Co to jest biegunka tłuszczowa i stolec tłuszczowy?
Biegunką jest stan, w którym osoba ma częste wypróżnienia o luźnej konsystencji, zwykle co najmniej trzy razy dziennie. Może być ona ostra, przetrwała lub przewlekła, w zależności od czasu trwania.
Stolec tłuszczowy to taki, który zawiera nadmiar tłuszczu. Jest on połyskliwy, mazisty i ma nieprzyjemny zapach. Często można zauważyć w nim krople tłuszczu na powierzchni lub w wodzie toaletowej.
Biegunka tłuszczowa to rodzaj biegunki, w której stolec ma charakter tłuszczowy, oprócz luźnej konsystencji i częstych wypróżnień.
Biegunka tłuszczowa – przyczyny
Biegunka tłuszczowa to biegunka wynikająca z zaburzeń procesów trawienia i wchłaniania tłuszczów w przewodzie pokarmowym.
Zaburzenia trawienia tłuszczów, które mogą powodować biegunkę tłuszczową obejmują: zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki, zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) oraz cholestatyczne choroby wątroby.
Zaburzenia wchłaniania tłuszczów, które mogą przyczynić się do biegunki tłuszczowej to: celiakia, choroba Whipple’a, niedokrwienie jelita, abetalipoproteinemia, naczyniakowatość limfatyczna jelit oraz inne przyczyny enteropatii z utratą białka.
Biegunka tłuszczowa – leczenie
Biegunka związana z nadmiernym wchłanianiem tłuszczów jest sygnałem, że coś nie funkcjonuje prawidłowo w organizmie. Terapia może się różnić w zależności od przyczyny tego objawu.