Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Spodziectwo

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Spodziectwo
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest spodziectwo i jakie są jego przyczyny?

Spodziectwo, znane także jako hypospadiasis, to częsta wada rozwojowa u chłopców, polegająca na nieprawidłowym położeniu ujścia cewki moczowej na brzusznej powierzchni prącia. U większości pacjentów obserwuje się zwężenie u ujścia cewki moczowej oraz przerośnięty napletek na stronie grzbietowej. W cięższych postaciach spodziectwa, prącie może być haczykowato zagięte ku dołowi, a ujście cewki moczowej znajduje się na kroczu w fałdach rozszczepionej moszny. Przyczyna powstania tej wady nie jest do końca poznana, ale podejrzewa się, że może być związana z endokrynopatią. Cięższe postacie spodziectwa wymagają szczegółowej diagnostyki genetycznej, hormonalnej i anatomicznej.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje spodziectwo?

Częstość spodziectwa jest różnie oceniana. Występowanie tego defektu ocenia się na około 1:250 do 1:300 urodzeń noworodków płci męskiej. Znaczne różnice w występowaniu można zaobserwować w zależności od regionu geograficznego. Na przykład w Danii wskaźnik wynosi 0,4%, podczas gdy w Atlancie w Stanach Zjednoczonych aż 2,9%. Poza tym wada ta częściej dotyka ludzi rasy białej niż czarnej, oraz często występuje u dzieci pochodzenia żydowskiego. Mimo to, sposób dziedziczenia tego defektu nie jest jeszcze do końca zrozumiany, jednak występowanie rodzinne zaobserwować można w około 20% przypadków.

Jak się objawia spodziectwo?

W początkowym okresie życia płodowego narządy płciowe są identyczne u obu płci. Gdy do niezróżnicowanej gonady trafiają komórki płciowe męskie, część rdzenna przekształca się w jądro. Sznury płciowe rozwijają się, przekształcając w różne struktury, aż w końcu tworzą kanaliki nasienne jądra.

W okolicach 7. tygodnia pojawiają się komórki Sertolego i komórki Leydiga, które produkują hormony regulujące rozwój narządów płciowych. Testosteron i jego przekształcenie pod wpływem 5α reduktazy odgrywają istotną rolę w rozwoju narządów męskich. Wzgórek płciowy, fałdy płciowe oraz moszna powstają pod wpływem tych hormonów.

Nieprawidłowe zamknięcie płytki cewkowej może prowadzić do różnych wad rozwojowych narządów płciowych. Rozwój spodziectwa zależy od umiejscowienia ujścia zewnętrznego cewki moczowej.

Wyróżnia się różne postacie spodziectwa, takie jak żołędziowe, prąciowe, kroczowe. Każda z tych postaci wymaga specjalistycznego leczenia.

Jakie są sposoby leczenia spodziectwa?

Wszystkie przypadki spodziectwa wymagają interwencji chirurgicznej. Istnieje wiele różnych metod operacyjnych, które są dokładnie opracowywane w specjalistycznych ośrodkach chirurgii dziecięcej. Większość przypadków może być leczona jednym zabiegiem, tylko nieliczne, bardzo skomplikowane przypadki wymagają leczenia etapowego.

Nadal trwa dyskusja dotycząca optymalnego wieku, w jakim powinno się dokonywać operacji spodziectwa. Obecnie tendencja jest taka, aby przesuwać granicę wieku poniżej 2. roku życia. Istnieją także ośrodki, które propagują leczenie w okresie niemowlęcym. Dyskutowana jest także celowość stosowania przedoperacyjnego leczenia hormonalnego, polegającego na podawaniu testosteronu lub hCG (gonadotropiny łożyskowej) oraz miejscowego stosowania maści dehydrotestosteronowych.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł