Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Twardzina Układowa

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Twardzina Układowa
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest twardzina układowa i jakie są jej przyczyny?

Twardzina układowa jest przewlekłą chorobą tkanki łącznej prowadzącą do postępującego włóknienia skóry i narządów wewnętrznych, co zaburza ich funkcjonowanie. Choroba rozwija się w różnym tempie i może prowadzić do różnych powikłań.Przyczyny twardziny układowej nie są jeszcze znane, ale podejrzewa się, że mają na nią wpływ czynniki genetyczne, hormonalne oraz środowiskowe. Choroba rozwija się zwykle u kobiet oraz u osób, u których w rodzinie występują inne choroby autoimmunologiczne.Twardzina układowa może przyjmować kilka postaci, różniących się obszarem zajęcia skóry, rozległością zajęcia narządów wewnętrznych i występującymi autoprzeciwciałami. Rokowanie jest zróżnicowane w zależności od postaci choroby.Podział twardziny układowej obejmuje postać ograniczoną, postać uogólnioną, twardzinę układową bez zmian skórnych, zespół nakładania oraz zespół dużego ryzyka rozwoju twardziny układowej. Każda z tych postaci charakteryzuje się innymi objawami i rokowaniem.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje twardzina układowa?

W Polsce około 10 000 osób cierpi na twardzinę układową, a rocznie występuje 4-12 nowych przypadków na milion mieszkańców. Choroba ta dotyczy kobiet 3-4 razy częściej niż mężczyzn i zazwyczaj występuje między 30. a 50. rokiem życia, chociaż może również rozpocząć się u dzieci lub osób starszych.

Jak się objawia twardzina układowa?

Objawy twardziny układowej wynikają z postępującego włóknienia oraz zajęcia drobnych naczyń krwionośnych. Postępujące i nieodwracalne włóknienie narządów wewnętrznych powoduje stopniową niewydolność.Zmiany skórne występują w trzech fazach: obrzęk, stwardnienie i zanik skóry. Skóra staje się gruba, twarda, traci elastyczność i może pojawić się przebarwienia lub odbarwienia. Może wystąpić objaw "sól i pieprz" - przebarwienia otoczone jaśniejszym obszarem.Na dłoniach i stopach skóra może pogrubieć się, stwardnieć i wygładzić, co prowadzi do przykurczów i ograniczenia ruchomości stawów.Zmiany na twarzy charakteryzują się utratą mimiki, niedomykanie powiek, trudnością w otwarciu ust, zanikiem czerwieni wargowej i zaostrzeniem nosa. Na twarzy mogą pojawić się teleangiektazje, zwane "pajączkami naczyniowymi".Zmiany kostno-stawowe, mięśniowe oraz w narządach wewnętrznych również są charakterystyczne dla twardziny układowej, mogą prowadzić do bólów, problemów z przełykaniem czy też niewydolności serca.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów twardziny układowej?

Jeśli ktoś, kto nie ma twardziny układowej, zauważy u siebie objawy Raynauda lub zmiany skórne, takie jak „pajączki naczyniowe”, zgrubienie skóry na rękach lub twarzy, a także uszkodzenia opuszek palców, powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Bóle kostne lub stawowe mogą towarzyszyć wielu chorobom i nie są specyficzne dla twardziny układowej, ale należy poinformować lekarza o ich występowaniu, który podejmie decyzję o dalszej diagnostyce.

Jeśli pacjent zauważy szybko postępujące problemy z przełykaniem, powinien natychmiast skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. W diagnostyce twardziny układowej najbardziej charakterystyczne są zmiany skórne.

Jeśli u pacjenta z twardziną układową wystąpią objawy twardzinowego przełomu nerkowego (szybko narastające ciśnienie tętnicze, zmniejszone oddawanie moczu, bóle głowy, zaburzenia widzenia) lub objawy zawału serca (ból w klatce piersiowej gniotący, piekący z towarzyszącym osłabieniem lub utratą przytomności i uczuciem „nagłego lęku przed śmiercią”), należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się na SOR.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie twardziny układowej?

Lekarz przeprowadzi szczegółowe wywiady dotyczące początku objawów skórnych, obecności objawu Raynauda, trudności w połykaniu oraz bólów stawów i mięśni. Dodatkowo zapyta o historię chorób w rodzinie, zwłaszcza o choroby autoimmunologiczne. Następnie przeprowadzi badanie pacjenta, koncentrując się na zmianach skórnych i innych zgłaszanych objawach.

Zleci również badania laboratoryjne, takie jak pomiar poziomu przeciwciał ANA, ACA i Scl-70 we krwi, oraz standardowe badania laboratoryjne (morfologia, CRP i inne).

Lekarz może zlecić dodatkowe badania specjalistyczne lub skierować pacjenta do reumatologa w celu dalszej diagnostyki. U pacjentów podejrzewających twardzinę uogólnioną zaleca się badanie kapilaroskopowe, które polega na obserwacji wału paznokcia przez specjalny mikroskop (patrz rys. 2). Badanie to jest bezbolesne i trwa kilka minut. Lekarz, badając drobne naczynia włosowate (kapilary), poszukuje cech twardziny układowej. Przed badaniem pacjent powinien unikać zabiegów kosmetycznych paznokci, takich jak obcinanie i odrywanie skórek przynajmniej przez 2 tygodnie. Płytka paznokcia przeznaczona do badania nie powinna być pomalowana lakierem ani pokryta odżywkami.

Ponadto można wykonać RTG rąk, przełyku. W przypadku skarg pacjenta na bóle mięśni oraz osłabienie siły mięśniowej, lekarz może zlecić badanie elektromiograficzne (badanie czynności mięśni) oraz histopatologiczną ocenę wycinka mięśniowego.

Czasem lekarz zleci również inne badania dodatkowe, np. endoskopię, spirometrię lub tomografię komputerową klatki piersiowej.

Te badania mają na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta i poszukiwanie innych objawów i powikłań twardziny uogólnionej.

Jakie są metody leczenia twardziny układowej?

Aktualnie nie istnieje skuteczne leczenie przyczyn twardziny układowej ani leków, które zatrzymałyby postęp choroby. Celem terapii jest zatem zmniejszenie skutków uszkodzenia narządów i dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

W przypadku objawów zespołu Raynauda stosuje się leki rozszerzające naczynia i eliminuje się czynniki, które mogą spowodować skurcz naczyń, takie jak palenie tytoniu, zimno, stres czy leki zwężające naczynia krwionośne.

W przypadku bólów stawowych stosuje się paracetamol, a zmiany skórne leczy się za pomocą leków immunosupresyjnych, które hamują układ odpornościowy. Aby poprawić sprawność ruchową, zalecana jest fizykoterapia przez cały czas trwania choroby.

W przypadku problemów z przewodem pokarmowym zaleca się zmianę diety na łatwostrawne pokarmy i spożywanie dużej ilości płynów. Pacjent powinien również spożywać posiłki tylko w pozycji siedzącej i powinien unikać jedzenia co najmniej 2 godziny przed snem. Dodatkowo zaleca się stosowanie leków hamujących wydzielanie soku żołądkowego.

Jeśli dojdzie do twardzinowego przełomu nerkowego, konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja pacjenta. W szpitalu stosuje się m.in. leki obniżające ciśnienie. W przypadku znacznego pogorszenia funkcjonowania nerek, może być konieczna dializoterapia. Natomiast pacjenci z twardziną układową powinni unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych, glikokortykosteroidów oraz cyklosporyny A.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie twardziny układowej?

Twardzina układowa nie ma szans na całkowite wyleczenie. Jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna, której pochodzenie jest nieznane. Zmiany chorobowe są trwałe. Terapia twardziny układowej ma na celu łagodzenie objawów, poprawę jakości życia pacjenta oraz zapobieganie powikłaniom.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia twardziny układowej?

Pacjent w trakcie trwania choroby jest regularnie monitorowany przez lekarza reumatologa i lekarza rodzinnego. W przypadku wystąpienia innych problemów związanych z narządami, pacjent może zostać skierowany do innych specjalistów medycznych. Konieczne jest aby pacjent ciągle przyjmował zalecane leki.

Aby szybko wykryć ewentualne zmiany w narządach podczas przebiegu twardziny układowej, pacjenci powinni regularnie odbywać kontrole lekarskie.

Dodatkowo, lekarz dokładnie ocenia stan skóry i narządów wewnętrznych oraz ogólną sprawność pacjenta. Badania kontrolne są dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta, ze względu na zróżnicowany charakter choroby.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na twardzinę układową?

Twardzinę układową nie da się zapobiec, gdyż jest to choroba autoimmunologiczna, której przyczyna nie jest znana.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł