Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Wylew Podspojówkowy

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Wylew Podspojówkowy
18.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest i jakie są przyczyny?

Spojówka to cienka, przeźroczysta błona śluzowa pokrywająca białą twardówkę, która jest zewnętrzną warstwą ściany gałki ocznej. Ta warstwa zawiera liczne naczynia krwionośne. Czasami te delikatne naczynia mogą pęknąć, co powoduje wyciek krwi pod spojówkę.

Nagłe wylewy krwi pod spojówkę mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak kaszel, kichanie, wymioty, intensywny wysiłek fizyczny, mikrourazy gałki ocznej (np. od pocierania oka), nadciśnienie tętnicze, gwałtowna zmiana ciśnienia tętniczego, zwłaszcza u osób cierpiących na miażdżycę lub zaburzenia krzepliwości krwi. Krwawienia podspojówkowe często towarzyszą operacjom na oku, urazom oka lub głowy, oraz zapaleniom spojówek (szczególnie wirusowym).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje?

Występowanie krwawień podspojówkowych jest powszechne w dziedzinie okulistyki. Większość z nich ma nieznany, spontaniczny charakter, a ich źródło nie zawsze jest możliwe do dokładnego zidentyfikowania.

Jak się objawia?

Typowy objaw wylewu podspojówkowego to pojawienie się czerwonej plamy krwi na białej twardówce. Nagromadzona krew może powodować uniesienie spojówki i czasami rozlewać się na części twardówki. Objawom krwawienia może towarzyszyć uczucie obrzęku pod powieką, a czasem lekki ból.

W typowych przypadkach samoistnego wylewu krwi pod spojówką nie występują żadne zaburzenia widzenia ani wydzielina w oku.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Wylew krwi pod błoną śluzową oka nie zawsze wymaga interwencji medycznej. Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli towarzyszy mu ból lub problemy z widzeniem (np. podwójne widzenie, pogorszenie ostrości wzroku). Konieczna jest wizyta u specjalisty, jeśli wylew jest wynikiem urazu gałki ocznej lub głowy. Zazwyczaj wylewy podspojoówkowe same wchłaniają się w okresie dwóch tygodni. Jeśli jednak tak się nie dzieje, zaleca się ocenę przez okulistę.

Jak lekarz stawia diagnozę?

Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, do postawienia diagnozy wystarczy wykonanie badania gałki ocznej. Choć pomocne, badanie w lampie szczelinowej nie jest konieczne. Może być wskazane także pomiar ciśnienia tętniczego.

W przypadku urazu oka, konieczne jest rozszerzenie badania o ocenę dna oka.

Jakie są sposoby leczenia?

Zazwyczaj nie trzeba interweniować w przypadku wystąpienia wylewów podspojówkowych - zwykle ustępują one samoistnie w ciągu dwóch tygodni, podobnie jak siniaki pod skórą. Można jednak skorzystać z kropli nawilżających powierzchnię oka lub zawierających składniki wzmacniające naczynia krwionośne, takie jak pochodne trokserutyny.

Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia?

Wylewy podspojówkowe są wchłaniane bez szkody dla wzroku. Nie potrzebują dodatkowych interwencji.

Jak zapobiegać?

Należy przede wszystkim unikać obrażeń oka, nawet tych drobnych, takich jak przy zakładaniu lub zdejmowaniu soczewek kontaktowych. W przypadku nawracających wylewów ważne jest monitorowanie ciśnienia tętniczego. Jeśli dojdzie do wylewu, warto unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych na ogół, ponieważ mogą one zakłócać proces krzepnięcia krwi.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł