- Co zawiera i jak działa Delortan - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Delortan - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Delortan - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Delortan- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Delortan - tabletki powlekane
- Czy można stosować Delortan - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Delortan- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Delortan - tabletki powlekane?
Kiedy stosować Delortan - tabletki powlekane?
Produkt ten jest przeznaczony do użytku u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia w celu złagodzenia objawów związanych z:
• alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa
• pokrzywką.
Kiedy nie stosować preparatu Delortan - tabletki powlekane?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Delortan- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Przed zastosowaniem preparatu w przypadku zaburzeń funkcji nerek, należy skonsultować się z lekarzem. Należy zachować ostrożność u osób z ciężką niewydolnością nerek.
Ostrożność należy zachować, gdy lek jest stosowany u osób, u których występowały drgawki lub występowały u członków rodziny, a także u małych dzieci, ze względu na ich większą podatność na drgawki podczas przyjmowania desloratadyny. W przypadku wystąpienia drgawek podczas leczenia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o przerwaniu stosowania preparatu.
Informacje dodatkowe o innych składnikach preparatu:
• preparat zawiera izomalt; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinny stosować preparatu.
Czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
W badaniach klinicznych nie stwierdzono obniżenia sprawności psychoruchowej u osób stosujących desloratadynę. Jednak przed prowadzeniem pojazdów lub obsługiwaniem urządzeń/maszyn, należy sprawdzić indywidualną reakcję na lek i zachować ostrożność.
U niektórych osób lek może powodować senność i inne działania niepożądane, które mogą zaburzać sprawność psychofizyczną, zdolność koncentracji i reakcji, oraz zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Delortan - tabletki powlekane
Preparat jest w postaci tabletek powlekanych przeznaczonych do stosowania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, ponieważ niezalecane przekroczenie może zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zalecana dawka to 5 mg raz dziennie.
Preparat można zażywać niezależnie od posiłku.
W przypadku okresowego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy krótsze niż 4 dni tygodniowo lub trwające krócej niż 4 tygodnie), leczenie należy przerwać po ustąpieniu objawów, a następnie wznowić po ich ponownym wystąpieniu. W przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (objawy utrzymują się przez 4 dni lub dłużej tygodniowo i trwają dłużej niż 4 tygodnie) lekarz może zalecić kontynuację leczenia przez cały okres narażenia na alergeny.
Nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności preparatu w tej grupie wiekowej.
Czy można stosować Delortan - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o swoim stanie zdrowia przed zastosowaniem leku.
Nie zaleca się stosowania tego preparatu przez kobiety w ciąży ani kobiety karmiące piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Pamiętaj o poinformowaniu lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, włącznie z tymi, które można kupić bez recepty.
Stosowanie jednoczesne preparatu z ketokonazolem lub erytromycyną nie powoduje istotnych interakcji klinicznych.
Badania kliniczne nie wykazały nasilenia działania alkoholu ani zaburzeń zdolności psychofizycznych po zażyciu desloratadyny. Niemniej jednak, po wprowadzeniu preparatu na rynek, zaobserwowano przypadki nietolerancji alkoholu i zatrucia nim.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Delortan- tabletki powlekane?
Działania niepożądane Delortanu mogą wystąpić, choć nie u każdego pacjenta. Trzeba pamiętać, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Do często występujących skutków ubocznych należą: ból głowy, suchość w ustach, zmęczenie. Natomiast bardzo rzadko mogą pojawić się: senność, bezsenność, pobudzenie psychoruchowe, drgawki, omamy, zawroty głowy, tachykardia, kołatanie serca, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, niestrawność, zaburzenia czynności wątroby, bóle mięśni, reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, świąd) oraz reakcje anafilaktyczne. Dodatkowo, mogą wystąpić również inne skutki uboczne, których częstość występowania nie została określona: astenia, wzrost masy ciała, zwiększony apetyt, nadwrażliwość na światło, żółtaczka, nietypowe zachowania, zachowania agresywne oraz wydłużenie odstępu QT na zapisie EKG.