Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Betaserc

Zamów konsultację
Wypełnij formularz i uzyskaj receptę w 5 minut.
Lek:  Betaserc
Cena konsultacji:  59,00 zł

Ilość opakowań
Tabletek w opakowaniu

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Refluks

19.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Neurovit Cena

19.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zatrucie Jadem Kiełbasianym

16.06.2024
Betaserc
22.01.2024
Przeczytasz w 6 min

Betaserc co to jest?

Betaserc to lek stosowany głównie w leczeniu choroby Meniere'a oraz innych zaburzeń równowagi i zawrotów głowy spowodowanych problemami z uchem wewnętrznym. Kluczowym składnikiem aktywnym Betasercu jest betahistyna, która ma na celu poprawę przepływu krwi w uchu wewnętrznym oraz stabilizację ciśnienia wewnętrznego ucha, co pomaga zmniejszyć objawy takie jak zawroty głowy, szum w uszach i utratę słuchu.

Mechanizm Działania:
- Poprawa Mikrokrążenia: Betahistyna działa poprzez zwiększenie przepływu krwi w uchu wewnętrznym, co pomaga normalizować ciśnienie wewnętrzne ucha.
- Stabilizacja Receptorów Histaminowych: Działa również poprzez modulację działania receptorów histaminowych, co może przyczyniać się do zmniejszenia objawów.

Wskazania:
- Choroba Meniere'a: Leczenie i kontrola objawów choroby Meniere'a, w tym zawrotów głowy, szumów w uszach i utraty słuchu.
- Inne Zaburzenia Równowagi: Stosowany w leczeniu różnych form zaburzeń równowagi i zawrotów głowy związanych z uchem wewnętrznym.

Stosowanie:
- Betaserc jest dostępny w postaci tabletek i zazwyczaj stosowany jest kilka razy dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza.
- Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i długości kuracji.

Betaserc jest ogólnie dobrze tolerowany przez większość pacjentów, jednak jak każdy lek, może powodować skutki uboczne. Zawsze należy konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania nowego leku i zgłaszać wszelkie nietypowe objawy lub reakcje, które mogą wystąpić podczas jego stosowania.

ROZPOCZNIJ KONSULTACJĘ

Co zawiera i jak działa Betaserc?

Betaserc jest lekiem zawierającym betahistynę jako substancję czynną. Betahistyna jest syntetycznym analogiem histaminy, który działa głównie na ucho wewnętrzne i układ nerwowy. Oto szczegółowe informacje na temat składu i mechanizmu działania Betasercu:

Skład:
- Substancja Czynna: Betahistyna (dihydrochloride lub mesilate).
- Substancje Dodatkowe: Tabletki Betaserc mogą również zawierać inne składniki, takie jak wypełniacze, substancje przeciwzbrylające i stabilizatory, które pomagają utrzymać formę leku i wspomagają jego wchłanianie.

Mechanizm Działania:
1. Działanie na Ucho Wewnętrzne:
- Betahistyna poprawia mikrokrążenie krwi w uchu wewnętrznym, co zmniejsza nadmierną akumulację płynu (endolimfy) w labiryncie. Nadmierna endolimfa jest często związana z chorobą Meniere'a, powodując objawy takie jak zawroty głowy, szum w uszach i utrata słuchu.
- Stabilizuje ciśnienie wewnątrz ucha, co przyczynia się do zmniejszenia intensywności i częstotliwości epizodów zawrotów głowy.

2. Działanie na Receptory Histaminowe:
- Betahistyna działa jako agonista receptorów H1 histaminy i jako słaby antagonista receptorów H3, co może wpływać na zwiększenie przepływu krwi w uchu wewnętrznym oraz na poprawę funkcji neuronów.
- Ta działalność na receptory histaminowe przyczynia się do poprawy równowagi i zmniejszenia objawów związanych z chorobą Meniere'a i innymi zaburzeniami równowagi.

Efekty Terapeutyczne:
- Redukcja objawów związanych z zaburzeniami równowagi, takich jak zawroty głowy, szum w uszach i uczucie pełności w uszach.
- Pomoc w kontrolowaniu epizodów choroby Meniere'a.

Stosowanie:
- Betaserc jest zazwyczaj przyjmowany doustnie, w formie tabletek, kilka razy dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Warto pamiętać, że Betaserc nie jest lekiem natychmiastowej ulgi i może wymagać regularnego stosowania przez pewien czas, zanim pacjent zauważy poprawę. Zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i długości kuracji.

Kiedy stosować Betaserc?

Betaserc, zawierający betahistynę, jest stosowany głównie w leczeniu i kontrolowaniu objawów związanych z zaburzeniami równowagi i chorobą Meniere'a. Oto szczegółowe wskazania do stosowania Betasercu:

Choroba Meniere'a
Choroba Meniere'a jest zaburzeniem ucha wewnętrznego, które może prowadzić do szeregu objawów. Betaserc jest często zalecany w celu kontrolowania tych objawów, które obejmują:
- Zawroty Głowy: Często opisywane jako uczucie wirowania lub obracania się, które może być towarzyszone przez nudności lub wymioty.
- Szum w Uszach (Tinnitus): Trwałe lub przerywane dźwięki w uszach, takie jak dzwonienie, szumienie lub brzęczenie.
- Utrata Słuchu: Może występować z różnym nasileniem i często jest fluktuująca.
- Uczucie Pełności w Uchu: Wrażenie ucisku lub zatkania w uchu.

Inne Zaburzenia Równowagi
Betaserc może być również stosowany w leczeniu innych stanów związanych z zaburzeniami równowagi, zwłaszcza gdy są one powiązane z problemami ucha wewnętrznego. Lek ten może pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i intensywności epizodów zawrotów głowy.

Jak Stosować Betaserc
- Regularne Dawkowanie: Ważne jest regularne przyjmowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ Betaserc działa najlepiej, gdy jest stosowany stale.
- Długotrwałe Leczenie: W niektórych przypadkach leczenie Betasercem może wymagać dłuższego czasu, aby osiągnąć pełną skuteczność.

Konsultacja z Lekarzem
Zanim rozpoczniesz stosowanie Betasercu, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który oceni twoje objawy i zdecyduje, czy ten lek jest odpowiedni dla twojego przypadku. Lekarz określi również odpowiednią dawkę i długość leczenia.

Należy pamiętać, że Betaserc jest lekiem na receptę, więc jego stosowanie powinno być nadzorowane przez lekarza. Nie należy go stosować samodzielnie bez wcześniejszej konsultacji medycznej.

Kiedy nie stosować preparatu Betaserc?

Betaserc, zawierający betahistynę, jest ogólnie uważany za bezpieczny lek, ale istnieją pewne sytuacje, w których jego stosowanie może być przeciwwskazane lub wymagać szczególnej ostrożności. Oto główne przeciwwskazania do stosowania Betasercu:

1. Nadwrażliwość na Betahistynę lub Inne Składniki Leku: Jeśli występuje uczulenie na betahistynę lub jakikolwiek inny składnik leku, Betaserc nie powinien być stosowany.

2. Feochromocytoma: Jest to rzadki guz nadnerczy, który może wydzielać hormony wpływające na ciśnienie krwi. Betaserc może nasilać objawy związane z tym schorzeniem.

3. Ciężkie Zaburzenia Żołądkowo-Jelitowe: Chociaż nie jest to bezpośrednie przeciwwskazanie, pacjenci z ciężkimi problemami żołądkowo-jelitowymi powinni stosować Betaserc z ostrożnością, ponieważ może on wpływać na przewód pokarmowy.

4. Ciężka Astma: Pacjenci z ciężką astmą powinni stosować Betaserc ostrożnie, ponieważ nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa w tej grupie.

5. Ciąża: Stosowanie Betasercu w ciąży jest możliwe tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Należy stosować ostrożność, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

6. Karmienie Piersią: Nie wiadomo, czy betahistyna przenika do mleka matki. Stosowanie Betasercu podczas karmienia piersią powinno odbywać się tylko po konsultacji z lekarzem.

7. Dzieci i Młodzież: Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania Betasercu u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat nie zostały ustalone.

8. Inne Schorzenia: Pacjenci z innymi schorzeniami, zwłaszcza związanymi z sercem, wątrobą czy nerkami, powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia Betasercem.

