Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Torbiel Włosowa

Torbiel Włosowa
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest torbiel włosowa?

Choroba związana z zapaleniem mieszków włosowych w okolicy krzyżowo-guzicznej objawia się poprzez powstanie pęcherza na dole pleców, nad szparą pośladkową.

Jak często występuje torbiel włosowa?

Defekty pęcherzykowe występują przede wszystkim u jednostek w młodym wieku do 40 lat, około trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Co wywołuje powstanie torbieli włosowej?

Faktory predysponujące do rozwoju schorzenia obejmują nadmierną potliwość, nadwagę, niedostateczny poziom higieny osobistej oraz powtarzające się urazy (otarcia).

Jakie są objawy torbieli włosowej?

Najczęstszym symptomem torbieli włosowej jest ból brzucha, który znajduje się w obszarze krzyżowo-guzicznym. Guz jest wypełniony ropy oraz włosami rosnącymi wewnątrz. Wydzielina ta może wypływać na zewnątrz przez jeden lub kilka otworów, skóra w tej okolicy może być zaczerwieniona i spuchnięta.
Czasem do tych objawom mogą dołączyć gorączka i dreszcze.

Jak lekarz stawia diagnozę?

Lekarz przeprowadza wywiad i badanie pacjenta. Charakterystyczny obraz torbieli włosowej zazwyczaj eliminuje konieczność dodatkowych testów. Jednakże w niektórych przypadkach lekarz może zalecić dodatkowe badania, takie jak USG czy badanie krwi, w zależności od potrzeb.

Jak leczy się torbiel włosową?

Leczenie torbieli włosowej przede wszystkim polega na zabiegu chirurgicznym. W zależności od rozmiaru i położenia torbieli, stosowane są różne metody. W niektórych ośrodkach istnieje również możliwość endoskopowego usunięcia torbieli włosowej bez konieczności nacinania skóry, przy użyciu specjalnego fistuloskopu. W większości przypadków leczeniem uzupełniającym jest terapia antybiotykowa.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Prognoza zależy od wielkości torbieli oraz możliwości całkowitego jej usunięcia. Po terapii zabiegowej mogą wystąpić nawroty, które czasem wymagają kolejnych zabiegów. Niemniej jednak, w większości przypadków udaje się osiągnąć całkowite wyleczenie po jednym zabiegu.

Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia?

Ranę po operacji należy regularnie czyścić i pielęgnować, a włosy wokół rany należy golić co najmniej co 2 tygodnie przez okres 3 miesięcy. Można zastosować różne metody depilacji, w tym depilację laserową.

Co robić, aby uniknąć zachorowania?

Regularne dbanie o higienę okolic intymnych oraz kontrolowanie wagi mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby.