- Czym jest swędzenie pochwy i sromu?
- Jakie objawy mogą towarzyszyć swędzeniu pochwy i sromu?
- Co robić w przypadku swędzenia pochwy i sromu?
- W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie przyczyny powodującej świąd pochwy i sromu?
- Jakie są metody leczenia swędzenia pochwy i sromu?
- Czy możliwe jest całkowite wyleczenie swędzenia pochwy i sromu?
- Co trzeba robić po zakończeniu leczenia swędzenia pochwy i sromu?
Czym jest swędzenie pochwy i sromu?
Swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych jest częstym problemem, który dotyka wielu kobiet i może znacząco utrudniać codzienne życie. Wynika ono z różnych przyczyn, takich jak reakcja na środki higieny osobistej, infekcje intymne czy choroby dermatologiczne. Dolegliwości te mogą być łagodzone poprzez regularne przyzwyczajenia higieniczne.
Okolica intymna jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego ważne jest korzystanie z delikatnych środków higieny osobistej. W przypadku infekcji intymnych, takich jak grzybica czy infekcje bakteryjne, konieczna jest odpowiednia terapia. W okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie, zmiany hormonalne mogą prowadzić do suchości pochwy, co zwiększa ryzyko podrażnień i swędzenia.
Czynniki ryzyka dla wystąpienia swędzenia i pieczenia w okolicach intymnych to cukrzyca, nieodpowiednia higiena, ryzykowne zachowania seksualne oraz stres. Ważne jest dbanie o higienę intymną oraz regularne kontrole u ginekologa w celu zapobiegania dolegliwościom.
Jakie objawy mogą towarzyszyć swędzeniu pochwy i sromu?
Swędzenie i pieczenie pochwy i sromu to mogą być jedynym objawem, ale w wielu przypadkach pojawiają się również inne objawy, na które warto zwrócić uwagę i poinformować lekarza podczas wizyty.
Objawy, które mogą towarzyszyć swędzeniu pochwy i sromu obejmują:
- zaczerwienienie okolicy warg sromowych, krocza, wejścia do pochwy,
- ból i obrzęk podczas dotyku okolic intymnych,
- upławy - np. serowate/o nieprzyjemnym zapachu/zielono-żółte/pieniące się,
- problemy z oddawaniem moczu,
- dyskomfort podczas współżycia,
- zmiany na skórze i błonach śluzowych sromu i pochwy,
- pieczenie podczas oddawania moczu, częstsze oddawanie moczu, parcie na pęcherz w nocy.
Co robić w przypadku swędzenia pochwy i sromu?
Większość sytuacji związanych z uczuciem swędzenia pochwy i okolic intymnych zanika po zmianie używanych produktów higienicznych, które mogły przyczynić się do pojawienia się dolegliwości. Ważne jest powstrzymanie się od drapania miejsca, które sprawia dyskomfort, ponieważ może to spowodować uszkodzenie skóry i błon śluzowych, pozostawiając wrota dla infekcji.
Jeśli swędzenie utrzymuje się przez długi czas lub pojawiają się wątpliwości, konieczna jest wizyta u ginekologa. Lekarz przeprowadzi badanie narządów płciowych i dobierze odpowiednie leczenie w zależności od przyczyny dolegliwości. Wizytę należy umówić jak najszybciej, zwłaszcza gdy objawy są nie do zniesienia, utrudniają sen, towarzyszą im inne symptomy lub nie ustępują po zmianie higieny osobistej.
W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie przyczyny powodującej świąd pochwy i sromu?
Podczas wizyty u ginekologa lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący dolegliwości, sprawdza objawy oraz życie intymne pacjentki. Następnie przeprowadza badanie pacjentki na fotelu ginekologicznym, dokładnie oglądając okolicę sromu oraz pochwy za pomocą wzierników. Szczególną uwagę zwraca na wszelkie nieprawidłowości, takie jak zaczerwienienia czy zmiany skórno-śluzówkowe. Przeprowadza również badanie dwuręczne, aby wstępnie ocenić narządy rodne. W razie konieczności może zalecić wykonanie przezpochwowego badania ultrasonograficznego (USG TV).
Podczas badania lekarz może pobrać wymaz z pochwy, cytologię oraz wystawić skierowanie na badania krwi lub moczu. W przypadku niejasnych zmian na sromie lub braku reakcji na leczenie, może również pobrać fragment zmienionych tkanek celem oceny pod mikroskopem przez patomorfologa.
Jakie są metody leczenia swędzenia pochwy i sromu?
Kobiety, które odczuwają swędzenie w okolicach intymnych po użyciu popularnych środków do prania lub higieny osobistej, powinny sięgnąć po produkty o właściwościach hipoalergicznych, co może przynieść ulgę. W przypadku dolegliwości pomocne mogą być nasiadówki z rumianku oraz liści kory dębu.
Swędzenie pochwy i sromu, będące objawem infekcji intymnej, należy leczyć za pomocą leków przeciwgrzybiczych, antybiotyków lub chemioterapeutyków, w zależności od rodzaju patogenu. Zazwyczaj stosuje się globulki dopochwowe oraz kremy do stosowania zewnętrznego. Konieczne jest dokładne przestrzeganie zaleceń lekarskich i kontynuowanie leczenia, nawet jeśli objawy zaczynają ustępować, aby uniknąć szybkiego nawrotu infekcji. Swędzenie wynikające z atrofii sromu w okresie okołomenopauzalnym można łagodzić za pomocą specjalnych preparatów zawierających estrogen. Inne przyczyny podrażnienia i swędzenia, np. liszaj, mogą wymagać miejscowej terapii steroidami.
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie swędzenia pochwy i sromu?
Czasami zmiana używanych środków kosmetycznych i detergentów do prania ubrań może pomóc złagodzić dolegliwości. Swędzenie pochwy i sromu spowodowane chorobą wymaga leczenia, ale zastosowanie odpowiedniej terapii może często przynieść ulgę.
Co trzeba robić po zakończeniu leczenia swędzenia pochwy i sromu?
Dolegliwości związane z swędzeniem sromu i pochwy mogą pojawić się ponownie. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą zminimalizować ryzyko nawrotu objawów, takich jak:
- korzystanie z łagodnych, hipoalergicznych środków do higieny intymnej,
- unikanie irygacji pochwy,
- unikanie perfumowanych kosmetyków, papieru toaletowego i podpasek,
- mycie krocza ciepłą wodą (zawsze w kierunku od przedsionka pochwy do odbytu),
- noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny,
- używanie prezerwatyw podczas stosunku,
- zastosowanie probiotyków wspierających florę bakteryjną pochwy.