Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Rybelsus Tabletki

Zamów konsultację
Wypełnij formularz i uzyskaj receptę w 5 minut.
Lek:  Rybelsus
Cena konsultacji:  59,00 zł

Ilość opakowań
Tabletek w opakowaniu

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Budixon Neb

20.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rzeżączka

20.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Lek Ketrel

16.06.2024
Rybelsus Tabletki
06.01.2024
Przeczytasz w 7 min

Co zawiera i jak działa Rybelsus

Rybelsus jest markowym lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Jego aktywnym składnikiem jest semaglutyd, który należy do klasy leków znanych jako analogi GLP-1 (glukagonopodobnego peptydu-1). Oto kluczowe informacje dotyczące składu i działania Rybelsus:

Skład: Głównym składnikiem aktywnym Rybelsus jest semaglutyd. Oprócz semaglutydu, tabletki Rybelsus mogą zawierać inne substancje pomocnicze, które pomagają w procesie produkcji tabletki i jej stabilności.
Mechanizm Działania: Semaglutyd, będący analogiem GLP-1, naśladuje działanie naturalnie występującego w organizmie hormonu GLP-1. Ten hormon jest ważny w regulacji poziomu glukozy we krwi. Semaglutyd działa na kilka sposobów:

Stymulacja Wydzielania Insuliny: Semaglutyd stymuluje trzustkę do produkcji większej ilości insuliny, kiedy poziom glukozy we krwi jest wysoki. To pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.


Zmniejszenie Produkcji Glukagonu: Semaglutyd pomaga również obniżyć poziom glukagonu, hormonu, który zwiększa produkcję glukozy w wątrobie, co również przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi.
Spowolnienie Opróżniania Żołądka: Semaglutyd może spowalniać opróżnianie żołądka, co przyczynia się do dłuższego uczucia sytości i może pomóc w kontroli wagi.


Efekty na Apetyt: Lek może również oddziaływać na ośrodki apetytu w mózgu, co może pomóc w zmniejszeniu apetytu i wspomagać kontrolę masy ciała.


Zastosowanie: Rybelsus jest zalecany do stosowania jako część kompleksowego planu leczenia cukrzycy, który może również obejmować dietę i ćwiczenia. Jest zazwyczaj stosowany, gdy inne metody leczenia, takie jak zmiana diety i zwiększona aktywność fizyczna, nie są wystarczające do kontrolowania poziomu glukozy we krwi.
Rybelsus jest pierwszym w swoim rodzaju lekiem na cukrzycę, który jest dostępny w formie doustnej - wcześniejsze analogi GLP-1 były dostępne tylko w formie zastrzyków. Jest to ważne udogodnienie dla wielu pacjentów. Przed rozpoczęciem stosowania Rybelsus, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy lek jest odpowiedni i bezpieczny dla danego pacjenta, oraz ustali odpowiedni plan leczenia.

ROZPOCZNIJ KONSULTACJĘ

Kiedy stosować Rybelsus - tabletki?

Rybelsus, w formie tabletek zawierających semaglutyd, jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, szczególnie w sytuacjach, kiedy nie można osiągnąć wystarczającej kontroli poziomu glukozy we krwi wyłącznie za pomocą diety i ćwiczeń. Oto kluczowe momenty, kiedy stosowanie Rybelsus może być zalecane:

Niewystarczająca Kontrola Poziomu Glukozy: Gdy modyfikacje stylu życia, takie jak dieta i aktywność fizyczna, nie zapewniają odpowiedniej kontroli poziomu cukru we krwi.

Jako Alternatywa dla Iniekcji: Rybelsus jest atrakcyjną opcją dla pacjentów, którzy potrzebują leczenia analogiem GLP-1, ale preferują lek doustny zamiast zastrzyków.

Zarządzanie Wagą: Ponieważ Rybelsus może pomagać w kontroli apetytu i wspierać utratę wagi, może być zalecany dla pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy również walczą z problemami wagi.

