- Co zawiera i jak działa Ibuprofen Hasco - kapsułki miękkie?
- Kiedy stosować Ibuprofen Hasco - kapsułki miękkie?
- Kiedy nie stosować preparatu Ibuprofen Hasco - kapsułki miękkie?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ibuprofen Hasco- kapsułki miękkie?
- Dawkowanie preparatu Ibuprofen Hasco - kapsułki miękkie
- Czy można stosować Ibuprofen Hasco - kapsułki miękkie w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Ibuprofen Hasco- kapsułki miękkie?
Co zawiera i jak działa Ibuprofen Hasco - kapsułki miękkie?
Składnikiem aktywnym tego preparatu jest ibuprofen, lek przeciwzapalny należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, pochodzący z kwasu propionowego. Posiada zdolności przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Ibuprofen działa poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, substancji odgrywających istotną rolę w procesie zapalnym. Jego działanie polega na zahamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1, jak i COX-2), enzymów odpowiedzialnych za reakcje prowadzące do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Dzięki temu, ibuprofen redukuje objawy stanu zapalnego (takie jak obrzęk, podwyższona temperatura, ból) oraz hamuje agregację płytek krwi (choć w mniejszym stopniu i na krótszy okres czasu niż kwas acetylosalicylowy). Nie wykazuje działania przeciwdrobnoustrojowego. Po doustnym podaniu, ibuprofen szybko ulega wchłonięciu, częściowo w żołądku, głównie zaś w jelicie cienkim. Maksymalne stężenie we krwi osiągane jest w ciągu 1-2 godzin od momentu podania. Ibuprofen oraz jego metabolity przenikają przez barierę łożyskową i w niewielkich ilościach do mleka kobiet karmiących piersią.
Kiedy stosować Ibuprofen Hasco - kapsułki miękkie?
Preparat ma zastosowanie w przypadku bólów o słabym lub umiarkowanym nasileniu, takich jak bóle głowy, zębów, kości, mięśni, stawów, nerwobóle, bóle po urazach oraz bóle związane z przeziębieniem i grypą. Może być także stosowany przy bolesnym miesiączkowaniu, gorączce różnego pochodzenia oraz objawowym leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów.
Kiedy nie stosować preparatu Ibuprofen Hasco - kapsułki miękkie?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ibuprofen Hasco- kapsułki miękkie?
Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych przypadkach mogą być konieczne określone badania kontrolne.
Przyjmowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie krótki czas zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Należy unikać stosowania preparatu z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym z selektywnymi inhibitorami COX-2.
Osoby z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca (NYHA II-III), chorobą niedokrwienną serca, chorobami naczyń obwodowych i/lub chorobami naczyń mózgowych, powinny dokładnie rozważyć korzyści i ryzyko związane z leczeniem; należy unikać stosowania preparatu w dużych dawkach (2400 mg na dobę).
Lekarz powinien wziąć pod uwagę stosunek korzyści z leczenia do ryzyka związanego z długotrwałym leczeniem osób z czynnikami ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych (nadciśnienie, hiperlipidemia, cukrzyca, palenie tytoniu) oraz koniecznością stosowania dużych dawek preparatu (2400 mg na dobę).
Preparat może zamaskować objawy zakażenia. W przypadku podejrzenia zakażenia konieczna może być konsultacja z lekarzem w celu zastosowania odpowiedniego leczenia. Preparat nie działa przeciwdrobnoustrojowo.
Ostrej ostrożności wymagają osoby z toczniem rumieniowatym układowym, zaburzeniami metabolizmu porfiryny, chorobami przewodu pokarmowego (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna), nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, zaburzeniami czynności wątroby, czynności nerek, zaburzeniami krwi, po dużym zabiegu chirurgicznym, astmą, chorobami alergicznymi oraz osobami w podeszłym wieku.
Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych wiąże się z ryzykiem krwotoku z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji, które mogą być bezobjawowe. Należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego.
U osób ze schorzeniami przewodu pokarmowego preparat powinien być stosowany pod kontrolą lekarza. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków zwiększających ryzyko działań niepożądanych związanych z przewodem pokarmowym.
Konieczny jest ścisły nadzór lekarski w przypadku stosowania preparatu przez osoby z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, zatrzymaniem płynów, chorobą niedokrwienną serca, chorobami naczyń obwodowych lub mózgowych oraz czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
Długotrwałe stosowanie ibuprofenu w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.
Stosowanie NLPZ może prowadzić do zatrzymywania płynów, obrzęków, patologicznych zmian nerek, niewydolności serca i nadciśnienia. Duże dawki ibuprofenu i innych leków przeciwbólowych zwiększają ryzyko uszkodzenia nerek oraz niewydolności nerek. U dzieci i młodzieży odwodnionych istnieje ryzyko niewydolności nerek.
Preparat może wywoływać ciężkie reakcje skórne oraz wydłużać czas krwawienia. Osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi powinny regularnie kontrolować parametry krzepliwości krwi.
Stosowanie preparatu może powodować zaburzenia widzenia, dlatego należy skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia nieprawidłowości.
Preparat może wpływać na płodność kobiet i nie jest zalecany u osób planujących ciążę. Działanie to jest przejściowe i ustępuje po zakończeniu leczenia.
Preparat zawiera sorbitol, dlatego osoby z nietolerancją fruktozy powinny unikać jego stosowania.
Podczas stosowania preparatu może wystąpić osłabienie zdolności prowadzenia pojazdów.
Dawkowanie preparatu Ibuprofen Hasco - kapsułki miękkie
Czy można stosować Ibuprofen Hasco - kapsułki miękkie w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie używaj żadnych leków bez porady lekarza!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli spodziewasz się dziecka lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o swoim stanie (patrz ostrzeżenia w sekcji "Kiedy należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku?").
Stosowanie tego preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w ostatnim trymestrze ciąży ze względu na ryzyko zamknięcia przedwczesnego przewodu tętniczego u płodu, hamowania skurczów macicy oraz problemów z nerkami u matki i dziecka. Nie zaleca się stosowania tego preparatu w I i II trymestrze ciąży. Jednakże, w wyjątkowych przypadkach, po uzyskaniu zalecenia od lekarza, można rozważyć jego krótkotrwałe stosowanie. Decyzję tę powinien podjąć lekarz, oceniając korzyści i ryzyko w danym przypadku.
Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem. Zazwyczaj nie zaleca się stosowania tego preparatu podczas karmienia piersią, chociaż w pewnych sytuacjach lekarz może zezwolić na krótkotrwałe podawanie małych dawek leku.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Ibuprofen Hasco- kapsułki miękkie?
Jak każdy lek, także Ibuprofen Hasco może wywoływać efekty uboczne, chociaż nie muszą one dotyczyć wszystkich pacjentów zażywających ten preparat. Pamiętaj, że spodziewane korzyści z stosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Zgadza się: zgaga, dolegliwości brzuszne, mdłości, wymioty, wzdęcia z gromadzeniem gazów, biegunka, zaparcia i niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego, które w szczególnych przypadkach mogą prowadzić do niedokrwistości,
Nieczęsto: ból głowy, senność, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie, zaburzenia widzenia, owrzodzenia przewodu pokarmowego z potencjalnym krwawieniem i perforacją, owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, nasilenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz chorób Leśniowskiego i Crohna, zapalenie błony śluzowej żołądka, reakcje alergiczne ze zmianami skórnymi i swędzeniem, a także napady duszności (możliwe w połączeniu ze spadkiem ciśnienia krwi),
Rzadko: szumy w uszach, uszkodzenia nerek (martwica brodawek nerkowych), podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi,
Bardzo rzadko: kołatanie serca, niewydolność serca, zawał serca, zaburzenia krwiotwórczego (niedokrwistość, leukopenia, małopłytkowość, pancytopenia, agranulocytoza; pierwsze symptomy mogą obejmować gorączkę, ból gardła, owrzodzenia w jamie ustnej, objawy grypopodobne, wyraźne osłabienie, krwawienia z nosa oraz wybroczyny podskórne; w przypadku długotrwałego stosowania leku należy regularnie kontrolować badania morfologiczne krwi), zapalenie przełyku, zapalenie trzustki, powstawanie zwężeń przypominających przeponę jelita, obrzęki, zwłaszcza z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością nerek, zespół nerczycowy, zapalenie śródmiąższowe nerek, towarzyszące ostrej niewydolności nerek, reakcje skórne, takie jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna-rozpływna naskórka, nadciśnienie tętnicze, ciężkie ogólne reakcje alergiczne, na przykład: obrzęk twarzy, języka, wewnętrznej błony krtani z utrudnieniem oddychania, niewydolność oddechowa, przyspieszenie czynności serca, spadek ciśnienia krwi, aż do wstrząsu zagrażającego życiu, zaburzeń funkcji wątroby, uszkodzenia wątroby, zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu, niewydolności wątroby, ostrych zapaleń wątroby, infekcji związanych z przyczynami stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. rozwój martwiczego zapalenia powięzi),
Częstotliwość nieokreślona: reakcje polekowe z eozynofilią i ogólnymi objawami (zespół DRESS), ostra uogólniona wysypka kropelkowa (AGEP).
Podczas stosowania ibuprofenu zauważono objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, takie jak sztywność karku, bóle głowy, nudności, wymioty, gorączka lub zaburzenia świadomości. Osoby podatne na te reakcje wydają się być pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi (SLE, choroba mieszana tkanki łącznej).
W szczególnych przypadkach, w trakcie infekcji wirusem ospy wietrznej, mogą wystąpić poważne zakażenia skóry i powikłania tkanki miękkiej.