Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Uchyłki Esicy

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki Esicy
17.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest i jakie są przyczyny?

Wypukłości w postaci cienkich „woreczków” o średnicy około 1 cm, występujące na zewnątrz głównej części jelita grubego, zwanej okrężnicą. Ich liczba może wynosić od kilku do kilkudziesięciu. Pojawiają się u dorosłych osób po wielu latach spożywania diety ubogoresztkowej, charakterystycznej dla obecnych zwyczajów żywieniowych. Tego rodzaju dieta słabo wypełnia jelito, zwiększa w nim ciśnienie i prowadzi do pogrubienia ściany jelita.

Uważa się, że uchyłki nabyte są jedną z chorób cywilizacyjnych, a ich rozwój może być również determinowany czynnikami genetycznymi.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występują?

Choroby jelita grubego są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych związanych z przewodem pokarmowym. Szczególnie często występują u osób starszych, aż do 50% po przekroczeniu 60. roku życia.

Jak się objawiają?

Około 60% osób z uchyłkami nie przejawia żadnych objawów (uchyłkowatość bezobjawowa). Często uchyłki są wykrywane przypadkowo, na przykład podczas kolonoskopii. Pozostałe przypadki to pacjenci z objawami uchyłkowymi (20–30%) oraz pacjenci z powikłaniami (5–10%).

Objawy choroby uchyłkowej okrężnicy mogą obejmować:

  • bóle brzucha,
  • uczucie wzdęcia,
  • zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunka lub zaparcia).

Czasami występują krótkotrwałe epizody zatrzymania stolca i gazów.

Zapalenie uchyłków często towarzyszy gorączka i bolesny guz w lewej dolnej części brzucha.

Inne powikłania mogą obejmować:

  • ropień śródbrzuszny,
  • przedziurawienie jelita grubego,
  • pełną niedrożność przewodu pokarmowego.

Krwawienie z uchyłków jest innym powikłaniem, które może objawiać się obecnością krwi w stolcu lub wypróżnieniami zawierającymi krew lub skrzepy.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów?

Jeśli doświadczasz nawracających dolegliwości bólowych, szczególnie w lewym boku brzucha, w połączeniu z wzdęciami i zaparciami, konieczna jest wizyta u lekarza, który skieruje cię na badania potwierdzające diagnozę uchyłków okrężnicy.

Jeśli natomiast występują bardziej nasilone objawy, takie jak silne bóle brzucha, gorączka, a także zatrzymanie wypróżnień i gazów, konieczna jest pilna konsultacja chirurgiczna.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie?

Uchyłkowatość okrężnicy może być przypadkiem wykryta podczas kolonoskopii, badania tomograficznego jamy brzusznej i miednicy mniejszej lub podczas wlewu kontrastowego doodbytniczego. Uchyłki czasami można zobaczyć również za pomocą ultrasonografii jamy brzusznej.

W przypadku podejrzeń o zapalenie uchyłków, kluczowym badaniem jest tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej może potwierdzić obecność powikłań, takich jak ropień. Kolonoskopia nie jest zalecana u pacjentów z objawami zapalenia uchyłków. Obecność zapalenia mogą również wskazywać wyniki prostych badań krwi, takie jak przyspieszony OB, podwyższone CRP i zwiększona liczba krwinek białych.

Jakie są sposoby leczenia?

Niepowikłaną chorobę uchyłkową można leczyć ambulatoryjnie poprzez stosowanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych, takich jak paracetamol. W przypadku zapalenia uchyłków zaleca się dietę płynną lub ubogoresztkową oraz stosowanie podobnych leków. Czasami konieczna może być antybiotykoterapia doustna.

W sytuacjach ciężkich lub powikłanych zapaleniem uchyłków niezbędna jest hospitalizacja, restrykcyjna dieta oraz antybiotykoterapia dożylna.

Jeśli wystąpią inne powikłania, takie jak ropień śródbrzuszny, przedziurawienie jelita czy powstanie przetoki między pętlami jelit, konieczne może być leczenie operacyjne, często w trybie pilnym. Operacja może być wskazana w przypadku nawracającego zapalenia uchyłków bez dodatkowych powikłań, jednak jest to stosowane dość rzadko.

Większość krwotoków z uchyłków zatrzymuje się samoistnie, jednak niekiedy konieczne jest przetoczenie krwi, pilna kolonoskopia wraz z procedurami tamującymi krwawienie lub nawet operacja.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Leczenie zachowawcze nie jest skuteczne w przypadku usunięcia uchyłków okrężnicy. Nawet operacja polegająca na usunięciu fragmentu okrężnicy z uchyłkami nie zawsze prowadzi do całkowitego wyleczenia, gdyż inne uchyłki mogą pozostać lub powstawać w pozostałych częściach jelita grubego.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?

U osób cierpiących na diverticulosis okresowa kontrola i nadzór medyczny jest niezbędny. Kluczowym elementem skutecznego leczenia najczęstszej postaci tej choroby jest regularne spożywanie zdrowej żywności bogatej w błonnik, unikanie zaparć, picie dużej ilości płynów. Istotne jest także utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej oraz zdrowej masy ciała.

Co zrobić, aby uniknąć zachorowania?

Jedynym sposobem zapobiegania rozwojowi uchyłków okrężnicy jest regularne spożywanie diety bogatoresztkowej od dzieciństwa. Ten rodzaj pożywienia może również minimalizować ryzyko powikłań choroby uchyłkowej.

Czy choroba uchyłkowa jest niebezpieczna?

Większość osób z uchyłkami jelita grubego nie wykazuje żadnych objawów. Jednak powikłania, takie jak zapalenie uchyłków czy niedrożność, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza u osób starszych.

Czy leczenie może spowodować zanik uchyłków?

Uchyłki jelita grubego są trwałymi zmianami i nie mogą być usunięte za pomocą diety czy leków. Operacja jedynie może zmniejszyć ich liczbę, ale część z nich pozostanie lub mogą powstać nowe.

Czy pokarmy ziarniste zwiększają ryzyko powikłań choroby uchyłkowej?

Nie ma dowodów na to, że spożywanie pestek i ziaren zboża czy kukurydzy zwiększa ryzyko powikłań choroby uchyłkowej, ale badania są bardziej precyzyjne w przypadku zapalenia, przedziurawienia czy krwawienia z uchyłków.

Czy uchyłki uniemożliwiają wykonanie kolonoskopii?

Obecność uchyłków nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia kolonoskopii, chyba że występuje zapalenie. Po jego ustąpieniu można wykonać badanie.

Jaki jest wpływ probiotyków na chorobę uchyłkową?

Rola probiotyków w leczeniu choroby uchyłkowej jest dyskusyjna. Mogą one pomóc w poprawie objawów, ale nie powinny stanowić głównego sposobu leczenia tego schorzenia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł