Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Spirometria Co To

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Spirometria Co To
12.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Wskazania

Spirometria jest jednym z najważniejszych testów diagnostycznych w dziedzinie pulmonologii, dlatego ma szeroki zakres zastosowań. Można go wykorzystać do wykrywania astmy lub POChP, monitorowania ich przebiegu, oceny funkcji płuc u pacjentów z chorobami śródmiąższowymi, kwalifikowania do operacji oraz do celów medycznych i epidemiologicznych.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Przygotowanie do badania

Przed przeprowadzeniem badania warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Nie powinno się palić papierosów oraz spożywać alkoholu przynajmniej 4 godziny przed testem, a najlepiej zrezygnować z tych nawyków na 24 godziny przed badaniem. Wskazane jest również noszenie luźnych ubrań, które nie ograniczają ruchów tułowia. Przez 2 godziny przed testem nie należy spożywać obfitych posiłków, a bezpośrednio przed badaniem (około 30 minut) zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego. W niektórych przypadkach konieczne może być również odstawienie pewnych leków przeciw astmie przed badaniem, zwłaszcza jeśli będzie ono poprzedzone inhalacją leku rozkurczającego oskrzela.

Przeciwwskazania do badania

Spirometria jest badaniem bezpiecznym, można je przeprowadzić nawet u zdrowych osób w ramach badań profilaktycznych. Istnieją bezwzględne i względne przeciwwskazania do wykonania spirometrii. Ponieważ spirometria wymaga wysiłku oddechowego, nie zaleca się jej w pewnych sytuacjach, które mogą zaszkodzić pacjentowi.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonania spirometrii są:

  • tętniaki aorty albo tętnic mózgowych grożące pęknięciem, niedawno przebyta operacja na naczyniach krwionośnych
  • zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, niedawno przebyte krwawienie wewnątrzczaszkowe lub operacja głowy
  • niedawne ostre stany, takie jak udar mózgu, zawał serca, niestabilna dławica piersiowa, odma opłucnowa
  • niekontrolowane i znaczne nadciśnienie tętnicze
  • niedawno przebyta operacja okulistyczna lub przebyte odwarstwienie siatkówki
  • krwioplucie o nieznanej etiologii.

Do przeciwwskazań względnych należą:

  • choroby mogące wpłynąć na wiarygodność uzyskanych wyników, np. zespół otępienny, zaburzenia funkcji poznawczych
  • ból w klatce piersiowej lub jamie brzusznej, stan po zabiegu operacyjnym w obrębie klatki piersiowej lub jamy brzusznej
  • zawroty głowy
  • nudności i wymioty
  • zaburzenia rytmu serca
  • niedotlenienie po przerwaniu tlenoterapii.

Przebieg badania

Spirometria to precyzyjne i powtarzalne badanie, pod warunkiem że wykonane jest poprawnie. Wyniki w dużej mierze zależą od wysiłku pacjenta. Nie trzeba obawiać się wysiłku podczas badania - spirometria nie jest szkodliwa.

Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej. Należy siedzieć prosto, nie garbić się. Należy dokładnie trzymać ustnik aparatu wargami i przestrzegać poleceń operatora. Początkowo należy oddychać spokojnie. Następnie, na polecenie, zrobić głęboki wdech, a następnie jak najmocniejszy i najszybszy wydech. Pierwszy wydech może sprawić trudność, dlatego dobrze jest to przed próbą przećwiczyć.

Następnie kontynuować wydech tak długo, jak to możliwe. Nawet jeśli wydaje się, że nie ma już w płucach powietrza, należy nadal dmuchać, dopóki technik nie zezwoli na przerwanie. Poprawne wykonanie spirometrii może być trudne, ale warto się postarać. Badanie nie jest szkodliwe, a otrzymuje się rzetelny i powtarzalny wynik. Zazwyczaj badanie powtarza się trzykrotnie, uzyskane wyniki powinny być zbliżone - to jeden z warunków poprawności wykonania spirometrii.

Zasady interpretacji badania: jak rozpoznać dobre i złe wyniki spirometrii?

Lekarz ocenia jakość przeprowadzenia badania, uwzględniając różne parametry, które pozwalają ocenić staranność badania oraz wkład badanego w jego wykonanie.

Kryteria poprawnie wykonanej spirometrii to między innymi przynajmniej 3-krotne wykonanie badania, odpowiednio szybki początek i długi czas trwania natężonego wydechu, poprawne zakończenie badania oraz brak artefaktów. Wyniki spirometrii są podawane w formie liczb oraz często w formie wykresów, z najczęściej stosowanym wykresem przepływ-objętość. Parametry FEV1, FVC, FEV1/FVC, wskaźniki MEF/FEF oraz PEF są oceniane podczas badania spirometrycznego, umożliwiając kompleksową analizę oddychania.

Wyniki są podawane jako wartości bezwzględne oraz w odniesieniu do wartości prawidłowych dla danej osoby, przy uwzględnieniu różnych czynników. Ocenę wartości referencyjnych można dokonać za pomocą reszt standardowych lub percentyli, określając wartości nieprawidłowe poniżej -2 reszt standardowych.

Co wykrywa spirometria?

Jednym z zaburzeń, które jest jednoznacznie identyfikowane na podstawie wyników spirometrii, jest obturacja. Definiuje się ją jako ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Obturacja jest diagnozowana, gdy wskaźnik Tiffeneau, czyli FEV1/VCmax, spada poniżej dolnej granicy normy (5 percentyla), gdzie VCmax jest maksymalną pojemnością życiową zmierzoną w każdym z manewrów oddechowych (VC lub FVC). Przyczynami obturacji są między innymi astma, POChP oraz inne sytuacje prowadzące do zwężenia oskrzeli. Stopień obturacji ocenia się na podstawie FEV1 (% wartości przewidywanej).

U pacjentów z astmą, wyniki podstawowej spirometrii zazwyczaj są prawidłowe. W przypadku astmy charakterystyczna jest obturacja o zmiennym stopniu nasilenia (większa niż 12% i 200 ml pomiędzy kolejnymi badaniami lub pod wpływem leczenia). Wytyczne dotyczące rozpoznawania POChP wymagają stwierdzenia cech obturacji wyrażonych obniżeniem wskaźnika FEV1/FVC poniżej wartości 0,7 (70%) po podaniu leku rozkurczającego.

Na podstawie spirometrii można podejrzewać inne rodzaje zaburzeń oddechowych, takie jak restrykcja, jednak do potwierdzenia tej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznego badania – pletyzmografii.

Próba rozkurczowa

Po wykryciu zwężenia dróg oddechowych w badaniu spirometrycznym podajemy pacjentowi lek rozszerzający oskrzela (najczęściej salbutamol) i powtarzamy badanie po 20 minutach. Zwiększenie parametrów FEV1 i FVC o co najmniej 12% oraz 200 ml w porównaniu do pierwotnych wartości świadczy o odwracalności zwężenia. Przed wykonaniem próby rozkurczowej konieczne jest odstawienie leków rozszerzających oskrzela. Lekarz zlecający badanie powinien poinformować pacjenta, ile czasu wcześniej powinien przerwać stosowanie leków inhalacyjnych (czas ten może znacząco się różnić w zależności od preparatu).

Pomiary PEF

Zgodnie z definicją PEF (przepływ szczytowy) to największa osiągnięta szybkość przepływu podczas intensywnego wydechu. Można ją łatwo zmierzyć za pomocą urządzenia zwanych peak flow-meter. Samodzielne pomiar PEF w domu jest użyteczny u pacjentów z astmą oskrzelową, zwłaszcza gdy chorzy słabo odczuwają objawy duszności.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł