Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zylaki

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Zylaki
19.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Kilka słów o układzie krążenia

System krążenia to zamknięty system, w którym krew porusza się w naczyniach krwionośnych pod wpływem działania serca jak pompy. Można to porównać do sieci rur o różnych średnicach, które tworzą tętnice i żyle.

Żyły to naczynia krwionośne, przez które krew „zużyta” (uboga w tlen) wraca do serca i płuc. Żyły kończyn dolnych dzielą się na żyły głębokie, ukryte między mięśniami i tkanką łączną, oraz na żyły powierzchowne, znajdujące się blisko skóry. Obie te sieci komunikują się krótkimi, poprzecznymi żyłkami przeszywającymi.

W ścianach zarówno żył powierzchownych, jak i głębokich znajdują się zastawki, które kontrolują przepływ krwi w jednym kierunku, zapobiegając cofaniu się krwi. Ich funkcję można porównać do zastawek w materacach dmuchanych, które uniemożliwiają wyciek powietrza. Płyn krwi prawidłowo przemieszcza się z układu powierzchownego do głębokiego, a następnie w stronę serca.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Co to są żylaki?

Żylaki to patologiczne poszerzenia i wydłużenia żył, które prowadzą do krętego przebiegu. Najczęściej dotyczą one żył na nogach.

Typy żylaków

Pajączki naczyniowe to rozszerzone żyłki znajdujące się blisko powierzchni skóry. Zazwyczaj nie powodują dolegliwości bólowych i są głównie problemem kosmetycznym.

Siatka żylaków to złożenie krętych żyłek pod skórą, najczęściej w okolicy podkolanowej lub na bocznej części nóg. Zazwyczaj nie są bolesne i nie powodują obrzęków.

Żylaki głównych żył głównych to najczęstsza forma żylaków, które mogą powodować dolegliwości. Są one widoczne głównie na wewnętrznej stronie kończyny (żylaki żyły odpiszczelowej) lub na tylnej stronie łydki (żylaki żyły odstrzałkowej) i mogą powodować objawy przewlekłej niewydolności żylnej.

Przyczyny powstawania żylaków

Istnieje kilka teorii tłumaczących powstawanie żylaków, jednak większość badaczy zgadza się, że główną przyczyną są genetycznie warunkowane nieprawidłowości zastawek żylnych, np. zbyt mała ilość zastawek lub zaburzenia ściany żył, np. osłabienie ściany i zwiększona podatność na rozciąganie.

Nieprawidłowości zastawek mogą powodować, że krew, zamiast przepływać z układu powierzchownego do głębokiego i w kierunku serca, przedostaje się wstecznie do układu powierzchownego, powodując jego nadmierne rozciąganie i przeciążenie. W rezultacie prowadzi to do poszerzenia i wydłużenia żył oraz powstawania żylaków.

Oprócz czynników genetycznych istnieje wiele czynników środowiskowych mogących przyspieszać powstawanie żylaków. Należą do nich:

  • ciąża, w której dochodzi do zwiększenia objętości krwi, ucisku na żyły przez powiększoną macicę oraz wpływu hormonów na ścianę żył
  • długotrwałe stanie (związane np. z pracą zawodową)
  • długotrwała praca w wysokiej temperaturze
  • nadwaga i otyłość
  • dźwiganie ciężarów
  • przebyte urazy i operacje nogi
  • wiek – częstość występowania żylaków rośnie z wiekiem.

Objawy

Widoczne żylaki to miękkie, sinawe uwypuklenia na skórze wzdłuż żył. Mogą towarzyszyć im uczucie ciężkości i bóle nóg, obrzęki, swędzenie skóry i kurcze mięśniowe, szczególnie w nocy, a u kobiet mogą nasilać się podczas miesiączki. Niektórzy pacjenci mogą nie odczuwać żadnych objawów poza defektem kosmetycznym. Zaawansowane żylaki mogą powodować zapalenie żył powierzchownych, które charakteryzuje się silnym bólem, twardymi zgrubieniami pod skórą i zaczerwienieniem. Leczenie polega na podawaniu heparyny przez około 4-6 tygodni oraz stosowaniu leków przeciwzapalnych. Zapalenie żył powierzchownych różni się od zakrzepowego zapalenia żył głębokich, które jest poważniejsze i wymaga szybkiego leczenia, aby uniknąć zatoru płucnego. Objawy sugerujące obie choroby mogą wprowadzać w błąd pacjentów i powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Niewielkie żylaki często są jedynie kłopotem estetycznym i dopóki nie sprawiają znacznych dolegliwości, zaleca się przede wszystkim stosowanie profilaktycznych metod zapobiegających ich dalszemu rozwojowi.

Sytuacje, które wymagają konsultacji lekarskiej:

  • duże obrzęki i bóle kończyn dolnych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie
  • zmiany zapalne i przebarwienia skóry na łydce i okolicach kostek
  • objawy sugerujące zapalenie żyły, takie jak silny ból, zaczerwienienie, bolesne i napięte stwardnienie na linii żylaka, przypominające napięty sznur
  • krwawienie z żylaka, które może być trudne do zatrzymania i wymagać pilnej interwencji; w przypadku krwawienia zaleca się położenie z uniesioną nogą, co powinno spowodować zmniejszenie krwawienia w ciągu kilku minut.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie?

Żylaki są zauważalne i wyczuwalne dotykiem, więc poza badaniem lekarskim konieczne są szczególne badania.

Doświadczeni lekarze specjaliści od chorób naczyń czasami stosują tzw. testy opaskowe, polegające na założeniu mankietu na nogę do pomiaru ciśnienia lub bandaża, aby określić, gdzie znajduje się uszkodzona zastawka żylna.

Badanie USG z kolorowym doplerem pozwala ocenić nie tylko żyły powierzchowne, ale także głębokie i jest wykonywane w przypadku podejrzenia przebytej zakrzepicy lub przed planowaną operacją na żylaki. U osób z niepowikłanymi żylakami, które nie planują operacji, wykonanie tego badania nie jest konieczne. Natomiast USG może być pomocne w wykryciu wczesnej fazy żylaków, gdy nie są one jeszcze widoczne, a pojawiają się obrzęki nóg.

Inne metody diagnostyki obecnie są rzadko stosowane, głównie w specjalistycznych poradniach i oddziałach naczyniowych. Wskazania do ich stosowania, w przypadku wątpliwości diagnostycznych lub w rzadkich wadach wrodzonych żył, ustala specjalista.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł