Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Budixon Neb

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Budixon Neb
20.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji?

Substancją aktywną tego preparatu jest budezonid, który jest syntetycznym kortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym. Jego podawanie wziewne ma na celu zwalczanie procesu zapalnego zachodzącego w ścianie oskrzeli. Działa poprzez hamowanie aktywności komórek i mediatorów stanu zapalnego, zmniejsza obrzęk i podrażnienie, oraz częściowo cofa zmiany anatomiczne w oskrzelach osób z astmą. Dzięki temu łagodzi objawy astmy i zapobiega jej zaostrzeniom. Mechanizm działania budezonidu polega na wpływie na proces zapalny poprzez ekspresję genów. Dopiero po kilku tygodniach nieprzerwanego stosowania można osiągnąć pełne działanie leku.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji?

Preparat jest zalecany do leczenia:

- astmy, gdy nie jest odpowiednie stosowanie inhalatora ciśnieniowego lub inhalatora proszkowego

- zespołu krupu - ostrego zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli, niezależnie od przyczyny, związanej z istotnym zwężeniem górnych dróg oddechowych, dusznością lub "szczekającym" kaszlem i prowadzącego do zaburzeń oddychania

- zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), gdy jest uzasadnione stosowanie budezonidu w postaci zawiesiny do nebulizacji.

Kiedy nie stosować preparatu Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do użycia produktu, nie zawsze można go zastosować. Nie wolno go stosować, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik produktu.

Nie używaj tego produktu do przerwania nagłego ataku duszności! W przypadku nagłego ataku duszności, sięgnij po lek rozszerzający oskrzela o szybkim działaniu (np. salbutamol).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Budixon Neb- zawiesina do nebulizacji?

Niektóre schorzenia mogą wpływać na stosowanie preparatu lub wymagać zmiany dawki. W określonych sytuacjach zaleca się wykonanie określonych badań kontrolnych. Nie stosuj preparatu do przerwania ostrego ataku duszności - w takim przypadku zastosuj lek rozszerzający oskrzela o szybkim działaniu. Preparat jest przeznaczony do regularnego i długotrwałego stosowania. Należy unikać nagłego przerywania leczenia. Stosowanie kortykosteroidu wziewnego może prowadzić do infekcji grzybiczej jamy ustnej. Przed zastosowaniem preparatu poinformuj lekarza o swoim stanie zdrowia, zwłaszcza jeśli masz gruźlicę, infekcje dróg oddechowych lub poważne zaburzenia czynności wątroby. W przypadku ciężkich zaburzeń wątroby należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu. Pamiętaj o unikaniu jednoczesnego stosowania preparatu z lekami silnie hamującymi aktywność enzymów. W razie konieczności zastąpienia doustnych steroidów sterydami wziewnymi, skonsultuj się z lekarzem. Zapoznaj się z dawkowaniem i nie przerywaj leczenia nagle. W przypadku skurczu oskrzeli po dawce inhalacyjnej natychmiast przerwij stosowanie preparatu i zastosuj inny lek. W razie pogorszenia objawów astmy skonsultuj się z lekarzem. Preparat nie powinien być stosowany doustnie ani dożylnie. Właściwa technika inhalacji jest kluczowa dla skuteczności leczenia. Zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi użytkowania nebulizatora i maski twarzowej. Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji

Stosowanie specyfiku według wskazań lekarza jest konieczne. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, gdyż może to zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Regularne stosowanie preparatu jest niezbędne nawet w braku objawów choroby. Dawkę leku ustala lekarz dostosowując ją do stopnia choroby.Wypłukiwanie jamy ustnej wodą po każdej inhalacji zapobiega powstawaniu pleśniawek. Dawkowanie preparatu zależy od zaleceń lekarza, a przy astmie oskrzelowej stosowanie leku może odbywać się raz lub dwa razy na dobę. Dzieci powinny przyjmować dawki pod kontrolą osoby dorosłej, a małe dzieci mogą stosować preparat poprzez maskę twarzową.Lekarz zawsze dąży do minimalizacji dawki leku zapewniając skuteczną kontrolę objawów. Podczas zmiany leczenia należy przestrzegać zaleceń lekarza. Preparat jest przeznaczony do inhalacji z nebulizatorem i nie powinien być stosowany doustnie ani dożylnie. W przypadku stosowania maski twarzowej, konieczne jest dokładne umycie skóry po inhalacji.Preparat ma postać zawiesiny do inhalacji z nebulizatorem. Nie wolno stosować go doustnie ani dożylnie. Przed otwarciem pojemnika z preparatem należy go dokładnie wstrząsnąć. Po inhalacji należy wypłukać jamę ustną wodą. Nie stosować nebulizatorów ultradźwiękowych do inhalacji preparatu.

Czy można stosować Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Jest niezmiernie istotne, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza, który przepisze Ci lek.

Przy kobietach w ciąży stosowanie leku jest zalecane wyłącznie w sytuacjach, gdy lekarz uzna to za konieczne i gdy korzyści z jego stosowania przewyższają potencjalne ryzyko. Ocenę stosunku korzyści do ryzyka może dokonać jedynie lekarz!

Aktywny składnik preparatu przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem leku podczas karmienia piersią zaleca się skonsultowanie tej kwestii z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, także o tych bez recepty.Powiadom lekarza o stosowaniu kortykosteroidów ogólnoustrojowych, aby zmniejszyć ryzyko zaburzeń czynności nadnerczy. Zamiana kortykosteroidów doustnych na kortykosteroidy wziewne wymaga ostrożności i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza. Należy stopniowo zmniejszać dawkę sterydów doustnych po wprowadzeniu sterydów wziewnych, zgodnie z zaleceniami lekarza.Rytonawir i inne leki silnie hamujące izoenzym 3A4 cytochromu P450 mogą zwiększyć stężenie budezonidu w osoczu, co podnosi ryzyko działań niepożądanych. Unikaj stosowania tych leków razem. Jeśli lekarz zdecyduje o wspólnym stosowaniu, należy zachować ostrożność i monitorować chorego.Unikaj jednoczesnego stosowania preparatu z kobicystatem. W razie potrzeby, obserwuj pacjenta pod kątem działań kortykosteroidów.Działanie kortykosteroidów może być zwiększone u kobiet stosujących estrogeny lub środki antykoncepcyjne.Preparat może mieć wpływ na wyniki testu stymulacji ACTH.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Budixon Neb- zawiesina do nebulizacji?

Budixon Neb, podobnie jak inne leki, może wywołać działania niepożądane, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że korzyści z jego stosowania przeważają nad ewentualnymi szkodami.

Do często występujących działań niepożądanych należą: kandydoza jamy ustnej i gardła, chrypka, kaszel, podrażnienie gardła, trudności w przełykaniu, zapalenie płuc u pacjentów z POChP. Rzadziej mogą wystąpić: drżenie, niepokój, depresja, skurcze mięśni, zaburzenia widzenia, zaćma. Najrzadsze efekty to: reakcje alergiczne (wysypka, świąd, obrzęk), reakcje anafilaktyczne (możliwy wstrząs anafilaktyczny), podrażnienie skóry przy stosowaniu nebulizatora z maską twarzową.

Leki wziewne, w tym Budixon Neb, mogą również powodować podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, suchość w jamie ustnej oraz rzadki paradoksalny skurcz oskrzeli, który może prowadzić do trudności w oddychaniu. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli należy odstawić lek, zastosować lek rozszerzający oskrzela i skonsultować się z lekarzem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł