- Co zawiera i jak działa Rupafin 10 mg - tabletki?
- Kiedy stosować Rupafin 10 mg - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Rupafin 10 mg - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rupafin 10 mg- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Rupafin 10 mg - tabletki
- Czy można stosować Rupafin 10 mg - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Rupafin 10 mg- tabletki?
Co zawiera i jak działa Rupafin 10 mg - tabletki?
Substancją czynną leku jest rupatadyna, lek przeciwhistaminowy II generacji, który działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych typu 1. Dzięki temu łagodzi objawy alergiczne, takie jak kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych oraz odczyny skórne. Rupatadyna hamuje także degranulację komórek tucznych i uwalnianie cytokin przez komórki tuczne i monocyty. Po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i jest niemal całkowicie metabolizowana, głównie przez izoenzym 3A4 cytochromu P450. Metabolity są wydalane z moczem i kałem.
Kiedy stosować Rupafin 10 mg - tabletki?
Preparat jest przeznaczony do terapii u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia w leczeniu objawowym alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki.
Kiedy nie stosować preparatu Rupafin 10 mg - tabletki?
Niestety, chociaż istnieją wskazania do używania tego preparatu, nie zawsze jest możliwe jego stosowanie. Nie wolno używać preparatu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek ze składników.
Nie wolno stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rupafin 10 mg- tabletki?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazywać na potrzebę zmiany dawkowania leku. W niektórych przypadkach mogą być konieczne regularne badania kontrolne.
Rupatadyna jest przetwarzana głównie za pomocą izoenzymu 3A4 cytochromu P450. Dlatego leki, które zmniejszają aktywność tego izoenzymu, mogą zmniejszyć ogólnoustrojową ekspozycję na rupatadynę. Należy unikać stosowania preparatu jednocześnie z lekami silnie hamującymi aktywność tego izoenzymu. Rupatadyna może również wpływać na stężenie innych leków metabolizowanych przez izoenzym 3A4, co może wymagać dostosowania dawki (zobacz ostrzeżenia w sekcji "Czy mogę stosować inne leki jednocześnie?").
Nie zaleca się zażywania preparatu z sokiem grejpfrutowym.
Należy zachować ostrożność u osób:
- z wydłużeniem odstępu QT na zapisie EKG
- z niedoborem potasu we krwi (hipokaliemią)
- z chorobami predysponującymi do zaburzeń rytmu serca
- w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia).
Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z zaburzeniami funkcji wątroby lub nerek z powodu braku doświadczenia klinicznego.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
- preparat zawiera laktozę; osoby nietolerujące galaktozy, cierpiące na niedobór laktazy lub zespoły złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu.
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie zaobserwowano wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn. Niemniej jednak, przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, należy sprawdzić indywidualną reakcję na lek i zachować ostrożność.
U niektórych osób preparat może powodować senność i inne działania niepożądane, które mogą wpłynąć na sprawność psychofizyczną, zdolność koncentracji i reakcji oraz utrudnić prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn.
Dawkowanie preparatu Rupafin 10 mg - tabletki
Produkt jest dostępny w postaci tabletek do zażycia doustnego. Nie przekraczaj zalecanej dawki, ponieważ to nie zwiększy skuteczności leku, ale może zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego preparatu, skonsultuj się z lekarzem.
Dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat zalecana jest jednorazowa dawka 10 mg.
Można przyjmować ten preparat niezależnie od posiłków.
Nie stosować preparatu u dzieci poniżej 12 roku życia, w takich przypadkach zalecany jest inny środek w postaci roztworu doustnego.
Ostrożność jest wymagana przy stosowaniu preparatu u osób starszych.
Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z problemami nerek lub wątroby, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności u tej grupy pacjentów.
Czy można stosować Rupafin 10 mg - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!
Zawsze przed zażyciem jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o tym przy przepisywaniu recepty na dany lek.
Nie zaleca się stosowania leku przez kobiety w ciąży ani kobiety karmiące piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Rupafin 10 mg- tabletki?
Jak każdy lek, również Rupafin 10 mg może powodować efekty uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z potencjalnych działań niepożądanych.
Często możliwe: uczucie senności, bóle głowy, suchość ust, zmęczenie, osłabienie. Rzadsze: problemy z koncentracją uwagi, zapalenie błony śluzowej nosa, krwawienie z nosa, zapalenie gardła, kaszel, ból gardła, suchość w gardle, nudności, ból brzucha, biegunka, niestrawność, wymioty, zaparcie, ból pleców, stawów, mięśni, złe samopoczucie, gorączka, drażliwość, zwiększone łaknienie, zwiększone pragnienie, przyrost masy ciała, abnormalne wyniki testów wątrobowych, podwyższone aktywności enzymów wątrobowych, wysypka. Bardzo rzadko: przyspieszenie rytmu serca (tachykardia), uczucie kołatania serca, reakcje alergiczne i reakcje anafilaktyczne (takie jak pokrzywka, obrzęk).