Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Pedicetamol Dawkowanie

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Pedicetamol Dawkowanie
20.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Pedicetamol - roztwór doustny?

Składnikiem aktywnym w preparacie jest paracetamol. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mózgu i rdzeniu kręgowym, co prowadzi do blokowania syntezy prostaglandyn. Należy zaznaczyć, że paracetamol nie posiada właściwości przeciwzapalnych, ponieważ nie wpływa na syntezę prostaglandyn w tkankach obwodowych. Dodatkowo, nie uszkadza błony śluzowej żołądka, nie hamuje agregacji płytek krwi ani nie wpływa na proces krzepnięcia. Paracetamol szybko się wchłania po podaniu doustnym, a jego działanie zaczyna się po około 30 minutach. Niezmiernie istotne jest to, że paracetamol przenika przez łożysko oraz do mleka kobiet karmiących piersią.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Pedicetamol - roztwór doustny?

Preparat jest polecany do stosowania w przypadku bólu o różnym pochodzeniu, który jest łagodny lub umiarkowany, oraz w celu zmniejszenia gorączki trwającej krócej niż 3 dni.

Kiedy nie stosować preparatu Pedicetamol - roztwór doustny?

Nie zawsze można stosować preparat, nawet jeśli istnieją wskazania do jego użycia. Konieczne jest unikanie preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek z jego składników.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pedicetamol- roztwór doustny?

Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą uniemożliwić stosowanie lub wymagać dostosowania dawki preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.Należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków zawierających paracetamol, ze względu na ryzyko przedawkowania i poważnych działań niepożądanych (w tym uszkodzenia wątroby).Zanim zastosujesz preparat, sprawdź czy inne stosowane leki nie zawierają paracetamolu. Należy przestrzegać zalecanych dawek i w przypadku przedawkowania natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli nie występują objawy niepożądane.Preparatu nie należy stosować długotrwale lub często. U dzieci do 3. roku życia, preparat powinien być stosowany jedynie na zalecenie lekarza.Maksymalna dobową dawką paracetamolu dla dzieci o masie ciała poniżej 40 kg wynosi 80 mg/kg, a dla dorosłych i dzieci o masie ciała 41-50 kg - 3 g.Jeśli masz podejrzenia lub zostały zdiagnozowane u Ciebie lekkie do umiarkowane zaburzenia czynności wątroby, nerek, chorobę alkoholową, niedokrwistość, odwodnienie lub stosujesz inne substancje wpływające na wątrobę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.Odpowiednio dobrane dawki paracetamolu są ważne, aby uniknąć powikłań. Ważne jest również prawidłowe postępowanie w przypadku gorączki, bólów oraz innych dolegliwości. Warto pamiętać o wymaganiach dotyczących zdrowia wątroby i unikać spożywania alkoholu podczas stosowania preparatu. Dodatkowo, należy pamiętać o możliwych reakcjach alergicznych na składniki preparatu.

Dawkowanie preparatu Pedicetamol - roztwór doustny

Preparat w formie roztworu doustnego jest przeznaczony do stosowania u dzieci o masie ciała do 32 kg. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Dawkę należy dostosować do masy ciała dziecka. Preparat może być podawany w postaci kropli lub za pomocą dołączonej strzykawki, w zależności od wieku dziecka. Pamiętaj, że preparat jest przeznaczony do stosowania w leczeniu objawowym, więc jeśli objawy ustąpią, należy przerwać jego podawanie. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.

Czy można stosować Pedicetamol - roztwór doustny w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie powinieneś przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Bezpieczeństwo leków w czasie ciąży i laktacji może być bardzo złożone, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku. Przed zażyciem leku warto dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, pamiętaj o konsultacji z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków.

Paracetamol przekracza barierę łożyskową. Jest to lek zalecany jedynie w wyjątkowych przypadkach u kobiet w ciąży. W takiej sytuacji zaleca się stosowanie możliwie najmniejszej dawki przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej.

Paracetamol przenika do mleka matek karmiących. W okresie karmienia piersią można stosować paracetamol tylko w przypadku absolutnej konieczności.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty. Należy unikać stosowania preparatu w przypadku przyjmowania innych leków zawierających paracetamol, aby uniknąć ryzyka przedawkowania i uszkodzenia wątroby. Koniecznie sprawdź czy inne stosowane leki zawierają paracetamol.Jeśli przyjmujesz którekolwiek z poniżej wymienionych leków, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu.Leki zwiększające metabolizm wątrobowy, takie jak ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe czy barbiturany, mogą zwiększyć ryzyko uszkodzenia wątroby, szczególnie przy jednoczesnym stosowaniu paracetamolu. Paracetamol może również wpływać na działanie leków przeciwzakrzepowych, leków przeciwcholinergicznych, doustnych preparatów antykoncepcyjnych i innych substancji. Należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania preparatu, aby uniknąć toksycznego uszkodzenia wątroby. Paracetamol może również wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Pedicetamol- roztwór doustny?

Jak każdy lek, także Pedicetamol może spowodować efekty uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów używających ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści wynikające z używania leku zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.

Reakcje niepożądane są rzadkie lub bardzo rzadkie. Mogą wystąpić: nudności, złe samopoczucie, niskie ciśnienie krwi, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenia czynności wątroby (przy przedawkowaniu paracetamolu mogą pojawić się ostre uszkodzenia wątroby, uszkodzenie lub martwica wątroby), hipoglikemia (obniżenie poziomu glukozy we krwi), zaburzenia czynności nerek, mętny mocz (ropomocz jałowy), zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, neutropenia, leukopenia, niedokrwistość hemolityczna). Możliwe reakcje nadwrażliwości: świąd, pokrzywka, wysypka, rumień, a także reakcje anafilaktyczne, w tym groźny wstrząs anafilaktyczny.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł