Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Drętwienie Rąk Przyczyny

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Uchyłki

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Pimafucort Krem

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Levosol

29.08.2024
Drętwienie Rąk Przyczyny
11.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest drętwienie rąk?

Osoby często odczuwające drętwienie rąk są zaniepokojone, ponieważ może to być objawem wielu różnych chorób, ale też może występować u osób zdrowych. Warto zaznaczyć, że drętwienie może dotyczyć jednej ręki, co jest bardziej powszechne, lub obu. Ważne jest, aby zrozumieć, że drętwienie może być różnie odbierane przez różne osoby. Ogólnie rzecz biorąc, drętwienie jest rodzajem parestezji, która jest zaburzeniem czucia. Parestezje mogą objawiać się jako drętwienie, mrowienie, uczucie igiełek, chodzące mrówki, uczucie gorąca lub zimna, czy nawet prądu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Drętwienie rąk – przyczyny

Drętwienie rąk może mieć wiele przyczyn, nie zawsze jest związane z chorobą. Może być spowodowane np. nierównowagą elektrolitową, niedoborem witaminy B12, nadmiarem potasu, wysiłkiem fizycznym, migreną, uciskiem na nerwy, długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji, nadużywaniem alkoholu czy stosowaniem niektórych leków.

Inne przyczyny to przemijające stany takie jak tężyczka utajona czy aura migrenowa. Drętwienie rąk może także być spowodowane mechanicznymi uszkodzeniami nerwów obwodowych. Istnieją różne zespoły związane z uszkodzeniem nerwów, takie jak zespół cieśni nadgarstka, zespół kanału łokciowego czy rwa barkowa. Często drętwienie rąk towarzyszy też innym objawom, takim jak osłabienie mięśni czy bóle stawów.

Drętwienie rąk od kręgosłupa

Drętwienie dłoni może być także spowodowane nieprawidłowościami związanymi z kręgosłupem, szczególnie odcinkiem szyjnym. Mogą to być problemy takie jak dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa, niestabilność odcinka szyjnego oraz nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych.

Pierwszymi objawami tych schorzeń mogą być właśnie parestezje dłoni (lub jednej ręki), ból szyi oraz okolic łopatki lub pachy, który może promieniować wzdłuż całej dłoni aż do palców, a w miarę upływu czasu mogą pojawić się nawet problemy z siłą mięśniową i precyzją ruchową. Drętwienie dłoni z powodu problemów z kręgosłupem jest dość powszechne.

Drętwienie rąk a choroby przewlekłe

Czasem drętwienie rąk może być powiązane z różnymi chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroby autoimmunologiczne, niedoczynność tarczycy, borelioza, choroby nowotworowe, kiła, fibromialgia, niewydolność nerek lub wątroby, jamistość rdzenia kręgowego, lub nagłymi, poważnymi stanami, jak udar mózgu albo zator tętnic, które wpływają na krążenie krwi w rękach. Drętwienie może także wystąpić w związku z półpaścem, choć zazwyczaj pojawia się on na tułowiu. Ponadto, zatrucia arsenem, rtęcią lub talem także mogą powodować drętwienie. Bardzo rzadko występujące choroby, takie jak tężec czy wścieklizna, mogą również manifestować się drętwieniem rąk.

Ważne jest jednak zauważenie, że te choroby objawiają się zwykle wieloma różnymi symptomami, z których drętwienie rąk jest tylko jednym z możliwych.

Drętwienie rąk w nocy

Drętwienie rąk w nocy może być wynikiem nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu. Skrzyżowanie rąk w łokciach i nadgarstkach (często z przyłożeniem ich do klatki piersiowej) podczas snu może to spowodować. U osób z problemami w odcinku szyjnym kręgosłupa, również skrzyżowanie karku (przybliżanie brody do mostka) podczas snu może wywoływać dolegliwości.

Ponadto, w przypadku mechanicznych uszkodzeń nerwów, drętwienie może się nasilać w nocy. Na przykład w zespole cieśni nadgarstka, zgięcie ręki może przynieść ulgę.

Drętwienie rąk i nóg

Drętwienie dłoni i stóp może być wynikiem uszkodzenia wielu nerwów obwodowych, co nazywane jest polineuropatią. Uszkodzenie włókien czuciowych powoduje drętwienie i inne zaburzenia czucia, głównie dotyczące stóp i dłoni, dlatego nazywane jest to czasem zespołem "skarpetek i rękawiczek". Przyczyną polineuropatii mogą być m.in. cukrzyca, nadużywanie alkoholu, choroby genetyczne, procesy autoimmunologiczne, niedożywienie, leki, choroby endokrynologiczne, toksyny i choroby nowotworowe.

Drętwienie rąk – diagnostyka

Drętwienie rąk może mieć różne przyczyny, z których wiele jest nieszkodliwych. Jeśli drętwienie występuje bez jasnego powodu, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który przeprowadzi szczegółowe badanie i wywiad. Ważne jest, czy do drętwienia towarzyszą inne objawy, takie jak ból lub zmiany widoczne podczas badania fizykalnego, na przykład zaczerwienienie, obrzęk lub bladość kończyny, nieprawidłowa temperatura czy osłabienie mięśni. Warto również zwrócić uwagę na okoliczności, w których objawy się pojawiają. Na podstawie tych informacji lekarz może podejrzewać potencjalne przyczyny.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz skieruje pacjenta na dodatkowe badania, takie jak badania laboratoryjne krwi, obrazowe (np. rezonans magnetyczny kręgosłupa lub głowy) albo elektromiografię nerwów (EMG).

Leczenie drętwienia rąk

Skuteczne leczenie drętwienia rąk zależy od zidentyfikowania konkretnych przyczyn tego objawu. Nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie, które byłoby skuteczne dla wszystkich przypadków drętwienia rąk.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł