapłodnieniu. Ważne jest, że im szybciej tabletka zostanie przyjęta tym wyższa jest jej skuteczność. W przypadku ellaOne odnotowano, że powinna ona wywołać oczekiwany efekt do 120 godzin (5 dni) po stosunku. Najlepiej jest jednak przyjąć ją tak szybko jak jest to możliwe. EllaOne jest przeznaczona dla kobiet będących w wieku rozrodczym (również dla tych młodych). Warto wiedzieć, że można ją przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Tabletka przyjęta przed odbyciem stosunku płciowego nie zapobiegnie zajściu w ciążę. EllaOne to tabletka awaryjna, więc jak sama nazwa wskazuje, powinna być stosowana tylko w nagłych przypadkach – nie jest to lek, który można stosować jako stałą metodę antykoncepcyjną.

Jaka jest skuteczność Ellaone?

Skuteczność ellaOne określana jest na 99,7 %. Im lek jest szybciej zażyty tym ma większą skuteczność. Ellaone ma działanie przeciwne do progesteronu, który z kolei niezbędny jest do wystąpienia owulacji. Zażycie leku więc wpływa na opóźnienie uwalnianie komórki jajowej, a tym samym zapobiega zajściu w ciążę. Warto jednak wiedzieć, że zdarza się, że pomimo zastosowania leku zgodnie z jego przeznaczeniem, dojdzie do zajścia w ciążę – są to jednak nieliczne przypadki.

Według badań klinicznych zaledwie jednak kobieta 2 na 100 po zażyciu EllaOne zaszła w ciążę, dlatego jest najbardziej skuteczną antykoncepcją awaryjną.

Kiedy wziąć tabletkę Ellaone?

Ellaone można zażyć nie później niż po 120 godzinach (5 dobach) od stosunku płciowego bez zabezpieczenia, zawiodła metoda antykoncepcji np. zastosowano nieprawidłowo antykoncepcja hormonalna lub pękła prezerwatywa.

Tabletka EllaOne ze względu na działanie octanu uliprystalu jest przeznaczona do zażywania tylko w sytuacjach awaryjnych w celu zapobiegania ciąży i nie może być stosowana przez pacjenta jako stała metoda antykoncepcji.

Jak szybko zażyć Ellaone?

W celu uzyskania zadowalającego rezultatu tabletkę „dzień po” najlepiej jest przyjąć niezwłocznie po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Antykoncepcję awaryjną należy przyjąć w przeciągu 24 godzin, wtedy jej skuteczność jest bliska 99%. W przypadku leku EllaOne lek możne zażyć maksymalnie do pięciu dni (nawet do 5 dni plemniki mogą być żywe w organizmie kobiety).

Czy EllaOne jest na receptę?

Tak, aby uzyskać receptę musi być ona wystawiona przez lekarza.

Ile jest ważna jest recepta na lek EllaOne?
Recepta na EllaOne jest ważna 30 dni od daty wystawienia.

Ile kosztuje Ellaone?
Cena tabletki ellaOne w aptekach to 65 zł, ale zdarza się, że może sięgać do 100 zł.

W Polsce tabletka dostępna jest jedynie na receptę. W innych krajach europejskich tj.: Francja, Niemcy, Holandia, Portugalia, Austria, Dania, Czechy, Szwecja, Rumunia, Bułgaria, Chorwacja i Malta nie trzeba posiadać recepty, aby lek wykupić. Cena ellaOne w tych regionach waha się od 25 do 50 euro.

Po jakim czasie działa EllaOne?

Po zażyciu tabletki octanu uliprystalu (składnik tabletki ellaone) jest szybko wchłaniany. W przeciągu godziny osiąga najwyższe stężenie w krwi. Przyjęcie tabletki po posiłku wysokotłuszczowym wydłuża czas do osiągnięcia maksymalnego stężenia do ok. 3 godzin.

Jednak jak pokazują badania, te różnice nie wpływają istotnie na skuteczność leku, dlatego octan uliprystalu można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Czy po zwymiotowaniu tabletki Ellaone należy jeszcze raz ją zażyć?
Jeśli po przyjęciu leku ellaone w przeciągu 3 godzin wystąpią takie działania niepożądane jak wymioty to należy przyjąć kolejną tabletkę. W przypadku występowania wymiotów należy w trybie pilnym zasięgnąć porady lekarza.

Kiedy NIE stosować Ellaone?

Leku ellaOne nie należy przyjmować w przypadku, gdy pacjent jest uczulony na octan uliprystalu lub którykolwiek ze składników tabletki. Są również sytuacje, w których przed przyjęciem tabletki „dzień po” należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Do takich sytuacji należą:

opóźnienie cyklu miesiączkowego;
zaobserwowanie objawów ciąży tj. m.in.: powiększenie i zwiększona tkliwość piersi, poranne nudności itp. Lek ellaOne ma na celu zapobieganie zajściu w ciążę, ale nie powoduje przerwania ciąży, która już istnieje. Lek nie ma działania wczesnoporonnego. Mimo to w przypadku przyjęcia leku przez pacjentkę będącą w ciąży lekarz musi sprawdzić czy pacjentka nie jest w ciąży pozamacicznej. Kontakt z lekarzem musi nastąpić szczególnie w sytuacji, gdy pacjentka odczuwa ból brzucha, krwawi, w przeszłości miała ciążę pozamaciczną, zakażenie narządów płciowych lub zabieg chirurgiczny wykonany na jajowodzie.
występowanie ciężkiej postaci astmy;
ciężkie zaburzenia czynności wątroby;
przyjmowanie leków (również ziołowych) – niektóre leki stosowane w leczeniu mogą wpłynąć na obniżenie skuteczności ellaOne, do grupy tych leków zalicza się: – leki antypadaczkowe; – leki, które są stosowane w leczeniu gruźlicy; – leki, które są stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV; – leki, które są stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych; – leki ziołowe, które zawierają ziele dziurawca;
stwierdzona nietolerancja niektórych cukrów;
jakiekolwiek wątpliwości związane z przyjęciem i działaniem tabletki „dzień po”.
Odbycie kolejnego stosunku po przyjęciu leku ellaOne
Jeśli po zażyciu tabletki ellaone dojdzie do stosunku płciowego bez zabezpieczenia, nie zapobiegnie ona zajściu w ciążę. Po spożyciu tabletki pacjentka nie powinna odbywać niezabezpieczonych stosunków do czasu wystąpienia kolejnej miesiączki.

Octan uliprystalu nie należy stosować jako stałej metody antykoncepcji;

Jakie są skutki uboczne po Ellaone?

Niekiedy po przyjęciu leku ellaOne mogą wystąpić objawy tj.: zawroty głowy, zmęczenie, senność, problemy z widzeniem i koncentracją. W takiej sytuacji należy zrezygnować z prowadzenie i obsługiwania samochodów oraz maszyn.

Tabletka „dzień po” nie zapobiega zapłodnieniu, jeżeli stosunek odbędzie się po zażyciu leku. W związku z tym zaleca się, aby do czasu wystąpienia kolejnego krwawienia miesiączkowego stosować prezerwatywy przy każdym stosunku płciowym.

W sytuacji, gdy po przyjęciu tabletki:

miesiączka spóźnia się o ponad tydzień (7 dni),
miesiączka będzie miała zmieniony charakter (skąpa, obfita)
wystąpią objawy tj. dyskomfort/ból brzucha lub żołądka, tkliwość piersi, wymioty, nudności.
To istnieje podejrzenie, że pacjentka jest w ciąży. Zaleca się niezwłoczne wykonanie testu ciążowego oraz skonsultowanie się z lekarzem, jeżeli wynik testu będzie pozytywny.

Opóźnienie miesiączki po EllaOne

Przyjęcie preparatu EllaOne, powoduje opóźnienie owulacji, dlatego kilkudniowe opóźnienie wystąpienia miesiączki jest normalne.

Przedawkowania EllaOne

Nie ma dokładnych informacji dotyczących przekroczenia zalecanej dawki ellaOne. Zalecana dawka leku to 1 tabletka 30 mg octanu uliprystalu, w przypadku jej przekroczenia należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co lepsze tabletka EllaOne czy Escapelle?

Zarówno lek Ellaone jak i Escapelle należy przyjąć jak najszybciej, aby lepiej miał największą skuteczność. Lek Escapelle należy spożyć nie później niż po 72 godzinach od stosunku płciowego bez zabezpieczenia W przypadku Ellaone czas w jakim można spożyć lek wynosi 5 dni.

kuteczność Escapelle w przeciągu pierwszych 24 godzin to 99,0%, natomiast w przypadku EllaOne to 99,7%.

Jak przyjąć Ellaone?

Tabletkę ellaOne najlepiej jest przyjąć jak najszybciej od stosunku płciowego, podczas którego tradycyjna metoda antykoncepcyjna nie sprawdziła się lub też stosunek odbył się bez zabezpieczenia. Skuteczność tabletki ellaOne  jest tym wyższa, im szybciej ją przyjmiemy, a można ją stosować do 5 dni (120 godzin) od stosunku. Lek można zastosować niezależnie od dnia cyklu miesiączkowego oraz pory dnia. Na jej działanie nie ma również wpływu to czy zażyjemy ją przed czy po posiłku. W sytuacji, gdy w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki pojawią się wymioty należy przyjąć kolejną tabletkę „dzień po”, aby uzyskać oczekiwany rezultat.

Lek EllaOne można zażyć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Tabletkę połykany w całości i popijamy wodą. Przez następne 7 dni nie należy współżyć lub stosować prezerwatywy.

Tabletka ellaOne zawiera substancję czynną o nazwie octan uliprystalu (na 1 tabletkę przypada 30 miligramów tej substancji). Dodatkowo lek zawiera: laktozę jednowodną, powidon, kroskarmelozę sodową, magnezu stearynian.

Czy po ellaOne można brać tabletki antykoncepcyjne?

Zażycie tabletki ellaOne nie jest przeciwwskazaniem do kontynowania stosowania stałej antykoncepcji hormonalnej.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Ellaone?

Lek ellaOne jest środkiem antykoncepcyjnym stosowanym w przypadkach nagłych i nie powinien być stosowany w przypadku:

ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej;
chorób nowotworowych;
zaburzeń w pracy wątroby;
zaburzeń o charakterze zakrzepowo-zatorowych;
astmy;
choroby Leniowskiego Crohna.
U dziewcząt przed okresem dojrzewania nie należy stosować preparatu.

Tabletka EllaOne a tabletki antykoncepcyjne

Warto wiedzieć, że przyjmowanie leku ellaOne może tymczasowo wpłynąć na skuteczność regularnie stosowanych środków antykoncepcyjnych. Po zażyciu tabletki „dzień po” zaleca się, aby podczas stosunku płciowego stosować również prezerwatywę, aż do rozpoczęcia kolejnego cyklu miesiączkowego. Nie należy stosować ellaOne z innymi tabletkami o działaniu antykoncepcyjnym, które zawierają substancję o nazwie lewonorgestrel. Przyjmowanie tych 2 leków równocześnie może wpłynąć na ich działanie i skuteczność, a nawet doprowadzić do działań niepożądanych leku. Stosowania leku EllaOne powinny odbywać się tylko w przypadkach nagłych.

EllaOne a karmienie piersią

Leku nie powinno się stosować, jeżeli kobieta karmi piersią, ponieważ wpływ karmienia dziecka piersią po zażyciu tego leku nie jest znany. Nie należy karmić piersią przez 7 dni. W przypadku, gdy tabletka zostanie jednak zastosowana należy zrezygnować z karmienia piersią na czas 1 tygodnia. W tym czasie – aby utrzymać laktację – zaleca się odciąganie pokarmu przy użyciu laktatora. Pokarm należy wyrzucić, nie można podawać go dziecku.

Czy EllaOne jest tabletką wczesnoporonną?

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną uznano,  że tabletki awaryjne nie mają działania wczesnoporonnego. Oznacza to, że pigułka ellaOne przyjęta przez kobietę już będącą w ciąży nie doprowadzi do zakończenia ciąży czy obumarcia płodu. Jeśli jednak kobieta podejrzewa, że może być w ciąży (np. spóźnia jej się cykl miesiączkowy, odczuwa poranne nudności, zauważyła powiększenie i zwiększoną tkliwość piersi) przed przyjęciem tabletki powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Octan uliprystalu w leczeniu przedoperacyjnym mięsaków macicy
W 2018 roku Europejska Agencja Leków zarejestrowała dla octanu uliprystalu (ta substancja jest głównym składnikiem EllaOne) nowe wskazanie.

