Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Pimafucort

Zamów konsultację
Wypełnij formularz i uzyskaj receptę w 5 minut.
Lek:  Pimafucort
Cena konsultacji:  59,00 zł

Ilość opakowań
Tabletek w opakowaniu

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Refluks

19.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Neurovit Cena

19.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zatrucie Jadem Kiełbasianym

16.06.2024
Pimafucort
13.01.2024
Przeczytasz w 6 min

Pimafucort co to jest

Pimafucort to lek stosowany miejscowo na skórę, który łączy w sobie działanie trzech aktywnych składników: hydrokortyzonu, kwasu fusydowego i natamycyny.

1. Hydrokortyzon jest słabym kortykosteroidem, który pomaga zmniejszyć stan zapalny, obrzęk i świąd na skórze.

2. Kwas fusydowy jest antybiotykiem, który działa przeciwbakteryjnie, szczególnie skuteczny w walce z bakteriami Staphylococcus.

3. Natamycyna jest antybiotykiem przeciwgrzybiczym, który pomaga w leczeniu infekcji skóry wywołanych przez grzyby.

Pimafucort jest zwykle stosowany w leczeniu stanów skórnych, takich jak egzema, dermatitis, czy reakcje alergiczne, gdzie może występować równoczesna infekcja bakteryjna lub grzybicza. Jest dostępny w postaci kremu lub maści i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest, aby przestrzegać wytycznych dotyczących dawkowania i czasu trwania leczenia, aby zapobiec skutkom ubocznym i oporności na antybiotyki.

ROZPOCZNIJ KONSULTACJĘ

Dawkowanie preparatu

Dawkowanie preparatu Pimafucort zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zaleceń lekarza. Generalne wytyczne dotyczące stosowania Pimafucort są następujące:

1. Częstotliwość stosowania: Pimafucort zwykle nakłada się na dotknięte obszary skóry 2-3 razy dziennie. Jednakże, w zależności od nasilenia i rodzaju schorzenia, lekarz może zalecić inny schemat stosowania.

2. Ilość: Niewielką ilość kremu lub maści należy delikatnie wmasować w dotknięty obszar skóry. Ważne jest, aby nie stosować zbyt dużej ilości preparatu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko skutków ubocznych.

3. Czas trwania leczenia: Długość kuracji zależy od reakcji skóry na leczenie oraz od rodzaju problemu skórnego. Niektóre stany mogą wymagać tylko krótkotrwałego leczenia, podczas gdy inne mogą wymagać dłuższego stosowania. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza.

4. Specjalne środki ostrożności: Należy unikać kontaktu preparatu z oczami. Ponadto, nie zaleca się stosowania Pimafucort na dużych powierzchniach skóry lub pod opatrunkiem okluzyjnym, chyba że zaleci to lekarz. Długotrwałe stosowanie, szczególnie na twarzy, może prowadzić do dodatkowych problemów skórnych, takich jak cienienie skóry.

5. Zastosowanie u dzieci: Stosowanie Pimafucort u dzieci powinno być dokładnie monitorowane przez lekarza, ponieważ dzieci są bardziej podatne na skutki uboczne stosowania steroidów.

Pamiętaj, że powyższe informacje są ogólnymi wytycznymi i nie zastępują porady medycznej. Zawsze należy stosować się do indywidualnych zaleceń lekarza oraz czytać ulotkę dołączoną do leku.

Możliwe skutki uboczne

Przy stosowaniu Pimafucort, jak w przypadku każdego leku, mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pacjent je doświadczy. Oto niektóre z możliwych skutków ubocznych związanych z Pimafucort:

1. Reakcje skórne: Może dojść do miejscowych reakcji skórnych, takich jak pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, wysypka lub podrażnienie w miejscu stosowania leku.

2. Zmiany skórne: Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić zmiany w strukturze skóry, takie jak cienienie, rozstępy, zwiększone owłosienie, zmiany pigmentacji lub trądzik.

3. Infekcje wtórne: Użycie steroidu może zwiększyć podatność na infekcje skórne.

4. Reakcje alergiczne: Rzadko, ale możliwe są reakcje alergiczne, takie jak obrzęk, pokrzywka, czy trudności w oddychaniu.

5. Systemowe skutki uboczne: Bardzo rzadko, szczególnie przy stosowaniu na dużych powierzchniach skóry lub pod opatrunkiem okluzyjnym, mogą wystąpić skutki uboczne związane ze wchłanianiem steroidu do krwiobiegu, takie jak zahamowanie funkcji kory nadnerczy.

6. Około ustne zapalenie skóry: Stosowanie w okolicy twarzy, szczególnie wokół ust, może czasami prowadzić do zapalenia skóry.

7. Infekcje oczu: W przypadku kontaktu z oczami, istnieje ryzyko rozwoju infekcji, takich jak jęczmień czy zapalenie spojówek.

Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe objawy lub reakcje po zastosowaniu Pimafucort. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza i nie przekraczać zalecanej dawki ani czasu trwania leczenia.

Pimafucort w ciąży

Stosowanie Pimafucort w czasie ciąży wymaga ostrożności i powinno być dokładnie omówione z lekarzem. Oto kilka kluczowych punktów, które należy wziąć pod uwagę:

1. Ogólna zasada: Leki zawierające sterydy, takie jak hydrokortyzon w Pimafucort, powinny być stosowane w ciąży tylko wtedy, gdy jest to wyraźnie konieczne i zalecone przez lekarza.

2. Ryzyko dla płodu: Nie ma wystarczających danych na temat bezpieczeństwa stosowania Pimafucort w czasie ciąży. Stosowanie sterydów miejscowych w dużych ilościach lub przez dłuższy czas może teoretycznie wpływać na rozwijający się płód.

3. Dawkowanie: Jeżeli lekarz zdecyduje o zastosowaniu Pimafucort w czasie ciąży, dawkowanie powinno być jak najmniejsze, a czas trwania leczenia jak najkrótszy, aby zminimalizować potencjalne ryzyko dla płodu.

4. Konsultacja lekarska: Ważne jest, aby każda kobieta w ciąży lub planująca ciążę konsultowała z lekarzem stosowanie wszelkich leków, w tym Pimafucort. Lekarz oceni potencjalne ryzyko i korzyści zastosowania leku w kontekście indywidualnej sytuacji pacjentki.

5. Monitoring: W przypadku konieczności stosowania Pimafucort w ciąży, lekarz może zalecić regularny monitoring stanu zdrowia zarówno matki, jak i płodu.

Podsumowując, decyzja o stosowaniu Pimafucort w ciąży powinna być podjęta z dużą ostrożnością i tylko po konsultacji z lekarzem, który będzie mógł ocenić wszystkie czynniki ryzyka i korzyści.

Pimafucort a karmienie piersią

Stosowanie Pimafucort podczas karmienia piersią wymaga ostrożności i powinno być skonsultowane z lekarzem. Oto kluczowe informacje na ten temat:

1. Przenikanie do mleka matki: Nie jest jasne, czy składniki Pimafucort, w tym hydrokortyzon, kwas fusydowy i natamycyna, przenikają do mleka matki. W przypadku wielu leków, mała ilość może przedostać się do mleka matki, ale nie zawsze jest to wystarczające, aby wywołać efekt u dziecka.

2. Ogólna zasada: Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie miejscowych leków na skórę jest uważane za bezpieczniejsze podczas karmienia piersią niż leki przyjmowane doustnie, ponieważ mniejsza ilość leku dostaje się do krwiobiegu matki i, w konsekwencji, do mleka.

3. Lokalizacja stosowania: Należy unikać stosowania Pimafucort w okolicach piersi, aby uniknąć przypadkowego połknięcia leku przez niemowlę. Jeśli konieczne jest zastosowanie leku w tej okolicy, piersi powinny być dokładnie oczyszczone przed karmieniem.

4. Dawkowanie i czas trwania: Tak jak w przypadku ciąży, dawkowanie powinno być ograniczone do minimum, a czas stosowania – jak najkrótszy.

5. Monitoring dziecka: Podczas stosowania Pimafucort podczas karmienia piersią, ważne jest, aby monitorować dziecko pod kątem ewentualnych skutków ubocznych, takich jak podrażnienie skóry lub inne reakcje alergiczne.

6. Konsultacja z lekarzem: Zanim zaczniesz stosować Pimafucort podczas karmienia piersią, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Lekarz oceni ryzyko i korzyści zastosowania leku w kontekście karmienia piersią i ogólnego stanu zdrowia matki i dziecka.

Podsumowując, choć ryzyko związane ze stosowaniem Pimafucort podczas karmienia piersią może być niskie, ważne jest, aby decyzję o jego stosowaniu podjąć po konsultacji z lekarzem.

Środki ostrożności

Przy stosowaniu Pimafucort, istnieje kilka ważnych środków ostrożności i zasad, które należy przestrzegać:

1. Konsultacja z lekarzem: Zawsze konsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania Pimafucort, szczególnie jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego stanu zdrowia, w tym alergie, ciążę, karmienie piersią lub jakiekolwiek inne schorzenia.

2. Unikanie długotrwałego stosowania: Należy unikać długotrwałego stosowania Pimafucort, szczególnie na dużych powierzchniach ciała lub w okolicach twarzy, ponieważ może to zwiększać ryzyko skutków ubocznych.

3. Ostrożność w okolicy twarzy: Stosowanie Pimafucort w okolicy twarzy powinno być ograniczone i odbywać się tylko z wyraźnym zaleceniem lekarza, ponieważ skóra w tej okolicy jest bardziej wrażliwa.

4. Ochrona przed kontakt z oczami: Unikaj kontaktu leku z oczami, ponieważ może to powodować podrażnienie lub inne problemy oczne.

5. Przerywanie leczenia przy braku poprawy: Jeśli nie zaobserwujesz poprawy po kilku dniach stosowania Pimafucort, lub jeśli objawy się pogorszą, skonsultuj się z lekarzem.

6. Higiena dłoni: Po nałożeniu leku umyj ręce, chyba że ręce są obszarem leczonym.

7. Używanie tylko na skórę: Pimafucort jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego na skórę. Nie należy go połykać ani stosować wewnętrznie.

8. Przechowywanie: Przechowuj lek w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze pokojowej i z dala od światła oraz wilgoci.

9. Przerwanie stosowania przy reakcjach alergicznych: W przypadku wystąpienia objawów alergii, takich jak wysypka, świąd, obrzęk, silne podrażnienie skóry, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

10. Informowanie lekarza o innych lekach: Poinformuj lekarza o wszystkich stosowanych lekach, suplementach lub ziołach, aby uniknąć interakcji lekowych.

Pamiętaj, że te wskazówki są ogólnymi zasadami i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Zawsze przestrzegaj instrukcji swojego lekarza i czytaj ulotkę dołączoną do opakowania leku.