Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Usg Jąder

Usg Jąder
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

USG jąder – na czym polega?

USG jąder to diagnostyczne badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe do obrazowania jąder, najądrzy oraz struktur powrózka nasiennego. Dzięki opcji kolorowego doplera możliwe jest zobrazowanie układu naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra. Jest to zazwyczaj pierwsze badanie obrazowe wykonywane w przypadku podejrzenia patologii w worku mosznowym.

Dzięki anatomicznemu położeniu jąder i ich dostępnym strukturom, badanie USG pozwala na dokładną ocenę. Dodatkowo, bezpieczeństwo badania polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, a nie promieniowania rentgenowskiego, co pozwala na wielokrotne jego powtarzanie.

USG jąder – wskazania

USG jąder jest podstawowym narzędziem diagnostycznym do oceny patologii w obrębie worka mosznowego i jąder.

Wskazania do wykonania USG jąder można podzielić na pilne i planowe.

USG jąder w trybie pilnym najczęściej wykonuje się z powodu objawów zespołu ostrej moszny, czyli nagłego pojawienia się dolegliwości bólowych w worku mosznowym. Zespół ostrej moszny może być spowodowany chorobami takimi jak skręt jądra, stan zapalny jądra lub najądrza, skręt przyczepków jądra lub najądrza. Po badaniu przedmiotowym dodatkowo wykonuje się USG jąder w celu potwierdzenia rozpoznania, zwłaszcza w przypadku stanu zapalnego jądra lub najądrza oraz skrętu przyczepków.

Diagnostyka ultrasonograficzna skrętu jądra może być skomplikowana, a badanie USG ma charakter jedynie pomocniczy. W przypadku wątpliwości wskazana jest chirurgiczna rewizja moszny.

Wskazania do USG jąder w trybie planowym obejmują choroby jąder i worka mosznowego, które nie wymagają interwencji chirurgicznej w trybie pilnym, takie jak wyczuwalne nieprawidłowe masy, obecność zgrubień na mosznie czy diagnostyka jądra niezstąpionego.

USG jąder – jak się przygotować do badania?

Badanie USG jąder nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania i można je przeprowadzić w dowolnych warunkach. Warto jednak zapamiętać kilka istotnych rzeczy:

  • przed przyjściem na badanie warto wziąć kąpiel lub prysznic
  • nie trzeba opróżniać pęcherza przed badaniem ani pić dodatkowej ilości płynów
  • aktywność seksualna nie ma wpływu na wynik USG
  • nie jest konieczne golenie owłosienia łonowego, ponieważ nie ma to wpływu na wynik badania, jednakże w przypadku obfitego owłosienia jego usunięcie pozwoli zaoszczędzić trochę czasu podczas badania z uwagi na użycie żelu.

USG jąder – jak przebiega badanie

Badanie obrazowe jąder jest przeprowadzane zazwyczaj w pozycji leżącej na plecach. Przed rozpoczęciem badania konieczne jest zdjęcie spodni i bielizny, a następnie delikatne rozstawienie nóg. Aparat USG jest nakładany na żel, który ułatwia przewodzenie fal ultradźwiękowych do ciała. W trakcie badania ruchy głowicą są wykonywane w celu uzyskania dokładnego obrazu struktur worka mosznowego. Czasami konieczne jest także wykonanie badania w innej pozycji, na przykład stojąc. Badanie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut i jest w pełni bezbolesne. Jedyny dyskomfort jaki może wystąpić to związany z temperaturą żelu, który może być chłodny, jednak w niektórych aparatach USG znajdują się specjalne uchwyty na żel, które umożliwiają jego delikatne podgrzanie. Po zakończeniu badania pozostały żel usuwany jest przy użyciu jednorazowych ręczników papierowych.

Jaki lekarz wykonuje badanie USG jąder?

Badanie ultrasonograficzne jąder zazwyczaj wykonywane jest przez lekarzy specjalizujących się w diagnostyce obrazowej, czyli radiologów, ale może być również przeprowadzane przez innych specjalistów, jak chirurdzy czy urolodzy po odpowiednim szkoleniu. Warto upewnić się, że badanie jest wykonywane przez kompetentną i doświadczoną osobę, ponieważ wynik badania zależy w dużej mierze od umiejętności lekarza.

Profilaktyczne badanie USG jąder

Obecnie badanie ultrasonograficzne jąder nie jest rekomendowane jako metoda przesiewowa w wczesnym wykrywaniu guzów jąder. Nie ma również ustalonych zaleceń dotyczących wieku, w którym należy wykonywać takie badania u osób bez objawów oraz ich częstotliwości.

Miesiącem świadomości nowotworów jąder i prostaty jest listopad. W tym czasie organizowane są akcje edukacyjne dotyczące samobadania jąder oraz wykonywania USG jąder.

W kontekście wczesnego wykrywania guzów jąder zaleca się regularne samobadanie jąder. Polega ono na palpacyjnej ocenie jąder poprzez uchwycenie każdego z nich osobno i dokładne sprawdzenie obrysu oraz ewentualnych zgrubień czy bolesnych miejsc. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do lekarza, który oceni konieczność wykonania badania ultrasonograficznego.