Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tabletka "dzień po"

Tabletka "dzień po"
18.05.2023
Przeczytasz w 4 min

Co to jest tabletka "dzień po"?

Tabletka "dzień po" to forma antykoncepcji awaryjnej, której celem jest zapobieżenie ciąży po niezabezpieczonym stosunku seksualnym lub awarii metody antykoncepcyjnej (np. przewidywanym pęknięciu prezerwatywy). Jest to produkt dostępny na receptę, zawierający hormon zwany lewonorgestrelem lub ulipristal octanem.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Tabletka "dzień po" działa, opóźniając lub hamując proces owulacji - uwolnienie jaja przez jajnik. Może również wpływać na proces zapłodnienia, zmieniając środowisko w macicy i uniemożliwiając implantację zapłodnionego jaja.

Czy tabletka "dzień po" zadziała, jeśli zostanie przyjęta po owulacji?

Antykoncepcja awaryjna jest najskuteczniejsza, gdy jest stosowana jak najwcześniej po niezabezpieczonym stosunku seksualnym. Jeśli owulacja już nastąpiła, tabletka "dzień po" może nie być skuteczna. Dlatego jest zalecane, aby kobieta nie opóźniała jej przyjęcia.

Co może osłabić działanie tabletki "dzień po"?

Niektóre leki, w tym niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, leki na HIV, a także niektóre zioła, takie jak dziurawiec, mogą osłabić skuteczność tabletki "dzień po". Dodatkowo, jej skuteczność może być zmniejszona u kobiet z nadwagą lub otyłością.

Kiedy można zastosować antykoncepcję awaryjną?

Antykoncepcję awaryjną należy stosować jak najwcześniej po niezabezpieczonym stosunku seksualnym. Tabletka "dzień po" zawierająca lewonorgestrel jest najskuteczniejsza, gdy jest przyjmowana w ciągu 72 godzin, podczas gdy tabletki z ulipristalem można przyjąć do 120 godzin po stosunku.

Jakie mogą być skutki uboczne tabletki "dzień po"?

Najczęstsze skutki uboczne to nudności, zmęczenie, ból głowy, ból brzucha, ból piersi, wymioty i nieregularne krwawienie. Jeśli wystąpią silne skutki uboczne, należy skonsultować się z lekarzem.
Antykoncepcja hormonalna po zastosowaniu tabletki "dzień po"Po użyciu tabletki "dzień po", kobieta może natychmiast rozpocząć lub kontynuować antykoncepcję hormonalną, taką jak pigułki antykoncepcyjne, plastry, pierścienie lub wstrzyknię

Tabletka "dzień po" – gdzie kupić?

Tabletkę "dzień po" można kupić w aptece, jednak wymaga ona recepty. W niektórych krajach, w tym w Polsce, tabletka "dzień po" jest dostępna bez recepty.

Tabletka "dzień po" – kto może wypisać receptę?

Receptę na tabletkę "dzień po" może wypisać lekarz, położna lub pielęgniarka rodzinna. W niektórych krajach receptę może wypisać także farmaceuta.

Tabletka "dzień po" – recepta online

Niektóre platformy zdrowia online oferują usługi, które umożliwiają konsultację i wypisanie recepty na tabletkę "dzień po" przez internet. Proces ten jest zwykle szybki i dyskretny.

Ile kosztuje tabletka "dzień po"?

Cena tabletki "dzień po" może się różnić w zależności od kraju i dostawcy usług zdrowotnych. W Polsce kosztuje ona średnio około 70-100 złotych.

Czy lekarz może odmówić wypisania recepty na antykoncepcję awaryjną?

W niektórych krajach, takich jak Polska, lekarze mają prawo do klauzuli sumienia, co oznacza, że mogą odmówić wypisania recepty na antykoncepcję awaryjną z powodów osobistych przekonań. Jeśli tak się stanie, powinni jednak skierować pacjenta do innego dostawcy usług zdrowotnych.

Czy farmaceuta może odmówić wydania tabletki "dzień po"?

W niektórych krajach farmaceuci również mogą odmówić wydania tabletki "dzień po" na podstawie klauzuli sumienia. Jednak tak jak lekarze, powinni oni skierować pacjenta do innego dostawcy usług zdrowotnych.

Tabletka "dzień po" – czy jest skuteczna?

Skuteczność tabletki "dzień po" w dużej mierze zależy od momentu jej zażycia po niezabezpieczonym stosunku seksualnym. Generalnie, im szybciej jest przyjęta, tym jest skuteczniejsza. Jej skuteczność szacuje się na 85-95%, jeżeli jest zażyta w ciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku. Należy jednak pamiętać, że to nie jest metoda, która powinna być stosowana jako regularna forma antykoncepcji.

Czy tabletka "dzień po" może spowodować poronienie?

Tabletka "dzień po" nie jest środkiem wywołującym poronienie i nie będzie miała wpływu na ciążę, jeśli kobieta już jest w ciąży. Jej działanie polega na zapobieganiu ciąży, nie na jej przerywaniu.

Czy tabletka "dzień po" wpływa na płodność?

Nie ma dowodów naukowych sugerujących, że korzystanie z tabletki "dzień po" ma długotrwały wpływ na płodność kobiety. Wszelkie efekty są przejściowe i nie utrudniają przyszłych prób zajścia w ciążę.

Jak często można zażywać tabletkę "dzień po"?

Nie ma ograniczeń dotyczących ilości razy, które kobieta może zażyć tabletkę "dzień po". Jednak jest to metoda awaryjna i nie powinna być stosowana jako regularna forma antykoncepcji ze względu na mniejszą skuteczność w porównaniu do innych metod oraz możliwość wystąpienia skutków ubocznych.
Podsumowując, tabletka "dzień po" jest cennym narzędziem w prewencji ciąży, szczególnie w sytuacjach awaryjnych. Mimo to, nie zastępuje ona regularnej antykoncepcji i zawsze zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia seksualnego, aby omówić najodpowiedniejsze metody antykoncepcji.