Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Szkarlatyna przyczyny

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Szkarlatyna przyczyny
05.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest szkarlatyna (płonica) i jakie są jej przyczyny?

Szkarlatynę wywołują niektóre szczepy paciorkowców, które wytwarzają toksynę bakteryjną. Paciorkowce to bakterie powodujące m.in. anginę.

Źródłem zakażenia jest chory na anginę lub płonicę. Można się zarazić drogą kropelkową, a także poprzez przedmioty lub pokarmy zakażone przez chorego. Ryzyko zachorowania po kontakcie domowym osoby wrażliwej z chorym wynosi około 25%. Najczęściej chorują dzieci, dorosłym zdarza się to rzadko. Zakażenia mają miejsce głównie w przedszkolach i szkołach. Zachorowania występują częściej w klimacie umiarkowanym, szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych. Okres wylęgania choroby jest krótki - od 12 godzin do 4 dni.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Objawy szkarlatyny

Szkarlatyna zaczyna się nagle - objawia się silny ból w gardle i trudności z połykaniem, ból głowy, czasem ból brzucha, nudności i wymioty (częściej u dzieci), gorączka (>38°C), zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. Gardło w tej chorobie jest intensywnie czerwone (jakby płonęło). Na języku znajduje się biały nalot, który stopniowo zanika. Po 4-5 dniach język staje się czerwony, pokryty wyraźnymi brodawkami (tzw. język malinowy), mogą występować również czerwone plamy na podniebieniu.

Czasami można odczuć tkliwość w powiększonych węzłach chłonnych szyjnych przednich. Nie ma kaszlu ani kataru. W drugim dniu choroby zazwyczaj pojawia się wysypka. Jest ona drobnoplamista (podobna do skórki skrobaka). Obecna jest na twarzy, z wyjątkiem trójkąta pomiędzy fałdami nosowymi i brodą. Najbardziej widoczna w okolicach pachowych, pachwinowych i na pośladkach. Skóra staje się szorstka. Wysypka zanika po kilku godzinach lub dniach, w zależności od jej nasilenia. Jeśli zmiany skórne są bardzo obfite i łączą się ze sobą, skóra może przypominać kolor gotowanego homara.

Charakterystyczne dla szkarlatyny jest delikatne złuszczanie skóry. Po około 7 dniach skóra na twarzy zaczyna się złuszczać, po 2 tygodniach skóra na tułowiu, a po 3 tygodniach skóra dłoni i stóp. Proces złuszczania skóry może utrzymywać się przez kilka tygodni.

Jak rozpoznaje się szkarlatynę?

Wysypka towarzysząca szkarlatynie ma charakterystyczne cechy, co ułatwia rozpoznanie.

Aby potwierdzić diagnozę, należy wykonać posiew wymazu z gardła i migdałków lub szybki test na obecność antygenu PBHA, który wskazuje na zakażenie paciorkowcami.

Leczenie szkarlatyny

Terapia płonicy polega na podawaniu antybiotyków, lekach obniżających temperaturę ciała, odpowiednim nawodnieniu oraz stosowaniu preparatów do ssania o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, takich jak substancje zawierające benzydaminę, lidokainę lub salicylan choliny. Można przeprowadzać ją w warunkach domowych. Dzieci z cięższym przebiegiem choroby lub występującymi powikłaniami powinny być skierowane do szpitala.

Jakie są powikłania szkarlatyny?

W trakcie przebiegu szkarlatyny mogą wystąpić komplikacje podobne do tych w anginie paciorkowcowej. Są nimi:

  • powikłania ropne (wczesne) – ropień okołogardłowy, ropne zapalenie węzłów chłonnych szyjnych, ropne zapalenie ucha środkowego i/lub wyrostka sutkowatego (części czaszki w okolicy ucha), ropne zapalenie zatok przynosowych,
  • późne powikłania immunologiczne (bardzo rzadko u dorosłych) – gorączka reumatyczna, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • inne (bardzo rzadko) – zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Dlatego wszelkie dodatkowe objawy, nawrót gorączki, powiększenie węzłów chłonnych, osłabienie, powinny skłonić pacjenta do ponownej wizyty u lekarza.

Czy na szkarlatynę choruje się tylko raz?

Można zachorować na płonicę trzykrotnie (istnieją trzy różne typy toksyny bakteryjnej). Przebycie choroby uodparnia organizm na dany typ toksyny. Dzieci niemowlęce rzadko zapadają na tę chorobę.

Śmiertelność w przypadku nieleczonych przypadków płonicy wynosi od 15 do 20%. W przypadku płonicy niepowikłanej prognozy są korzystne.

Jak chronić się przed zachorowaniem?

Aby uniknąć zakażenia, konieczne jest unikanie kontaktu z osobami, które są już chore. Osoby chore powinny być izolowane przez 24 godziny po rozpoczęciu leczenia odpowiednimi antybiotykami.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł