Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ
Blog

Świerzb – objawy, przyczyny, leczenie

28.06.2023
Przeczytasz w 3 min

Świerzb – objawy, przyczyny, leczenie

Świerzb to powszechna infekcja skórna wywołana przez roztocza świądu ludzkiego, znanego naukowo jako Sarcoptes scabiei. Te mikroskopijne roztocza tunelują pod skórę i powodują intensywny świąd i wysypkę. Oto, co powinieneś wiedzieć o objawach, przyczynach i leczeniu świerzbu.

Przyczyny świerzbu

Świerzb jest zakaźną chorobą skórną, która przenosi się z osoby na osobę przez bezpośredni kontakt skórny. Rzadziej może być przenoszona poprzez zakażone ubrania, ręczniki czy pościel. Roztocza, które powodują świerzb, są mikroskopijne i nie są widoczne gołym okiem.

Objawy świerzbu

Głównymi objawami świerzbu są intensywny świąd (szczególnie wieczorem i w nocy) oraz wysypka. Wysypka zwykle obejmuje drobne grudki, pęcherzyki, wrzody, strupy, i charakterystyczne zmiany skórne w postaci cienkich, srebrzystych linii.

Te objawy występują najczęściej w następujących miejscach:

 • Między palcami
 • Wokół nadgarstków i łokci
 • Pod pachami
 • Wokół pępka
 • W okolicach genitaliów
 • Na pośladkach
 • Na piersiach i brzuchu (u kobiet)
 • Na kolanach
 • Jednak u małych dzieci i niemowląt objawy mogą wystąpić także na twarzy, głowie, dłoniach i stopach.

Leczenie świerzbu

Świerzb jest leczony za pomocą leków zwanych skabicidami, które zabijają roztocza świądu i ich jaja. Leki te są dostępne na receptę i są zazwyczaj stosowane na skórę od szyi w dół, a następnie spłukiwane po określonym czasie. W przypadku niemowląt i małych dzieci, leczenie jest stosowane na całe ciało.

Leki najczęściej stosowane w leczeniu świerzbu to:

 • Permetryna (krem)
 • Lindan (szampon, rzadziej stosowany ze względu na potencjalne działania niepożądane)
 • Krotamiton (krem lub emulsja)
 • Benzoesan benzylu (emulsja)
 • Ważne jest również zdezynfekowanie pościeli i ubrań chorego poprzez pranie w wysokiej temperaturze lub pozostawienie ich na 72 godziny w plastikowej torbie (czas potrzebny do naturalnego zgonu roztoczy).

Podsumowanie

Świerzb to nieprzyjemna, ale stosunkowo łatwa do leczenia infekcja skóry. W przypadku pojawienia się objawów świerzbu, niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu potwierdzenia diagnozy i uzyskania odpowiedniego leczenia. Ponieważ świerzb jest chorobą zakaźną, osoby z którymi zakażony miał bliski kontakt powinny również zostać poinformowane i skonsultować się z lekarzem.

Przestrzeganie zaleceń lekarskich i zasad higieny jest kluczowe dla skutecznego leczenia świerzbu. Wszystkie ubrania, pościel i ręczniki powinny zostać umyte w gorącej wodzie i wysuszone w wysokiej temperaturze, lub pozostawione w zamkniętej torbie na co najmniej 72 godziny. Również wszyscy domownicy i osoby, które miały bliski kontakt z osobą zarażoną, powinni otrzymać leczenie, nawet jeśli nie mają objawów, aby zapobiec reinfestacji.

Pamiętaj, że objawy świerzbu, takie jak świąd i wysypka, mogą trwać jeszcze przez kilka tygodni po zakończeniu leczenia, nawet jeśli roztocza zostały skutecznie wyeliminowane. Jeżeli objawy nie ustąpią po kilku tygodniach od zakończenia leczenia, należy ponownie skonsultować się z lekarzem.

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się świerzbu jest ważne dla zdrowia publicznego. Zrozumienie objawów, przyczyn i metod leczenia może pomóc w walce z tą powszechną, ale kontrolowalną chorobą skórną.

Komentarze

Zostaw komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia 2016/679. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest MAMYRECEPTE Więcej informacji dot. ochrony danych osobowych znajdą Państwo w polityce prywatności. Klikając WYŚLIJ akceptujesz wszystkie powyższe warunki.