Jakie są objawy zawału serca?
Do zawału serca zazwyczaj dochodzi po wysiłku fizycznym lub pod wpływem dużego stresu. Objawy zazwyczaj utrzymują się ponad 20 minut i nie ustępują w spoczynku ani po przyjęciu nitrogliceryny. Najczęstszy objaw to ból za mostkiem. Inne objawy mogą obejmować nagłą duszność wysiłkową, silny ból brzucha z nudnościami i wymiotami, silne zawroty głowy, omdlenie, kołatanie serca i osłabienie. Zawał serca może przebiegać inaczej u każdej osoby, dlatego trudno samemu ocenić, czy dolegliwości są związane z zawałem.
Osoby z chorobą wieńcową powinny być szczególnie czujne na symptomy związane z zawałem i w razie wątpliwości natychmiast skonsultować się z lekarzem lub służbami ratunkowymi. W przypadku podejrzenia zawału serca należy niezwłocznie zadzwonić pod numer telefonu alarmowego 999 lub 112, nawet jeśli nie jesteś pewien diagnozy. Wzywając karetkę, można rozpocząć leczenie już w drodze do szpitala, gdzie personel medyczny może szybko podjąć odpowiednie działania. Ratownicy kontaktują się również z personelem szpitala, aby przygotować się do natychmiastowego leczenia zawału serca. Zapamiętaj numer alarmowy: w Polsce 999 lub 112, w Europie 112.
Jak leczy się zawał serca?
Im szybciej rozpocznie się terapię zawału, tym większa będzie ilość mięśnia sercowego, która może być uratowana. Pacjenci, którzy rozpoczną leczenie w ciągu pierwszej godziny od pojawienia się objawów, mają największe szanse na pełny powrót do zdrowia. Dlatego nie wahaj się wezwać pomocy - 50% pacjentów z zawałem serca umiera zanim trafi do szpitala!
Jeśli twój lekarz wcześniej zalecił ci zażywanie nitrogliceryny i określił sposób jej stosowania, możesz ją przyjąć. Jeżeli ból nie ustąpi lub wróci w ciągu 5 minut, natychmiast zadzwoń po pogotowie. Dyspozytor może zalecić przyjęcie 300 mg aspiryny jeszcze przed przyjazdem karetki ratunkowej.