Co to są polipy?
Polip to nazwa dla miękkiego guzowatego tworu wystającego ponad błonę śluzową. Jest to pojęcie opisujące wygląd zmian, które mają kształt podobny do maczugi - składają się z cienkiej szypuły (nóżki), do której przymocowany jest rozszerzający się, kulisty koniec (grudka). Nazwa polip nie precyzuje, z jakich komórek się składa. Ogólnie rzecz biorąc, polipy są zmianami łagodnymi, chociaż w niektórych przypadkach może rozwinąć się złośliwy nowotwór.
Rodzaje polipów
Polipy mogą mieć różne formy i pochodzenie. Generalnie wyróżnia się polipy uszypułowane, które mają charakterystyczny kształt maczugowaty, połączony z podłożem zwężającą się szypułą oraz polipy nieuszypułowane, które mają szeroką podstawę (znane jako "siedzące"), połączone z podłożem większą powierzchnią.
Podział polipów ze względu na ich lokalizację:
- polipy jamy nosowej
- polipy jelita grubego
- polipy jelita cienkiego
- polipy jamy macicy
- polipy szyjki macicy
- polipy żołądka
- polipy strun głosowych
- polipy kanału słuchowego
- polipy pęcherza moczowego
- polipy pęcherzyka żółciowego
Polipy – przyczyny
Polipy mogą powstać z powodu zapalenia, obrażeń lub bez znanej przyczyny. U niektórych osób może występować predyspozycja genetyczna do tworzenia polipów w konkretnych narządach, co określamy jako zespoły polipowatości.
Jakie są objawy polipów?
Objawy spowodowane przez polipy mogą różnić się w zależności od lokalizacji tych zmian. Niektóre z nich to między innymi:
- krwawienie z polipa (np. z polipów jelita grubego)
- utrata przepływu powietrza w narządzie, w którym rośnie polip (np. polipy nosa)
- krwawienie na skutek oderwania się polipa
- rozpuszczenie nowotworu, co oznacza przekształcenie polipa w złośliwego guza - dotyczy to niektórych polipów.
Polipy – leczenie
Leczenie polipów jest zależne od ich charakteru, lokalizacji oraz ewentualnych objawów. Zazwyczaj polega na ich usunięciu, chociaż nie zawsze jest to konieczne. Po zabiegu polip jest poddany analizie pod mikroskopem i w razie potrzeby specjalista zaleca dalsze działania.