Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Angina

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Angina
28.06.2023
Przeczytasz w 4 min

Angina - objawy, leczenie, przyczyny

Angina, znana również jako angina pectoris, to termin medyczny opisujący ból w klatce piersiowej wynikający z niewystarczającego dopływu krwi do serca. Jest to stan, który wymaga natychmiastowej uwagi i leczenia. Poniżej przedstawiamy informacje na temat objawów, przyczyn i metod leczenia anginy.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Przyczyny anginy

Angina jest zazwyczaj wynikiem choroby wieńcowej, która występuje, gdy tętnice zaopatrujące serce w krew stają się zwężone lub zablokowane z powodu nagromadzenia się płytek miażdżycowych. To ogranicza przepływ krwi do mięśnia sercowego, co prowadzi do bólu w klatce piersiowej, charakterystycznego dla anginy. Inne możliwe przyczyny anginy to skurcz naczyń wieńcowych (angina Prinzmetala) lub nadmierny wysiłek serca spowodowany innymi schorzeniami, takimi jak nadciśnienie.

Objawy anginy

Typowym objawem anginy jest ból w klatce piersiowej, który może promieniować do ramion, szyi, szczęki, pleców lub brzucha. Ból jest często opisywany jako ucisk, ciężar, dławienie, pieczenie lub dyskomfort i zwykle występuje podczas wysiłku fizycznego lub stresu emocjonalnego. Inne objawy anginy mogą obejmować duszności, potliwość, mdłości, szybkie bicie serca, zawroty głowy lub osłabienie.

Leczenie anginy

Leczenie anginy ma na celu złagodzenie bólu, zmniejszenie częstotliwości występowania objawów, poprawę jakości życia i zmniejszenie ryzyka poważniejszych zdarzeń sercowych, takich jak zawał serca. Obejmuje to:

1. Leki: Istnieje wiele leków, które mogą pomóc zarządzać anginą, w tym nitrogliceryna, beta-blokery, blokery kanałów wapniowych, leki przeciwpłytkowe i statyny. Wybór leku zależy od wielu czynników, w tym od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, towarzyszących schorzeń i rodzaju anginy.

2. Zmiana stylu życia: Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia tytoniu, utrzymanie zdrowej masy ciała i kontrola stresu mogą pomóc zmniejszyć częstość występowania objawów anginy i poprawić ogólną jakość życia.

3. Procedury medyczne  W niektórych przypadkach, jeśli leki i zmiany stylu życia nie są skuteczne, może być konieczne wykonanie procedury medycznej, takiej jak angioplastyka i stentowanie tętnic wieńcowych, aby poprawić przepływ krwi do serca. W skrajnych przypadkach, kiedy inne metody leczenia okazały się nieskuteczne, może być konieczna operacja pomostowania aortalno-wieńcowego.

Podsumowanie

Angina to poważny stan, który wymaga natychmiastowej uwagi medycznej. Ból w klatce piersiowej powinien zawsze być traktowany jako sytuacja awaryjna, ponieważ może sygnalizować poważniejszy problem, taki jak zawał serca.

Pomimo tego, że angina jest stanem poważnym, z odpowiednim leczeniem i zmianami stylu życia można skutecznie zarządzać tym stanem i prowadzić pełne, aktywne życie. Regularne wizyty u lekarza i ścisłe przestrzeganie zaleceń terapeutycznych są kluczowe dla osiągnięcia optymalnych wyników leczenia.

Pamiętaj, że każda osoba jest inna i co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Dlatego ważne jest, aby omówić z lekarzem wszystkie dostępne opcje leczenia, aby znaleźć plan, który jest najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł