- Co zawiera i jak działa Areplex - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Areplex - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Areplex - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Areplex- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Areplex - tabletki powlekane
- Czy można stosować Areplex - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Areplex- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Areplex - tabletki powlekane?
Składnikiem czynnym leku jest klopidogrel, substancja hamująca agregację płytek krwi. Procesy krzepnięcia krwi są naturalne, jednakże nadmierne tworzenie się zakrzepów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Klopidogrel działa poprzez hamowanie receptorów płytek krwi dla nukleotydu ADP, co przeciwdziała tworzeniu się patologicznych zakrzepów. Działanie leku jest zależne od jego przekształcenia do czynnej postaci przez wątrobę. Efekt terapeutyczny utrzymuje się przez około 7–10 dni, czyli okres życia płytek krwi.
Klopidogrel szybko się wchłania i przekształca w organizmie. Maksymalne stężenie leku osiąga się w ciągu godziny po podaniu, a jego maksymalne działanie następuje po kilku dniach stosowania.
Kiedy stosować Areplex - tabletki powlekane?
Kiedy nie stosować preparatu Areplex - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeżeli są wskazania do użycia preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie wolno go stosować, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu.
Stosowanie preparatu jest niezalecane w przypadku:
• poważnych zaburzeń czynności wątroby
• czynnego patologicznego krwawienia, takiego jak wrzód żołądka lub krwotok wewnątrzczaszkowy.
Nie zaleca się stosowania preparatu w czasie ciąży.
Nie wolno stosować preparatu podczas karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Areplex- tabletki powlekane?
Dawkowanie preparatu Areplex - tabletki powlekane
Preparat jest dostępny w postaci tabletek przeznaczonych do zażycia doustnego. Nie wolno przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
U dorosłych:
• zwykle stosowana dawka: 75 mg raz dziennie
• w ostrym zespole wieńcowym bez uniesienia odcinka ST (np. niestabilna dławica piersiowa lub zawał serca bez załamka Q): początkowa dawka nasycająca 300 mg, następnie 75 mg raz dziennie przy jednoczesnym stosowaniu kwasu acetylosalicylowego w dawce 75-325 mg dziennie (zaleca się, aby dawka kwasu acetylosalicylowego nie przekraczała 100 mg dziennie). Nie ustalono optymalnego czasu trwania leczenia. Dane z badań klinicznych sugerują stosowanie leku do 12 miesięcy, a najkorzystniejszy efekt obserwowano po 3 miesiącach.
• po świeżym zawale serca z uniesieniem odcinka ST, w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym: początkowa dawka nasycająca 300 mg, następnie 75 mg raz dziennie w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym i lekami trombolitycznymi lub bez nich. U pacjentów po 75. roku życia nie stosuje się dawki nasycającej. Leczenie zazwyczaj trwa co najmniej 4 tygodnie.
• w przypadku migotania przedsionków: iniekcja 75 mg raz dziennie, w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym w dawce 75-100 mg dziennie.
Tabletki można zażywać niezależnie od posiłku.
U osób z zaburzeniami funkcji nerek należy zachować ostrożność, ponieważ informacje dotyczące stosowania preparatu w tej grupie pacjentów są ograniczone.
W przypadku ciężkich zaburzeń czynności wątroby stosowanie preparatu jest przeciwwskazane.
U osób z umiarkowanie nasilonymi chorobami wątroby, które mogą skłaniać do krwawień, należy zachować ostrożność. Brak pełnych danych dotyczących stosowania preparatu w tej grupie pacjentów.
U dzieci i młodzieży:
Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.
Czy można stosować Areplex - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży nie należy stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiejkolwiek substancji w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, koniecznie poinformuj lekarza o tym, gdy przepisuje receptę na lek.
Nie zaleca się stosowania tego preparatu w czasie ciąży.
Przyjmowanie tego preparatu w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Areplex- tabletki powlekane?
Działania niepożądane to efekty uboczne, które mogą wystąpić po przyjęciu Areplex, jednak nie u wszystkich pacjentów. Pamiętaj, że korzyści z stosowania tego leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi skutkami ubocznymi.
Do częstych reakcji niepożądanych należą: krwiaki, krwawienia z nosa, krwotoki z przewodu pokarmowego, bóle brzucha, biegunka, niestrawność, siniaki, krwawienie w miejscu podania.
Do rzadszych reakcji można zaliczyć: małopłytkowość, leukopenia, eozynofilię, krwawienie wewnątrzczaszkowe (w niektórych przypadkach prowadzące do zgonu), bóle głowy, parestezie, zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, krwawienia w obrębie oka, wrzody żołądka i/lub dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej żołądka, wymioty, nudności, zaparcia, wzdęcia, wysypka, świąd, plamica, krwiomocz, wydłużenie czasu krwawienia, zmniejszenie liczby neutrofili, zmniejszenie liczby płytek krwi
Do rzadkich reakcji zalicza się: neutropenię, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, krwotok pozaotrzewnowy, ginekomastia.
Istnieją również inne, rzadziej występujące efekty uboczne, które mogą być bardzo groźne dla zdrowia.