Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Jardiance

Zamów konsultację
Wypełnij formularz i uzyskaj receptę w 5 minut.
Lek:  Jardiance
Cena konsultacji:  59,00 zł

Ilość opakowań
Tabletek w opakowaniu

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Jardiance
05.01.2024
Przeczytasz w 7 min

Jardiance – działanie

Jardiance, znany również jako empagliflozyna, jest lekiem używanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Jego działanie polega na inhibicji transportera SGLT2 (sodium-glucose cotransporter 2) w nerkach. Ten transporter jest odpowiedzialny za reabsorpcję glukozy z moczu z powrotem do krwi. Kiedy Jardiance hamuje działanie SGLT2, prowadzi to do zwiększonego wydalania glukozy z moczem, co w efekcie obniża poziom glukozy we krwi.

Ponadto, dzięki wydalaniu nadmiaru glukozy, Jardiance może przyczyniać się do utraty wagi i obniżenia ciśnienia krwi, co jest korzystne dla osób z cukrzycą typu 2, często zmagających się z nadwagą lub hipertensją. Lek ten, stosowany w połączeniu z dietą i ćwiczeniami fizycznymi, pomaga w lepszym zarządzaniu poziomem cukru we krwi oraz w ogólnym podejściu do leczenia cukrzycy.

Jednakże, jak każdy lek, Jardiance może powodować skutki uboczne, takie jak infekcje dróg moczowych czy odwodnienie, dlatego ważne jest, aby pacjenci stosowali go zgodnie z zaleceniami lekarza i regularnie monitorowali swój stan zdrowia.

ROZPOCZNIJ KONSULTACJĘ

Jardiance – wskazania

Jardiance (empagliflozyna) jest wskazany do stosowania jako część kompleksowego planu leczenia cukrzycy typu 2, szczególnie w przypadkach, gdy dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają do kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Jego główne zastosowania to:

  • Kontrola Poziomu Glukozy: Jardiance skutecznie pomaga obniżać poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wydalania glukozy przez nerki.

  • Wspomaganie Utraty Wagi: Może przyczyniać się do redukcji masy ciała, co jest korzystne dla wielu pacjentów z cukrzycą typu 2 borykających się z nadwagą lub otyłością.

  • Obniżenie Ciśnienia Krwi: Jardiance ma również potencjalny wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego, co jest ważne w przypadku pacjentów z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

  • Redukcja Ryzyka Zdarzeń Sercowo-Naczyniowych: W niektórych przypadkach, empagliflozyna może być stosowana u pacjentów z cukrzycą typu 2 i istniejącymi chorobami sercowo-naczyniowymi, aby zmniejszyć ryzyko związanych z nimi powikłań, takich jak zawał serca czy udar.


Jest ważne, aby Jardiance był stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, który oceni, czy lek ten jest odpowiedni dla danego pacjenta, wziąwszy pod uwagę jego indywidualny stan zdrowia, historię choroby i ewentualne współistniejące schorzenia.

Jardiance – przeciwwskazania

Jardiance (empagliflozyna) jest skutecznym lekiem w leczeniu cukrzycy typu 2, ale jak każdy lek, ma pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed jego stosowaniem. Oto główne przeciwwskazania do stosowania Jardiance:

  • Nadwrażliwość na Empagliflozynę: Pacjenci z alergią na empagliflozynę lub jakikolwiek inny składnik leku powinni unikać stosowania Jardiance.
  • Cukrzyca Typu 1: Jardiance jest przeznaczony wyłącznie do leczenia cukrzycy typu 2 i nie powinien być stosowany przez osoby z cukrzycą typu 1.
  • Ciężka Niewydolność Nerek: Pacjenci z ciężką niewydolnością nerek lub dializowani nie powinni przyjmować Jardiance, ponieważ lek działa głównie poprzez nerki
  • Ketoacidoza Diabetyczna: Jardiance nie jest zalecany u pacjentów z ketoacidozą diabetyczną, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia stanu.


Ciąża i Karmienie Piersią: Stosowanie Jardiance w czasie ciąży i karmienia piersią jest generalnie odradzane, ponieważ nie ma wystarczających badań potwierdzających bezpieczeństwo w tych okresach.
Dzieci i Młodzież: Bezpieczeństwo i skuteczność Jardiance u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia nie zostały ustalone.


Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania nowego leku, w tym Jardiance, aby upewnić się, że jest on odpowiedni i bezpieczny w kontekście indywidualnego stanu zdrowia, innych przyjmowanych leków oraz ogólnego stylu życia. Lekarz może również dostosować dawkowanie lub zalecić alternatywną terapię w przypadku istnienia przeciwwskazań.

Jardiance – środki ostrożności

Stosowanie Jardiance (empagliflozyna), choć skuteczne w leczeniu cukrzycy typu 2, wymaga przestrzegania pewnych środków ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo i maksymalną skuteczność leczenia. Oto kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę:

Monitorowanie Funkcji Nerek: Ponieważ Jardiance działa na nerki, ważne jest regularne monitorowanie ich funkcji, zwłaszcza u osób starszych lub u pacjentów z już istniejącymi problemami nerkowymi.
Ryzyko Dehydratacji i Hipotensji: Empagliflozyna może powodować zwiększoną diurezę, co może prowadzić do odwodnienia i spadku ciśnienia krwi, szczególnie u osób starszych, przyjmujących diuretyki lub z niskim ciśnieniem krwi.

Ryzyko Hipoglikemii: W połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, takimi jak insulina lub pochodne sulfonylomocznika, Jardiance może zwiększać ryzyko hipoglikemii. Wymaga to starannej regulacji dawek i monitorowania poziomu glukozy.

Ketoacidoza Diabetyczna: Rzadko, ale potencjalnie poważnie, Jardiance może prowadzić do ketoacidozy diabetycznej, nawet jeśli poziom cukru we krwi nie jest wyjątkowo wysoki. Objawy takie jak nudności, wymioty, ból brzucha, nadmierna pragnienie i szybki oddech wymagają natychmiastowej opieki medycznej.
Infekcje Dróg Moczowych i Genitalnych: Ze względu na zwiększoną zawartość glukozy w moczu, istnieje zwiększone ryzyko infekcji dróg moczowych i genitalnych.

Używanie u Osób Starszych: U pacjentów w podeszłym wieku należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ są oni bardziej podatni na skutki uboczne, takie jak odwodnienie i spadek ciśnienia krwi.
Ciąża i Karmienie Piersią: Należy unikać stosowania Jardiance w czasie ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz uzna inaczej.

Zachowanie Ostrożności przy Chorobach Serca: U pacjentów z chorobami serca należy zachować ostrożność, a lekarz może potrzebować dostosować plan leczenia.
Pacjenci przyjmujący Jardiance powinni regularnie komunikować się z lekarzem, informując o wszelkich niepokojących objawach lub zmianach w swoim stanie zdrowia. Ponadto, ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących diety i ćwiczeń, aby maksymalizować korzyści płynące z leczenia cukrzycy.

Jardiance – działania niepożądane

Jardiance (empagliflozyna), będąc skutecznym lekiem w leczeniu cukrzycy typu 2, może powodować różne działania niepożądane, podobnie jak inne leki. Oto niektóre z potencjalnych działań niepożądanych związanych z Jardiance:

Infekcje Dróg Moczowych: Ze względu na zwiększone wydalanie glukozy z moczem, pacjenci mogą być bardziej podatni na infekcje dróg moczowych.


Zakażenia Grzybicze Okolic Genitalnych: Zwiększona zawartość glukozy w moczu może również sprzyjać rozwojowi grzybiczych infekcji genitalnych, szczególnie u kobiet.


Odwodnienie i Spadek Ciśnienia Krwi: Jardiance może prowadzić do zwiększonej diurezy, co może spowodować odwodnienie i obniżenie ciśnienia krwi, zwłaszcza u osób starszych.


Hipoglikemia: W połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, zwłaszcza insulina, Jardiance może zwiększyć ryzyko hipoglikemii.


Zwiększony Poziom Cholesterolu: Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć wzrostu poziomu cholesterolu LDL („złego” cholesterolu) podczas stosowania Jardiance.


Ketoacidoza Diabetyczna: Choć rzadko, Jardiance może wywołać ketoacidozę diabetyczną, poważny stan wymagający natychmiastowej interwencji medycznej.


Problemy z Nerkami: Pacjenci z istniejącymi problemami nerkowymi powinni być ostrożni, ponieważ Jardiance może wpływać na funkcjonowanie nerek.


