Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Streptococcus

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Streptococcus
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to są paciorkowce?

Paciorkowce, nazywane również streptokokami, są bakteriami Gram-dodatnimi o kształcie kulistym. Infekcje wywołane przez paciorkowce mogą prowadzić do różnych chorób, takich jak zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, angina, płonica, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, róża czy martwicze zapalenie powięzi. Nie wszystkie paciorkowce są patogenne, niektóre z nich mogą występować w naturalnej florze bakteryjnej jamy ustnej, gardła i skóry zdrowych osób.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Rodzaje paciorkowców

Paciorkowce są grupami bakterii różniących się zdolnością do powodowania hemolizy, czyli niszczenia krwinek czerwonych. Wśród paciorkowców alfa-hemolizujących najważniejsze są pneumokoki (Streptococcus pneumoniae) i streptokoki z grupy Streptococcus viridans, natomiast paciorkowce beta-hemolizujące należą do grupy A i B, w tym Streptococcus pyogenes (A) i Streptococcus agalactiae (B).

Streptokoki alfa-hemolizujące (α-hemolizujące)

Do grupy bakterii alfa-hemolizujących należą dwoinka zapalenia płuc oraz rodzaj paciorkowców o nazwie paciorkowiec zieleniący. Dwoinka zapalenia płuc występuje w nosowej części gardła człowieka. Choć zazwyczaj nie daje objawów choroby u zdrowych osób, może prowadzić do stanu nosicielstwa. Bakterie te przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową lub bezpośrednim kontaktem. Mogą wywołać różne choroby, takie jak zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Natomiast paciorkowiec zieleniący może przyczynić się do próchnicy jamy ustnej, zakażeń okołozębowych oraz wywołania zapalenia wsierdzia.

Paciorkowce beta-hemolizujące (β-hemolizujące)

W dziedzinie medycyny szczególne znaczenie mają paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A i B. Są nimi (A) i (B).

Zakażenie paciorkowcem grupy A jest główną bakteryjną przyczyną zapalenia gardła i migdałków (anginy) u dzieci i dorosłych na całym świecie. Może również wywoływać inne schorzenia, takie jak płonica (szkarlatyna) i róża.

Rzadziej zakażenie tym patogenem może prowadzić do poważnych chorób, takich jak bakteryjne ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, martwicze zapalenie powięzi lub mięśni, paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego, bakteriemia/sepsa i zapalenie płuc, zwykle u noworodków, młodszych dzieci i osób starszych.

Obecność paciorkowca w gardle może wymagać antybiotykoterapii jedynie u osób z objawami anginy, takimi jak ból gardła, gorączka, zaczerwienienie gardła, powiększone węzły chłonne i inne. Nosiciele bezobjawowi zazwyczaj nie wymagają leczenia.

Róża, wywołana przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A, głównie , to ostra choroba skóry i tkanki podskórnej, charakteryzująca się nagłym początkiem i szybkim przebiegiem. Towarzyszą jej objawy ogólne, takie jak dreszcze, gorączka i złe samopoczucie.

Higiena rąk i zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu i kichania są ważne dla ograniczenia rozprzestrzeniania się paciorkowców. Antybiotykoterapia oraz izolacja chorych osób są kluczowe w zapobieganiu dalszym zakażeniom.

Czyli paciorkowiec beta-hemolizujący z grupy B, może powodować zakażenia drobnych rodnych, dróg rodnych, a także inne infekcje u dorosłych, niemowląt i kobiet w ciąży.

W przypadku kobiet w ciąży paciorkowiec ten jest częstą przyczyną infekcji układu moczowego, zapalenia macicy, płuc i innych powikłań, dlatego stosuje się antybiotykoterapię w celu zapobieżenia zakażeniu noworodków podczas porodu.

U dorosłych niebędących w ciąży może spowodować różne zapalenia i zakażenia ogniskowe.

Paciorkowce – leczenie

W przypadku infekcji wywołanych przez paciorkowce konieczne jest stosowanie antybiotyków. Z uwagi na potencjalnie poważne konsekwencje takich infekcji, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy posocznicę, leczenie musi odbywać się pod ścisłą kontrolą szpitalną.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł