Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Nerw Łokciowy

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Nerw Łokciowy
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest zespół kanału nerwu łokciowego i jakie są jego przyczyny?

Zespół kanału nerwu łokciowego, zwany także zespołem rowka nerwu łokciowego, jest jednym z rodzajów neuropatii uciskowych. Neuropatie uciskowe to schorzenia, w których dochodzi do uszkodzenia nerwu wskutek jego ucisku. Nerw łokciowy przewodzi impulsy czuciowe z palców małego i serdecznego oraz z bocznej okolicy dłoni, a także unerwia ruchowo mięśnie tej części kończyny górnej. Uszkodzenie tego nerwu może wystąpić na skutek ucisku w różnych miejscach anatomicznych przewężeń, takich jak kanał łokciowy, gdzie nerw biegnie blisko kości i więzadeł. Do rozwoju zespołu kanału nerwu łokciowego przyczyniają się również urazy, zmiany zapalne, wrodzone deformacje stawu łokciowego oraz powtarzające się ruchy zginania i prostowania kończyny górnej lub utrzymywanie jej zgiętej w stawie łokciowym.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje zespół kanału nerwu łokciowego?

Neuropatia nerwu łokciowego jest jednym z najczęstszych przypadków ucisku nerwów, po neuropatii nadgarstka. Objawia się zazwyczaj u osób dorosłych, częściej występuje u mężczyzn.

Jak się objawia zespół kanału nerwu łokciowego?

Typowe objawy zespołu kanału nerwu łokciowego obejmują uczucie drętwienia, mrowienia oraz pieczenia w palcach małego i serdecznego. Często towarzyszą im bóle w okolicach stawu łokciowego, szczególnie dokuczliwe w nocy.

W dalszym etapie choroby może pojawić się osłabienie niektórych mięśni w dłoni, co prowadzi do trudności w poruszaniu palcami i nadgarstkiem. Zaawansowane stadium schorzenia charakteryzuje zanik mięśniowy.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów zespołu kanału nerwu łokciowego?

W przypadku pojawienia się symptomów związanych z zespołem kanału nerwu łokciowego zaleca się skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym, który będzie mógł wykluczyć inne możliwe przyczyny objawów i skierować pacjenta na dalsze badania. Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, pacjent może zostać skierowany do specjalisty neurologa w celu przeprowadzenia badania przewodnictwa nerwowego, a w przypadku konieczności interwencji chirurgicznej również do poradni ortopedycznej lub neurochirurgicznej.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie zespołu kanału nerwu łokciowego?

Lekarz najpierw przeprowadza wywiad, aby dowiedzieć się szczegółów dotyczących dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta. Ważne są również informacje dotyczące okoliczności wystąpienia objawów, ewentualnych urazów w okolicy łokcia, chorób towarzyszących oraz charakteru wykonywanej pracy. Podczas badania lekarz ocenia siłę mięśni w obrębie kończyny górnej, ze szczególnym uwzględnieniem dłoni, oraz czucie w tym obszarze. Dodatkowo może ocenić ruchomość stawu łokciowego i ewentualną bolesność w tej okolicy.

W celu potwierdzenia diagnozy konieczne jest przeprowadzenie badania przewodzenia impulsów w nerwie łokciowym (elektromiografia - EMG, elektroneurografia - ENG), co pozwala określić stopień i dokładną lokalizację uszkodzenia. Badania obrazowe (rezonans magnetyczny, RTG stawu łokciowego) mogą być pomocne w ustaleniu bezpośredniej przyczyny ucisku, ale nie są konieczne do postawienia diagnozy zespołu kanału nerwu łokciowego.

Jakie są metody leczenia zespołu kanału nerwu łokciowego?

Podstawowym sposobem leczenia zaawansowanej postaci zespołu ciasnota nerwu łokciowego jest chirurgiczne uwolnienie nerwu od ucisku. W sytuacjach, gdy objawy nie są jeszcze zbyt zaawansowane, można spróbować zmienić nawyki ruchowe pacjenta (unikać opierania się na łokciu lub utrzymywania zgiętej kończyny przez długi okres) oraz podjąć rehabilitację i leczenie farmakologiczne (suplementy witaminowe, kortykosteroidy). Niemniej jednak, zbyt długie leczenie zachowawcze niesie ryzyko pogorszenia się stanu nerwu i może obniżyć szanse na całkowite wyzdrowienie.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie zespołu kanału nerwu łokciowego?

Jeśli zespołem kanału nerwu łokciowego nie doszło do nieodwracalnych zmian, istnieje możliwość jego wyleczenia. Skuteczne leczenie zabiegowe może przynieść pozytywne rezultaty, ale regeneracja nerwu może zająć kilka miesięcy.

Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia zespołu kanału nerwu łokciowego?

Po operacji zespołu kanału nerwu łokciowego, kluczową rolę odgrywa odpowiednio skonstruowany plan rehabilitacji. Specjalnie dobrana seria ćwiczeń i terapii pomaga przywrócić pełną siłę mięśniową i sprawność dłoni. Istotne jest również zmiana nawyków ruchowych, aby unikać obciążania łokcia i utrzymywania ręki stale zgiętej w stawie łokciowym. W niektórych przypadkach konieczna może być nawet zmiana obowiązków zawodowych.

Co trzeba zrobić, żeby uniknąć zachorowania na zespół kanału nerwu łokciowego?

Dbając o poprawną postawę ciała podczas pracy, zwłaszcza przy komputerze, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu kanału nerwu łokciowego. Ważne jest unikanie pozycji z nadmiernym ugięciem łokci. Dodatkowo, wczesne rozpoznanie i leczenie chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, może zmniejszyć ryzyko neuropatii.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł