Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Gfr

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Gfr
15.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest GFR?

GFR to skrót od angielskich słów glomerular filtration rate, czyli wskaźnik filtracji kłębuszkowej.

Filtracja kłębuszkowa to proces, w którym krew przepływająca przez nerki jest filtrowana przez ich czynne kłębuszki. Jest to około 10% objętości krwi przepływającej przez nerki. GFR określa, ile krwi jest filtrowane w ciągu jednej minuty, co prawidłowo mieści się w przedziale 80–120 ml/min.

Aby uzyskać bardziej precyzyjny wynik, wartości GFR są przeliczane na pole powierzchni ciała osoby badanej; dlatego też najczęściej podaje się GFR jako ml/min/1,73 m2 (mililitry na minutę na 1,73 m2> powierzchni ciała).

Wskaźnik GFR jest używany do oceny funkcji nerek, szczególnie u osób z przewlekłą chorobą nerek oraz u osób, które są narażone na ryzyko jej rozwoju.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Skąd się bierze wartość GFR?

Wartość klirensu kreatyniny oblicza się z wykorzystaniem specjalnych wzorów, gdzie kluczowym parametrem jest poziom kreatyniny we krwi. Popularny wzór MDRD uwzględnia nie tylko stężenie kreatyniny, ale także wiek, płeć i rasę pacjenta.

Zwykle lekarz wykonujący opiekę nad pacjentem oblicza wartość klirensu kreatyniny, korzystając z kalkulatorów lub stron internetowych.

Obecnie laboratoria coraz częściej podają wartość klirensu kreatyniny wraz ze stężeniem kreatyniny we krwi. Do obliczenia klirensu kreatyniny wykorzystują one dane pacjenta (płeć, data urodzenia) oraz stężenie kreatyniny w surowicy.

Mając informacje o stężeniu kreatyniny, wieku i płci danej osoby, można obliczyć klirens kreatyniny za pomocą kalkulatora dostępnego na naszej stronie.

Jakie są wskazania do wykonania badania?

Sprawdzanie i kontrola funkcji nerek.

Jakie są przeciwwskazania do badania?

Nie ma żadnych przeciwwskazań.

Jak interpretuje się wynik badania?

Zgodnie z kryteriami, prawidłowe jest posiadanie GFR wynoszącego co najmniej 90 ml/min/1,73 m2. Dla wyników situujących się w przedziale 60–89 ml/min/1,73 m2 konieczna jest ocena przez lekarza, ponieważ nie zawsze wskazują one na dysfunkcję nerek.

GFR poniżej 60 ml/min/1,73 m2 z reguły świadczy o upośledzeniu funkcji nerek, natomiast wynik poniżej 30 ml/min/1,73 m2 oznacza poważną niewydolność nerek.

Stopień zaawansowania przewlekłej choroby nerek jest klasyfikowany na podstawie wartości GFR (patrz: Przewlekła niewydolność nerek).

Co zrobić w przypadku wyniku nieprawidłowego?

Nieprawidłowa, czyli zbyt mała, wartość GFR ma ścisły związek ze stężeniem kreatyniny w surowicy krwi, dlatego należy postąpić jak w przypadku zwiększonego stężenia kreatyniny.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł