- Co zawiera i jak działa Milurit - tabletki?
- Kiedy stosować Milurit - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Milurit - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Milurit- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Milurit - tabletki
- Czy można stosować Milurit - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Milurit- tabletki?
Co zawiera i jak działa Milurit - tabletki?
1. Preparat zawiera substancję aktywną allopurynol, która hamuje aktywność enzymu oksydazy ksantynowej, zmniejszając stężenie kwasu moczowego we krwi i moczu.
2. Allopurynol dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego i jest głównie wydalany z moczem.
3. W przypadku niewydolności nerek może być konieczne zmniejszenie dawki preparatu.
Kiedy stosować Milurit - tabletki?
Stosowanie preparatu jest zalecane w przypadku wszystkich postaci hiperurykemii, których nie można kontrolować za pomocą diety, takich jak hiperurykemia wtórna różnego pochodzenia czy powikłania kliniczne związane z hiperurykemią, np. dna moczanowa czy nefropatia moczanowa.
Preparat można również stosować do rozpuszczania złogów i kamieni moczanowych, zapobiegania ich powstawaniu oraz leczenia nawracającej kamicy nerkowej z kamieniami o mieszanym składzie. Jest to również wskazane w przypadku niektórych chorób nowotworowych i zespołów mieloproliferacyjnych, w których zwiększone stężenie moczanów ma miejsce.
Kiedy nie stosować preparatu Milurit - tabletki?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do korzystania z preparatu, nie zawsze jest możliwe jego stosowanie. Nie wolno go stosować, jeśli masz uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie wolno stosować w przypadku bezobjawowego wzrostu stężenia kwasu moczowego we krwi.
Nie powinno się rozpoczynać leczenia w trakcie ostrego ataku dny moczanowej.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Milurit- tabletki?
Niektóre schorzenia mogą uniemożliwić stosowanie lub wymagać zmiany dawki preparatu. Czasem konieczne jest również regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych. Przyjmowanie preparatu może wiązać się z wystąpieniem poważnych reakcji alergicznych, takich jak rumień grudkowo-plamkowy, zespół Stevensa-Johnsona czy martwica toksyczna rozpływna naskórka.
W przypadku pojawienia się pierwszych objawów zmian skórnych, takich jak postępująca wysypka lub owrzodzenia błon śluzowych, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie tych reakcji pozwala na lepsze rokowania. Osoby z allelem HLA-B*5801 są bardziej narażone na reakcje alergiczne, więc stosowanie preparatu u nich wymaga szczególnej ostrożności i monitorowania objawów nadwrażliwości. Chorzy z przewlekłą niewydolnością nerek stosujący leki moczopędne są bardziej podatni na reakcje alergiczne, dlatego w ich przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Konieczne jest także dostosowanie dawki u pacjentów z zaburzeniami nerek i/lub wątroby.
Preparat nie powinien być stosowany w sytuacji, gdy stężenie kwasu moczowego we krwi jest podwyższone. Wówczas zaleca się leczenie przyczyny hiperurykemii, odpowiednią dietę i spożywanie płynów. Należy unikać rozpoczynania leczenia przed całkowitym ustąpieniem ostrego ataku dny moczanowej. W przypadku wystąpienia ostrego zapalenia stawów, lekarz może zalecić dodatkowe leki przeciwzapalne. Ważne jest również unikanie jednoczesnego stosowania preparatu z 6-merkaptopuryną lub azatiopryną, gdyż może to prowadzić do wydłużenia działania tych leków. Przyjmowanie preparatu u osób z wysokim stężeniem kwasu moczowego może prowadzić do odkładania się złogów ksantyny w drogach moczowych. W takich przypadkach zaleca się odpowiednie nawadnianie organizmu. Stosowanie preparatu może również prowadzić do rozpuszczania dużych kamieni moczanowych w nerkach, co może wiązać się z ryzykiem ich zaklinowania się w moczowodzie.
Ważne jest również regularne spożywanie odpowiedniej ilości płynów oraz zachowanie szczególnej ostrożności u osób z hemochromatozą. U pacjentów leczonych długotrwale allopurynolem, może dojść do wzrostu poziomu TSH. Preparat zawiera laktozę w postaci tabletek 100 mg, dlatego osoby nietolerujące laktozy nie powinny go stosować. Wersja 300 mg preparatu nie zawiera laktozy. Należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów, ze względu na możliwe działania niepożądane preparatu, takie jak senność czy zawroty głowy. Do czasu upewnienia się, że preparat nie wpływa negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów, zaleca się ostrożność.
Dawkowanie preparatu Milurit - tabletki
Lek dostępny jest w postaci tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, aby uniknąć szkodliwego wpływu na zdrowie. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania leku, zaleca się konsultację z lekarzem.
Tabletki należy przyjmować raz dziennie po posiłku, popijając dużą ilością płynu. W przypadku dawki powyżej 300 mg, zaleca się przyjmowanie jej w dawkach podzielonych, jeśli pojawią się objawy nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego.
U osób dorosłych zalecana początkowa dawka wynosi 100 mg raz dziennie, z możliwością stopniowego zwiększania jej, aż do uzyskania pożądanego stężenia kwasu moczowego we krwi.
Zalecane dawki dla dorosłych wynoszą odpowiednio: 100-200 mg na dobę w stanach łagodnych, 300-600 mg w stanach umiarkowanych i 700-900 mg w stanach ciężkich. Przeliczając na masę ciała, zakres dawek u dorosłych wynosi 2-10 mg/kg masy ciała na dobę.
W przypadku dzieci do 15. roku życia, zalecana dawka wynosi zwykle 10-20 mg/kg masy ciała na dobę, maksymalnie jednak 400 mg na dobę. U osób starszych zaleca się ostrożność i stosowanie najmniejszych skutecznych dawek.
U pacjentów z zaburzeniami nerek konieczne jest dostosowanie dawkowania przez lekarza, tak jak i u osób z zaburzeniami wątroby. Niemniej, konieczne jest regularne monitorowanie stężenia kwasu moczowego we krwi i w moczu.
Czy można stosować Milurit - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży i karmienia piersią zawsze skonsultuj się z lekarzem. Ważne jest, aby omówić wszelkie potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeśli planujesz ciążę lub jesteś już w ciąży, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym.
Podawanie leków kobietom w ciąży jest ograniczone do przypadków, kiedy nie ma innego bezpieczniejszego wyboru i gdy korzyści dla matki i dziecka są większe niż potencjalne ryzyko. Wartościowe jest tylko indywidualna ocena lekarza!
Składniki aktywne leku mogą przenikać do mleka kobiety karmiącej, dlatego nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Zachowaj ostrożność przy stosowaniu allopurynolu i informuj lekarza o wszystkich lekach, które obecnie przyjmujesz. Niektóre leki mogą wpływać na działanie allopurynolu, dlatego konieczne może być dostosowanie dawki zgodnie z zaleceniami lekarza.
Warto zwrócić uwagę na interakcje z takimi lekami jak 6-merkaptopuryna, azatiopryna, widarabina, salicylany, chlorpropamid, leki przeciwzakrzepowe, fenytoina, teofilina, ampicylina, amoksycylina, cyklofosfamid, doksorubicyna, bleomycyna, prokarbazyna, chlormetyna, cyklosporyna oraz dydanozyna. Nie zapominaj informować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych bez recepty.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Milurit- tabletki?
Jak każdy lek, Milurit może wywoływać skutki uboczne, ale nie u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Trzeba pamiętać, że korzyści z terapii lekiem zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z potencjalnych działań niepożądanych.
Jeśli pojawiają się postępujące zmiany skórne i wysypka z pęcherzami, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Bardzo rzadko może dojść do ciężkich reakcji nadwrażliwości, takich jak reakcje anafilaktyczne czy toksyczna martwica naskórka, które mogą być śmiertelne. Mogą również wystąpić zapalenie naczyń, reakcje skórne oraz inne odczyny tkankowe, takie jak zapalenie wątroby, zaburzenia nerek czy drgawki.
Możliwe skutki uboczne leku to między innymi: wysypka, nudności, wymioty, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby, czyraczność, zaburzenia hematologiczne, angioimmunoblastyczny chłoniak z komórek T, cukrzyca, hiperlipidemia, depresja, parestezje, ból głowy, zaćma, zawroty głowy, choroba niedokrwienna serca, bradykardia oraz wiele innych.