Kompleksowe Leczenie Cukrzycy: Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w zależności od potrzeb indywidualnego pacjenta.

Odpowiedź na Inne Terapie: Dla pacjentów, którzy nie osiągnęli oczekiwanych rezultatów przy użyciu innych leków przeciwcukrzycowych, Rybelsus może być skuteczną alternatywą.

Długoterminowe Zarządzanie Cukrzycą: Jako lek wpływający na kilka aspektów cukrzycy, Rybelsus jest odpowiedni dla długoterminowego zarządzania tą chorobą.

Zawsze należy stosować Rybelsus zgodnie z zaleceniami lekarza, który oceni, czy lek ten jest odpowiedni dla danego pacjenta, wziąwszy pod uwagę jego indywidualny stan zdrowia, historię choroby i ewentualne współistniejące schorzenia. Lekarz dostosuje także odpowiednią dawkę i udzieli wskazówek dotyczących przyjmowania leku.

Kiedy nie stosować preparatu Rybelsus

Rybelsus, zawierający semaglutyd, jest skutecznym lekiem w leczeniu cukrzycy typu 2, ale istnieją pewne sytuacje i warunki, w których jego stosowanie może być niewskazane lub wymagać szczególnej ostrożności. Oto główne przeciwwskazania do stosowania Rybelsus:

Alergia na Semaglutyd lub Inne Składniki: Nie należy stosować Rybelsus, jeśli występuje znana nadwrażliwość na semaglutyd lub jakikolwiek inny składnik preparatu.

 • Cukrzyca Typu 1: Rybelsus nie jest przeznaczony do leczenia cukrzycy typu 1 lub ketoacidozy diabetycznej.
  Ciężkie Schorzenia Żołądkowo-Jelitowe: U osób z ciężkimi problemami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak znaczne zaburzenia żołądkowe, opóźnione opróżnianie żołądka, lub choroby zapalne jelit, stosowanie Rybelsus może wymagać ostrożności.

 

 • Historia Choroby Nowotworowej Tarczycy: U osób z osobistą lub rodzinna historią medullarnego raka tarczycy (MTC) lub zespołem mnogiej gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej typu 2 (MEN 2), Rybelsus może być przeciwwskazany.

 

 • Ciąża i Karmienie Piersią: Bezpieczeństwo stosowania Rybelsus w czasie ciąży i karmienia piersią nie jest dobrze ustalone. Należy skonsultować się z lekarzem w celu oceny potencjalnych ryzyk i korzyści.
  Wiek: Bezpieczeństwo i skuteczność Rybelsus u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia nie zostały ustalone.
  Zaburzenia Funkcji Nerek lub Wątroby: U osób z ciężkimi zaburzeniami funkcji nerek lub wątroby, stosowanie Rybelsus może wymagać ostrożności lub dostosowania dawki.

 

 • Zaburzenia Trzustki: U osób z historią zapalenia trzustki, stosowanie Rybelsus może wymagać ostrożności.
  W każdym przypadku, decyzja o stosowaniu Rybelsus powinna być podjęta przez lekarza, który uwzględni indywidualne czynniki zdrowotne pacjenta, historię choroby, obecne schorzenia oraz potencjalne ryzyko. Ważne jest, aby pacjenci dokładnie informowali swojego lekarza o swojej historii medycznej i wszystkich stosowanych lekach przed rozpoczęciem leczenia Rybelsus.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rybelsus tabletki

Stosowanie Rybelsus (semaglutyd), jak w przypadku wielu leków, wymaga zachowania szczególnej ostrożności w niektórych sytuacjach. Oto główne okoliczności, kiedy należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tego leku:

Osoby z Chorobami Żołądkowo-Jelitowymi: Rybelsus może powodować nudności, wymioty, biegunkę i zaparcia, więc u osób z istniejącymi problemami żołądkowo-jelitowymi należy zachować szczególną ostrożność.
Historia Zapalenia Trzustki: U osób z historią zapalenia trzustki należy rozważyć ryzyko i korzyści stosowania Rybelsus, ponieważ może on zwiększać ryzyko zapalenia trzustki.

Zaburzenia Funkcji Nerek: Należy monitorować funkcję nerek, ponieważ Rybelsus może wpływać na czynność nerek, szczególnie u osób z istniejącymi problemami nerkowymi.

Hipoglikemia: Rybelsus stosowany w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (np. insuliną) może zwiększać ryzyko hipoglikemii. Wymaga to odpowiedniego dostosowania dawek i monitorowania poziomu glukozy.

Ciąża i Karmienie Piersią: Należy porozmawiać z lekarzem o stosowaniu Rybelsus w ciąży i podczas karmienia piersią, ponieważ bezpieczeństwo jego stosowania w tych okresach nie jest w pełni ustalone.
Wiek Pacjenta: Bezpieczeństwo i skuteczność Rybelsus u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia nie zostały ustalone.

Choroby Serca i Naczyń Krwionośnych: U osób z chorobami serca i naczyń krwionośnych należy zachować ostrożność, ponieważ Rybelsus może wpływać na tętno i ciśnienie krwi.
Zmiany Wizualne: W przypadku wystąpienia zmian w widzeniu, zaleca się konsultację z lekarzem, ponieważ mogą one być związane ze zmianami poziomu glukozy we krwi.

Objawy Depresyjne: Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem objawów depresji lub zmian w zachowaniu, które mogą wystąpić podczas stosowania Rybelsus.

Zawsze należy informować lekarza o wszelkich istniejących problemach zdrowotnych, innych przyjmowanych lekach i suplementach oraz o historii medycznej przed rozpoczęciem stosowania Rybelsus. Regularne wizyty kontrolne i komunikacja z lekarzem są kluczowe dla bezpiecznego i skutecznego stosowania tego leku.

Dawkowanie preparatu Rybelsus tabletki

Dawkowanie preparatu Rybelsus (semaglutyd) w leczeniu cukrzycy typu 2 jest ustalane indywidualnie i powinno być zawsze zgodne z zaleceniami lekarza. Oto ogólne wytyczne dotyczące dawkowania:

Dawka Początkowa: Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od stosunkowo niskiej dawki, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza tych związanych z układem pokarmowym. Początkowa dawka Rybelsus zwykle wynosi 3 mg raz dziennie.

Dostosowanie Dawki: Po około 4 tygodniach, w zależności od tolerancji pacjenta na lek i kontroli poziomu glukozy we krwi, dawka może być zwiększona. Typowa kolejna dawka to 7 mg raz dziennie, a następnie, jeśli jest to dobrze tolerowane, może zostać zwiększona do 14 mg raz dziennie.

Sposób Stosowania: Tabletki Rybelsus należy przyjmować na czczo, z niewielką ilością wody (około pół szklanki), co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem, napojem lub przyjęciem innych leków doustnych w ciągu dnia. Jest to ważne, ponieważ spożywanie pokarmów bezpośrednio po zażyciu Rybelsus może wpływać na wchłanianie semaglutydu.

Przypadkowe Pominięcie Dawki: W przypadku pominięcia dawki, zaleca się wzięcie jej jak najszybciej po tym, jak się o tym pamięta, ale tylko jeśli następna dawka nie ma być przyjęta w ciągu najbliższych 12 godzin. W przeciwnym razie pominiętą dawkę należy pominąć, a leczenie kontynuować zgodnie z planem.
Przedawkowanie: W przypadku podejrzenia przedawkowania, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub poszukać natychmiastowej pomocy medycznej.

Pamiętaj, że te informacje są ogólnymi wytycznymi i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Dawkowanie Rybelsus powinno być zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta przez lekarza, biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia, inne stosowane leki i odpowiedź na leczenie.

Czy można stosować Rybelsus - tabletki w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie Rybelsus (semaglutyd) w tabletkach w czasie ciąży i karmienia piersią wymaga ostrożności i powinno być dokładnie omówione z lekarzem. Oto co należy wziąć pod uwagę:

Stosowanie w Ciąży:

Brak Wystarczających Danych: Obecnie brakuje wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania semaglutydu w ciąży.
Ryzyko dla Rozwoju Płodu: Nie przeprowadzono odpowiednich badań na ludziach, ale badania na zwierzętach wykazały potencjalne ryzyko dla rozwoju płodu.
Decyzja Kliniczna: Decyzja o stosowaniu Rybelsus w ciąży powinna być oparta na ocenie korzyści i ryzyka przez lekarza. Lekarz może zalecić inne metody leczenia cukrzycy, które są uważane za bezpieczniejsze w czasie ciąży.

Stosowanie podczas Karmienia Piersią:

Brak Dostępnych Informacji: Nie ma dostępnych informacji na temat wydzielania semaglutydu do mleka ludzkiego, ani o wpływie leku na dziecko karmione piersią.
Ostrożność i Ocena Lekarza: Należy zachować ostrożność, a decyzja o stosowaniu Rybelsus podczas karmienia piersią powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem, który oceni potencjalne ryzyko dla dziecka.
Alternatywne Metody Leczenia:

Zmiana Leczenia: W okresie ciąży i karmienia piersią, lekarz może zalecić zmianę leczenia na inne metody uznawane za bezpieczniejsze dla matki i dziecka.
Konsultacja z Lekarzem:

Indywidualna Ocena: Kobiety w ciąży lub planujące ciążę oraz matki karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem lub kontynuowaniem stosowania Rybelsus, aby omówić wszystkie dostępne opcje leczenia i potencjalne ryzyko.

Zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią, priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie zarówno matki, jak i dziecka, dlatego wszelkie decyzje dotyczące leczenia powinny być podejmowane w ścisłej współpracy z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Rybelsus - tabletki?

Stosowanie Rybelsus (semaglutyd) w tabletkach, podobnie jak każdego innego leku, może powodować działania niepożądane, chociaż nie każdy je doświadczy. Oto niektóre z możliwych działań niepożądanych związanych z Rybelsus:

Zaburzenia Żołądkowo-Jelitowe: Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi są problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka, zaparcia i bóle brzucha.

Zmniejszony Apetyt: U niektórych osób Rybelsus może powodować zmniejszenie apetytu.
Zawroty Głowy: W niektórych przypadkach mogą wystąpić zawroty głowy, zwłaszcza na początku terapii lub przy zmianie dawek.

Hipoglikemia: W kombinacji z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, takimi jak insulina czy pochodne sulfonylomocznika, Rybelsus może zwiększać ryzyko hipoglikemii (niskiego poziomu cukru we krwi).

 • Zmiany w Poziomie Lipidów: Może wystąpić zmiana poziomów lipidów we krwi, w tym wzrost cholesterolu.
 • Reakcje Alergiczne: Rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd lub obrzęk.
 • Zmiany Wagi Ciała: Rybelsus może przyczyniać się do utraty wagi u niektórych pacjentów.
 • Zmęczenie: Niektórzy pacjenci mogą odczuwać zmęczenie podczas przyjmowania leku.
 • Ból Stawów: Ból stawów również został zgłoszony jako możliwe działanie niepożądane.
 • Zaburzenia Wzroku: Rzadko, mogą wystąpić przejściowe zaburzenia wzroku.
 • Zmiany Tętna: Rybelsus może wpływać na tętno, powodując jego wzrost.

Pamiętaj, że ta lista nie obejmuje wszystkich możliwych działań niepożądanych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów lub niepewności co do reakcji na lek, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem. Ważne jest, aby pacjenci poinformowali swojego lekarza o wszelkich istniejących problemach zdrowotnych i innych lekach, które przyjmują, aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych i interakcji lekowych.