Pamiętaj, że te informacje są ogólne i mogą się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania Betasercu, aby ocenić potencjalne ryzyko i korzyści w kontekście osobistego stanu zdrowia i historii medycznej.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Betaserc?

Stosowanie Betasercu, leku zawierającego betahistynę, wymaga szczególnej ostrożności w niektórych sytuacjach. Chociaż jest to lek ogólnie dobrze tolerowany, istnieją pewne okoliczności, w których konieczne jest dodatkowe monitorowanie lub ostrożne stosowanie. Oto najważniejsze z nich:

1. Astma:Pacjenci z astmą powinni stosować Betaserc ostrożnie, ponieważ może on wpływać na przebieg choroby. W razie zaostrzenia objawów astmy, należy skonsultować się z lekarzem.

2. Zaburzenia Żołądkowo-Jelitowe: Osoby cierpiące na choroby żołądkowo-jelitowe, takie jak wrzody żołądka lub dwunastnicy, powinny być pod ścisłą kontrolą lekarza podczas stosowania Betasercu, gdyż może on wpływać na przewód pokarmowy.

3. Niskie Ciśnienie Krwi: Betaserc może obniżyć ciśnienie krwi, więc pacjenci z tendencją do niskiego ciśnienia powinni stosować go ostrożnie i regularnie monitorować swoje ciśnienie.

4. Choroby Serca: Osoby z chorobami serca powinny konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia Betasercem, aby upewnić się, że lek jest dla nich bezpieczny.

5. Ciąża i Karmienie Piersią: Chociaż nie ma wystarczających danych na temat bezpieczeństwa stosowania Betasercu w ciąży i podczas karmienia piersią, zaleca się ostrożność. Leczenie powinno być prowadzone tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, po konsultacji z lekarzem.

6. Długotrwałe Leczenie: W przypadku długotrwałego stosowania Betasercu, regularne wizyty kontrolne u lekarza są zalecane, aby monitorować skuteczność i bezpieczeństwo leczenia.

7. Operacje i Zabiegi Chirurgiczne: Jeśli planujesz jakiekolwiek operacje lub zabiegi chirurgiczne, poinformuj lekarza o stosowaniu Betasercu.

8. Inne Leki: Informuj lekarza o wszystkich innych lekach, które przyjmujesz, ponieważ Betaserc może wchodzić w interakcje z innymi substancjami, potencjalnie wpływając na ich skuteczność lub zwiększając ryzyko skutków ubocznych.

Pamiętaj, że te informacje są ogólne i mogą się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności. W razie wątpliwości lub pytań dotyczących stosowania Betasercu, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dawkowanie preparatu Betaserc

Dawkowanie Betasercu, leku zawierającego betahistynę, zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i jest ustalane przez lekarza. Poniżej przedstawiam ogólne wytyczne dotyczące dawkowania, ale pamiętaj, że zawsze należy stosować się do specyficznych zaleceń lekarza.

Dawkowanie Dorośli:
1. Typowe Dawkowanie: Dorośli zazwyczaj przyjmują od 8 mg do 16 mg trzy razy dziennie.
2. Dostosowanie Dawki: Lekarz może dostosować dawkę w zależności od reakcji pacjenta na leczenie i nasilenia objawów.
3. Maksymalne Dawki: Nie należy przekraczać maksymalnych zaleconych dawek bez konsultacji z lekarzem.

Sposób Stosowania:
- Podczas Posiłków: Zaleca się przyjmowanie Betasercu podczas posiłków lub bezpośrednio po nich, aby zmniejszyć potencjalne podrażnienie żołądka.
- Regularność: Ważne jest regularne przyjmowanie leku, aby osiągnąć optymalne efekty terapeutyczne.

Długotrwałe Leczenie:
- Leczenie Betasercem może być długotrwałe, w zależności od charakteru i przebiegu choroby. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących długości kuracji.

Przy Pominięciu Dawki:
- Jeśli pominięto dawkę, należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas na kolejną dawkę. W takim przypadku pominiętą dawkę należy opuścić i kontynuować leczenie zgodnie z planem. Nie należy podwajać dawki, aby nadrobić pominiętą.

Zakończenie Leczenia:
- Nie należy przerywać stosowania Betasercu ani zmieniać dawki bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli objawy ulegną poprawie.

Uwagi:
- Indywidualne Dostosowanie: Dawkowanie może być indywidualnie dostosowane przez lekarza w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.
- Monitorowanie Stanu Zdrowia: W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów lub skutków ubocznych, należy skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, że te informacje są ogólne i mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Czy można stosować Betaserc w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie Betasercu, leku zawierającego betahistynę, w okresie ciąży i karmienia piersią wymaga ostrożności i powinno być dokładnie omówione z lekarzem. Oto kluczowe informacje na ten temat:

W Czasie Ciąży:
1. Brak Pełnych Danych: Nie ma wystarczających danych na temat bezpieczeństwa stosowania Betasercu w ciąży. Dlatego zazwyczaj zaleca się unikanie stosowania tego leku w czasie ciąży, chyba że lekarz uzna, że korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.
2. Ocena Ryzyka i Korzyści:Każda decyzja o stosowaniu Betasercu w ciąży powinna być podjęta po starannej ocenie ryzyka i korzyści przez lekarza.

Podczas Karmienia Piersią:
1. Przenikanie do Mleka Matki: Nie wiadomo, czy betahistyna przenika do mleka matki. Z tego powodu stosowanie Betasercu podczas karmienia piersią jest zalecane tylko wtedy, gdy korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla dziecka.
2. Konsultacja z Lekarzem: Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania Betasercu w okresie laktacji, aby ocenić możliwe ryzyko dla dziecka.

Uwagi:
- Decyzja Lekarska: Stosowanie Betasercu zarówno w ciąży, jak i w okresie karmienia piersią powinno odbywać się tylko na wyraźne zalecenie i pod kontrolą lekarza.
- Dostępne Alternatywy:Lekarz może rozważyć alternatywne metody leczenia, jeśli istnieje taka konieczność.

Pamiętaj, że zdrowie i bezpieczeństwo zarówno matki, jak i dziecka mają najwyższy priorytet. Decyzje dotyczące leczenia w tych okresach powinny być podejmowane z należytą ostrożnością i zawsze na podstawie porady medycznej.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Betaserc ?

Podczas stosowania Betasercu, leku zawierającego betahistynę, mogą wystąpić pewne działania niepożądane, choć nie każdy je doświadczy. Zazwyczaj są one łagodne i zazwyczaj ustępują samoistnie w miarę kontynuowania leczenia. Oto niektóre z możliwych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem Betasercu:

Częste Działania Niepożądane:
- Dyspepsja: Problemy trawienne, takie jak bóle brzucha, nudności, wzdęcia.
- Bóle Głowy: Często występujące, zwłaszcza na początku terapii.

Mniej Częste Działania Niepożądane:
- Reakcje Alergiczne: Wysypka, swędzenie, pokrzywka.
- Zaburzenia Żołądkowo-Jelitowe: Nudności, wymioty, dyskomfort żołądkowy.

Rzadkie Działania Niepożądane:
- Ciężkie Reakcje Alergiczne: Takie jak obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła, co może prowadzić do trudności w oddychaniu lub połykaniu (obrzęk naczynioruchowy).
- Zaburzenia Układu Pokarmowego: Biegunka, zaparcia.

Bardzo Rzadkie Działania Niepożądane:
- Zaburzenia Skórne: Ciężkie reakcje skórne, takie jak rumień wielopostaciowy.

Co Robić w Przypadku Działań Niepożądanych:
- Kontynuacja Leczenia:Wiele działań niepożądanych może z czasem ustąpić, gdy organizm przyzwyczai się do leku.
- Konsultacja z Lekarzem:Jeśli działania niepożądane są poważne, utrzymują się lub powodują znaczny dyskomfort, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Może być potrzebna zmiana dawkowania lub rodzaju leczenia.
- Natychmiastowa Pomoc Medyczna: W przypadku ciężkich reakcji alergicznych lub innych poważnych działań niepożądanych, należy natychmiast szukać pomocy medycznej.

Pamiętaj, że te informacje są ogólne i nie zastępują porady lekarskiej. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z działaniami niepożądanymi Betasercu, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.