Co zawiera i jak działa Madopar HBS - kapsułki?
Choroba Parkinsona. Dorośli w wieku powyżej 25 lat. Lek w postaci o natychmiastowym uwalnianiu należy przyjmować przed posiłkiem lub po nim. W przypadku objawów niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, lek można przyjmować z niewielkim posiłkiem lub napojem. Początkowo zalecana dawka to 1 kapsułka 62,5 mg 3-4 razy dziennie, jednak należy stopniowo zwiększać dawkę w zależności od reakcji pacjenta. Optymalny efekt leczniczy osiąga się stosując 375-1000 mg/d przez 4-6 tygodni. Leczenie podtrzymujące zwykle obejmuje 1 kapsułkę 125 mg 3-6 razy dziennie. Preparat w postaci tabletek do sporządzania zawiesiny jest szczególnie wskazany u chorych z zaburzeniami połykania. Chorzy odczuwający duże różnice w działaniu leku w ciągu dnia powinni stosować odpowiednio mniejsze dawki częściej lub preparat Madopar HBS. Zmiana postaci leku na HBS wymaga zwiększenia dawki o około 50%. U osób ze zmniejszoną sprawnością motoryczną w nocy można zwiększać dawkę wieczorną HBS do 250 mg przed snem. Nadmierną odpowiedź po stosowaniu HBS najlepiej zredukować przez wydłużenie odstępów między dawkami.Zespół niespokojnych nóg. Dorośli w wieku powyżej 25 lat. Zalecana dawka to 1 kapsułka przed snem, z niewielkim posiłkiem. Dawkę maksymalną należy ograniczyć do 500 mg dziennie. U osób z idiopatycznym zespołem niespokojnych nóg zalecana jest dawka 62,5-125 mg/d, a w przypadku braku poprawy - zwiększenie do 250 mg/d. U chorych z trudnościami z zasypianiem i zaburzeniami snu, można stosować kombinację kapsułki HBS i kapsułki 125 mg o standardowym uwalnianiu. U osób z zespołem niespokojnych nóg związanym z niewydolnością nerek wymagających dializoterapii, zalecana dawka to 125 mg przed dializą.
Kiedy stosować Madopar HBS - kapsułki?
Madopar jest używany do leczenia choroby Parkinsona.
Madopar w postaci tabletek do przygotowania zawiesiny doustnej jest szczególnie polecany u pacjentów z trudnościami w połykaniu lub w sytuacjach, gdy potrzebne jest szybsze działanie leku, na przykład u osób cierpiących na poranne lub popołudniowe zaburzenia ruchowe, lub u których występują opóźnione działanie dawki ("delayed-on") lub osłabienie efektu leku na końcu dawki ("wearing-off").
Madopar HBS jest polecany u pacjentów z różnymi fluktuacjami działania leku (np. "dyskinezją na maksymalnej dawce" i "pogorszeniem końcowym działania dawki", które mogą być związane z pogorszeniem sprawności ruchowej w nocy).
Zespół niespokojnych nóg (RLS):
Madopar 125 mg, 100 mg + 25 mg, kapsułki; Madopar, 200 mg + 50 mg, kapsułki oraz Madopar HBS, 100 mg + 25 mg, kapsułki jest także zalecany w leczeniu objawowym zespołu niespokojnych nóg (Restless Legs Syndrome - RLS), w tym:
· idiopatycznego RLS,
· RLS związane z niewydolnością nerek wymagającą dializy.
Kiedy nie stosować preparatu Madopar HBS - kapsułki?
Dawkowanie preparatu Madopar HBS - kapsułki
Kapsułki należy połykać w całości, natomiast tabletki można rozgnieść. Tabletki przeznaczone do sporządzenia zawiesiny doustnej należy rozpuścić w 25-50 ml wody, a następnie przyjąć w ciągu pół godziny od przygotowania, należy je również zamieszać przed użyciem. Nie ma konieczności zmniejszania dawki u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością nerek. Brak danych na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w przypadku zaburzeń funkcji wątroby.