Substancja zaczęła być wykorzystywana przy leczeniu mięsaków macicy. Octan uliprystalu działa na komórki mięsaka, które przestają się dzielić. Dzięki temu mięsak zmniejsza swoją masę, a co za tym idzie obumiera. Octan uliprystalu dodatkowo hamuje krwawienie z macicy i niweluje ból brzucha dzięki hamowaniu działania progesteronu.

 

Skutki uboczne leku EllaOne

Tabletka EllaOne to lek o działaniu antykoncepcji awaryjnej – jak każdy lek może, ale nie musi,  wywoływać skutki uboczne.

Najczęstsze skutki uboczne
Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych (skarży się na nie 1 na 10 kobiet) należą:

dyskomfort odczuwany w okolicy brzucha, nudności, ból brzucha lub żołądka;

bolesne miesiączki;
tkliwość piersi;
bóle pojawiające się w okolicy miednicy;
bóle i zawroty głowy;
złe samopoczucie, wahania nastrojów;
bóle mięśni;
bóle pleców;
nadmierne zmęczenie, ospałość.
Częste skutki uboczne
Do mniej często zgłaszanych (1 na 100 osób) skutków ubocznych zalicza się:

problemy żołądkowe: gazy, biegunka;
uczucie suchości w jamie ustnej, zgaga;
zmiana charakteru krwawienia miesiączkowego (obfite, wyjątkowo długie krwawienie);
objawy typowe dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego;
zwiększone upławy i podrażnienie pochwy;
uderzenia gorąca;
nietypowe krwawienie z pochwy lub nieregularne;
zmiana popędu seksualnego;
problemy emocjonalne, uczucie niepokoju;
nadmierne pobudzenie;
problemy ze snem;
nadmierna senność;
zaburzenia emocjonalne;
zespół napięcia przedmiesiączkowego;
bolesne miesiączkowanie;
problemy z widzeniem, zaburzenia wzrokowe;
migrena;
objawy grypy;
zmiany skórne, trądzik i/lub świąd;
zły nastrój;
świąd narządów płciowych;
zaburzenia uwagi;
podwyższona temperatura ciała, gorączka, dreszcze.
Rzadkie skutki uboczne
Do najrzadziej zgłaszane (1 na 1000 osób) działania niepożądane to :

uczucie dyskomfortu lub ból odczuwany podczas stosunku płciowego;
ból i/lub świąd w okolicy narządów płciowych;
wyjątkowo skąpe krwawienie miesiączkowe;
pęknięcie torbieli jajnika;
obniżona koncentracja, dezorientacja;
omdlenia, zawroty głowy;
drżenie ciała;
światłowstręt, przekrwienie oczu lub dyskomfort w okolicy oczu;
zaburzenia smaku;
uczucie suchości w gardle;
zwiększone pragnienie;
swędząca wysypka (pokrzywka).
Niektóre z działań niepożądanych leku mogą być objawami ciąży (złe samopoczucie, ból brzucha, wymioty, zaburzenia apetytu i wrażliwość piersi). W przypadku ciąży ważne jest, aby jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza

UWAGA!

Antykoncepcja awaryjna nie chroni przez chorobami wenerycznymi. Tabletka ellaOne nie chroni – w odróżnieniu do prezerwatyw – przed zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową po odbyciu stosunku płciowego (HIV, chlamydioza, kłykciny kończyste, rzeżączka, opryszczka narządów płciowych, kiła, zapalenie wątroby typu B). W przypadku pojawienia się objawów charakterystycznych dla chorób tego typu należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Działania niepożądane wymienione wyżej lub znajdujących się w ulotce dołączonej do leku ellaOne, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Zachęca się również do przekazania informacji o zaistniałych skutkach ubocznych w celu uzyskania większej liczby danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku. Informacje takie należy zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – z siedzibą w Warszawie (adres e-mailowy: ndl@urpl.gov.pl)

Zamów konsultację
Wypełnij formularz i uzyskaj receptę w 5 minut.
Lek:  EllaOne
Cena konsultacji:  35,00 zł

Ilość opakowań
Tabletek w opakowaniu