- Co zawiera i jak działa Olodon Free - krople do oczu, roztwór?
- Kiedy stosować Olodon Free - krople do oczu, roztwór?
- Kiedy nie stosować preparatu Olodon Free - krople do oczu, roztwór?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Olodon Free- krople do oczu, roztwór?
- Dawkowanie preparatu Olodon Free - krople do oczu, roztwór
- Czy można stosować Olodon Free - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Olodon Free- krople do oczu, roztwór?
Co zawiera i jak działa Olodon Free - krople do oczu, roztwór?
Składnikiem aktywnym preparatu jest olopatadyna, lek przeciwalergiczny i przeciwhistaminowy. Olopatadyna redukuje objawy alergiczne, takie jak opuchnięcie, zaczerwienienie i świąd, poprzez różne mechanizmy działania. Hamuje receptory histaminowe typu 1 (H1), co ogranicza działanie histaminy, substancji odpowiedzialnej za powstawanie objawów alergicznych. Dodatkowo, olopatadyna stabilizuje błonę komórek tucznych w spojówce, co zapobiega uwalnianiu mediatorów reakcji alergicznej i stanu zapalnego. Ogólnoustrojowe wchłanianie olopatadyny podanej miejscowo do worka spojówkowego jest minimalne.
Kiedy stosować Olodon Free - krople do oczu, roztwór?
Preparat ten jest zalecany do łagodzenia objawów związanych z alergicznym zapaleniem spojówek występującym w określonych porach roku.
Kiedy nie stosować preparatu Olodon Free - krople do oczu, roztwór?
Niestety, jeśli istnieją wskazania do używania danego preparatu, nie zawsze jest on odpowiedni. Nie wolno stosować go w przypadku uczulenia na którekolwiek z jego składników.
Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Olodon Free- krople do oczu, roztwór?
Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą być przeszkodą lub wskazaniem do zmiany dawki leku. W niektórych sytuacjach może być konieczne przeprowadzenie określonych testów kontrolnych.
Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowego do worka spojówkowego.
Składnik aktywny leku, olopatadyna, pomimo miejscowego podawania do worka spojówkowego, może być w niewielkim stopniu wchłaniany do ogólnego krążenia i wywoływać ogólnoustrojowe działania niepożądane. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych lub reakcji nadwrażliwości, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.
Przed zakropleniem do oczu należy usunąć soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem.
Lek nie zawiera substancji konserwujących.
Czy ten lek ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Tak jak w przypadku innych kropli do oczu, chwilowe zaburzenia widzenia lub inne problemy ze wzrokiem mogą wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Osoby, u których po zastosowaniu leku wystąpią problemy z widzeniem, nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do momentu ustąpienia tych problemów i powrotu do normalnego, ostrego widzenia.
Dawkowanie preparatu Olodon Free - krople do oczu, roztwór
Produkt występuje w postaci kropli do oczu, przeznaczonych do miejscowego stosowania w worku spojówkowym. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami. Należy unikać przekraczania zalecanych dawek, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej skuteczności, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Dla dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia najczęściej zaleca się stosowanie 1 kropli do worka spojówkowego 2 razy dziennie, zachowując 8-godzinną przerwę między dawkami. W razie potrzeby lekarz może zalecić kontynuację leczenia przez okres do 4 miesięcy.
Brak danych dotyczących bezpieczeństwa ani skuteczności stosowania preparatu u dzieci poniżej 3. roku życia.
Nie ma potrzeby zmiany dawkowania u osób starszych.
Produkt jest sterylny. Należy unikać dotykania końcówki kroplomierza oka, powiek lub innych powierzchni, aby uniknąć zanieczyszczenia preparatu i ryzyka zakażenia oczu. Po użyciu, pojemnik należy szczelnie zamknąć.
Przy miejscowym stosowaniu innych leków okulistycznych, zaleca się zachowanie 5-10 minutowej przerwy między podaniami leków. Maści do oczu należy aplikować na końcu, jako ostatnie.
Czy można stosować Olodon Free - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią zawsze skonsultuj się z lekarzem! Ważne jest, aby dowiedzieć się potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych ze stosowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, koniecznie poinformuj lekarza.
Nie zaleca się stosowania tego leku w okresie ciąży ani u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej metody antykoncepcji w czasie leczenia. Ponadto nie stosować podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiedz lekarzowi o wszystkich niedawno stosowanych lekach, także o tych, które można kupić bez recepty.
Nie ma informacji na temat ewentualnych interakcji tego preparatu z innymi lekami.
Jeśli stosujesz inne leki okulistyczne miejscowo, pamiętaj o zachowaniu 5-10 minut przerwy między kolejnymi dawkami leków.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Olodon Free- krople do oczu, roztwór?
Podczas stosowania leku Olodon Free może wystąpić pewna liczba skutków ubocznych, jednakże nie dotyczy to wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że korzyści z terapii zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z działań niepożądanych.
Do częstych skutków ubocznych należą: ból, podrażnienie i suchość oka, dziwne odczucia w oku, bóle głowy, zaburzenia smaku, suchość w nosie oraz uczucie zmęczenia. Niekiedy mogą pojawić się także: nieżyt błony śluzowej nosa, zawroty głowy, zaburzenia czucia dotyku, różnego rodzaju zapalenia i zaczerwienienia oka, widzenie punktowe i nieostre, kurcze powiek, świąd, grudki i inne schorzenia dotyczące oka, powiek czy skóry.
Należy pamiętać także o możliwości wystąpienia działań niepożądanych, których częstość występowania nie została określona. Mogą to być m.in.: obrzęk i zapalenie rogówki, rozszerzenie źrenicy, zaburzenia widzenia czy różnorodne objawy skórne takie jak senność, duszność, nudności, wymioty, rumień czy reakcje nadwrażliwości.