- Co zawiera i jak działa Pulmicort - zawiesina do nebulizacji?
- Kiedy stosować Pulmicort - zawiesina do nebulizacji?
- Kiedy nie stosować preparatu Pulmicort - zawiesina do nebulizacji?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pulmicort- zawiesina do nebulizacji?
- Dawkowanie preparatu Pulmicort - zawiesina do nebulizacji
- Czy można stosować Pulmicort - zawiesina do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Pulmicort- zawiesina do nebulizacji?
Co zawiera i jak działa Pulmicort - zawiesina do nebulizacji?
Składnikiem aktywnym preparatu jest budezonid, który jest syntetycznym kortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym. Jego podawanie wziewne ma na celu zapobieganie rozwojowi procesu zapalnego w oskrzelach. Budezonid hamuje aktywność komórek i mediatorów zapalenia, zmniejsza obrzęk i podrażnienie, a także przyczynia się do cofania zmian anatomicznych w oskrzelach osób chorych na astmę. Działa łagodząco na objawy astmy oraz zapobiega jej nasilaniu. Mechanizm działania budezonidu w komórkach docelowych polega głównie na regulacji ekspresji genów, których produkty białkowe mają wpływ na proces zapalny.
Podczas wziewnego stosowania kortykosteroidów zazwyczaj nie występują objawy ogólnoustrojowe, chyba że są one stosowane w dużych dawkach przez długi czas. Maksymalne działanie terapeutyczne preparatu można zaobserwować po około 24 godzinach od rozpoczęcia leczenia, jednak pełna kontrola astmy zazwyczaj jest osiągana po kilku tygodniach regularnego stosowania leku.
Kiedy stosować Pulmicort - zawiesina do nebulizacji?
Preparat jest zalecany dla pacjentów z astmą oskrzelową, którzy potrzebują długotrwałego stosowania glikokortykosteroidów do kontroli procesu zapalnego w układzie oddechowym i gdy inhalacja ciśnieniowa lub proszkowa nie jest skuteczna. Szczególnie wskazany jest także dla pacjentów cierpiących na zespół krupu, czyli ostrym zapaleniu krtani, tchawicy i oskrzeli, które prowadzi do znacznego zwężenia górnych dróg oddechowych, duszności i charakterystycznego "szczekającego" kaszlu. Ponadto preparat może być stosowany do leczenia zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), gdy budezonid w postaci zawiesiny do nebulizacji jest wymagany.
Kiedy nie stosować preparatu Pulmicort - zawiesina do nebulizacji?
Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania produktu, nie zawsze jest on zalecany. Nie wolno go stosować, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik.
Nie stosuj tego preparatu w celu przerwania nagłego ataku duszności! W takiej sytuacji sięgnij po lek rozszerzający oskrzela o szybkim działaniu (np. salbutamol).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pulmicort- zawiesina do nebulizacji?
Niektóre schorzenia mogą być przeciwwskazaniem do stosowania preparatu. Czasami konieczne są badania kontrolne.
Nie używaj preparatu do przerwania ostrego ataku duszności. W takim przypadku skorzystaj z szybko działającego leku rozszerzającego oskrzela, np. salbutamolu. Zawsze miej inhalator przy sobie.
Preparat jest przeznaczony do regularnego stosowania. Nie przerywaj leczenia nagle. Stosuj go profilaktycznie, nawet gdy nie masz objawów choroby.
Przed użyciem preparatu poinformuj lekarza, jeśli masz gruźlicę płuc, infekcje dróg oddechowych lub poważne zaburzenia wątroby.
Unikaj stosowania preparatu z lekami hamującymi aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450. W razie konieczności stosowania obu leków, lekarz dostosuje dawkowanie.
Stosowanie kortykosteroidów wziewnych może powodować grzybicze zakażenia jamy ustnej. Ważne jest regularne płukanie jamy ustnej wodą po każdej inhalacji.
Zastępując sterydy doustne sterydami wziewnymi, skonsultuj się z lekarzem. Istnieje ryzyko objawów niewydolności kory nadnerczy.
Podawanie kortykosteroidów wziewnych zmniejsza ryzyko działań niepożądanych, ale długotrwałe stosowanie dużych dawek może wpływać na produkcję hormonów przez nadnercza.
Rzadko może wystąpić paradoksalny skurcz oskrzeli po inhalacji preparatu. W takiej sytuacji przerwij stosowanie i skonsultuj się z lekarzem.
W razie narastających objawów astmy lub POChP, skonsultuj się z lekarzem. Zwiększone zużycie leków rozszerzających oskrzela może być sygnałem pogorszenia choroby.
Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów. Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza.
Dawkowanie preparatu Pulmicort - zawiesina do nebulizacji
Czy można stosować Pulmicort - zawiesina do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji lekarskiej!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby wyjaśnić ewentualne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza przepisującego lek.
W przypadku kobiet w ciąży stosowanie preparatu jest możliwe tylko w sytuacjach, gdy lekarz stwierdzi, że jest to absolutnie konieczne i korzyści z jego stosowania przeważają nad potencjalnym ryzykiem. Ocenę stosunku korzyści do ryzyka powinien przeprowadzić jedynie lekarz!
Składnik aktywny preparatu przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Pulmicort- zawiesina do nebulizacji?
Jak każdy lek, także Pulmicort może wywoływać skutki uboczne, ale nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnego wystąpienia działań niepożądanych.
Wśród często możliwych skutków ubocznych można wymienić: grzybica jamy ustnej i gardła (zaleca się płukanie jamy ustnej wodą po inhalacji), chrypka, kaszel, podrażnienie gardła, trudności z przełykaniem, zapalenie płuc u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Natomiast do skutków ubocznych, które występują niezbyt często, należą: drżenie, niepokój, depresja, skurcze mięśni, zaburzenia wzroku, zaćma. Rzadziej mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowego działania kortykosteroidów (m.in. supresja kory nadnerczy, zespół Cushinga, objawy księżycowatej twarzy, nadciśnienie tętnicze, spowolniony wzrost u dzieci i młodzieży, zmniejszona gęstość kości, zaćma, jaskra), niepokój, nerwowość, zmiany behawioralne (zwłaszcza u dzieci), agresja, zaburzenia snu, rumień i łatwe powstawanie siniaków. Do rzadkich działań niepożądanych należą reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy) oraz reakcje anafilaktyczne, które mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak obrzęk naczynioruchowy języka, gardła, krtani, skurcz oskrzeli, spadek ciśnienia tętniczego i wstrząs anafilaktyczny. Podczas stosowania nebulizatora z maską twarzową możliwe jest podrażnienie skóry.
Podobnie jak inne leki wziewne, Pulmicort może wywoływać podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, suchość w jamie ustnej, a rzadziej może dojść do paradoksalnego skurczu oskrzeli, który prowadzi do trudności w oddychaniu. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli należy natychmiast przerwać stosowanie leku, użyć szybko działającego leku rozszerzającego oskrzela i zasięgnąć porady lekarza.