Reakcje Alergiczne: Rzadkie, ale możliwe reakcje alergiczne na empagliflozynę lub inne składniki leku.
Zawroty Głowy i Osłabienie: Związane z odwodnieniem lub hipotensją.


Ból Stawów: Niektórzy pacjenci mogą odczuwać ból stawów podczas stosowania Jardiance.
Pamiętaj, że nie wszyscy pacjenci doświadczą tych działań niepożądanych, a ich wystąpienie i nasilenie mogą się różnić. Ważne jest, aby pacjenci regularnie konsultowali się z lekarzem i informowali go o wszelkich niepokojących objawach. Lekarz może zalecić dostosowanie dawkowania lub zmianę leku w przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych.

Jardiance – dawkowanie

Dawkowanie Jardiance (empagliflozyna) w leczeniu cukrzycy typu 2 powinno być zawsze dostosowane indywidualnie przez lekarza, biorąc pod uwagę potrzeby i reakcję pacjenta na leczenie. Oto ogólne wytyczne dotyczące dawkowania:

Dawka Początkowa: Zwykle dawkowanie Jardiance rozpoczyna się od 10 mg raz dziennie, przyjmowanych doustnie, najlepiej rano.


Dawka Utrzymująca: W zależności od reakcji pacjenta na leczenie i kontroli poziomu cukru we krwi, dawka może być zwiększona do 25 mg raz dziennie.


Dostosowanie Dawki w Zależności od Funkcji Nerek: Dawkowanie Jardiance może wymagać dostosowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Lekarz oceni funkcję nerek przed rozpoczęciem leczenia i dostosuje dawkę odpowiednio do potrzeb pacjenta.


Stosowanie z Inne Leki Przeciwcukrzycowe: W przypadku stosowania Jardiance w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, takimi jak insulina lub pochodne sulfonylomocznika, lekarz może dostosować dawkowanie tych leków, aby zminimalizować ryzyko hipoglikemii.
Jak Przyjmować: Jardiance należy przyjmować codziennie, najlepiej o tej samej porze każdego dnia, aby utrzymać równomierny poziom leku w organizmie. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Przypadkowe Pominięcie Dawki: W przypadku pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas na kolejną dawkę. W takim przypadku pominiętą dawkę należy pominąć i kontynuować regularne przyjmowanie leku.


Przedawkowanie: W przypadku przedawkowania, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem lub szukac natychmiastowej pomocy medycznej.


Pamiętaj, że to tylko ogólne wskazówki. Dawkowanie Jardiance powinno być zawsze ustalane i monitorowane przez lekarza, który bierze pod uwagę indywidualne czynniki, takie jak stan zdrowia pacjenta, inne stosowane leki i odpowiedź na leczenie.

Jardiance – cena

Cena Jardiance (empagliflozyna), jak w przypadku wielu leków, może się różnić w zależności od wielu czynników. Do najważniejszych należą:

Lokalizacja: Cena leku może się różnić w zależności od kraju i regionu, a także od konkretnych przepisów i polityki cenowej w danym miejscu.


Ubezpieczenie Zdrowotne: Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego może znacznie wpłynąć na koszt leku. Niektóre plany ubezpieczeniowe mogą pokrywać większą część kosztów, podczas gdy inne mogą oferować mniejsze zniżki.


Programy Refundacyjne: W niektórych krajach, leki na cukrzycę, w tym Jardiance, mogą być częściowo lub całkowicie refundowane przez system opieki zdrowotnej lub rządowe programy lekowe.


Apteki i Dostawcy: Ceny mogą się różnić w zależności od apteki i dostawcy leku. Czasami zakup leku online może oferować niższe ceny, ale ważne jest, aby upewnić się, że dostawca jest licencjonowany i zaufany.
Dostępność Generyków: Empagliflozyna może być dostępna w formie generycznej, która zazwyczaj jest tańsza od markowego produktu.


Rozmiar Opakowania i Dawka: Cena może zależeć od wielkości opakowania i dawki leku.
Aby uzyskać dokładne informacje na temat ceny Jardiance w swoim regionie, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z lokalną apteką lub zapytać lekarza. Warto również sprawdzić, czy istnieją dostępne programy wsparcia dla pacjentów lub zniżki, które mogą pomóc w pokryciu kosztów leku.

ROZPOCZNIJ KONSULTACJĘ