Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ból Ucha U Dziecka

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Ból Ucha U Dziecka
11.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest ból ucha?

Ból to zawsze nieprzyjemne doznanie. Należy jednak pamiętać, że składa się on zarówno z samego odczucia bólu, powstałego w wyniku uszkodzenia tkanek, jak i z reakcji emocjonalnej, będącej skutkiem odczuwania bólu.

Ból ucha jest częstym zaburzeniem u dzieci, ale dokładne określenie tego uczucia i jego przybliżona lokalizacja są możliwe dopiero powyżej 3-4 roku życia. U małych dzieci i niemowląt ból może objawiać się ogólnymi objawami, takimi jak niepokój, płacz, przerwanie ssania, gorsze łaknienie, budzenie się ze snu z płaczem, czasami wymioty lub luźne stolce.

W przypadku chorób ucha ból wynika z pobudzenia receptorów bólowych znajdujących się w strukturach ucha zewnętrznego i środkowego. Jednak ból odczuwany jako ból ucha może również pojawić się w wyniku chorób innych narządów. Ten rodzaj bólu, nazywany wtórną otalgią, jest przez pacjenta lokalizowany w uchu i okolicach, chociaż jego źródło znajduje się gdzie indziej.

Bóle powiązane z chorobą ucha zazwyczaj mają ostry charakter, są zlokalizowane w uchu i narastają w miarę postępu choroby, ale ustępują wraz z cofaniem się objawów. Natomiast ból spowodowany czynnikami zewnętrznymi jest mniej intensywny, ale bardziej rozlany i trudniejszy do zlokalizowania, powoli narasta i często nawraca.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Czym jest spowodowany ból ucha?

U dzieci bóle związane z chorobą ucha zewnętrznego lub środkowego są wymienione poniżej częstsze niż otalgia wtórna. Istnieje wiedza o możliwości bólu lokalizowanego w uchu w wyniku chorób toczących się w innych narządach. Jest to istotne, ponieważ mogą to być poważne choroby, które mogą przebiegać z mało nasilonymi dolegliwościami i objawami, gdzie otalgia byłaby pierwszą dolegliwością wymagającą diagnostyki.

Ból ucha może pojawić się w chorobach ucha zewnętrznego i środkowego.

W Polsce ostre zapalenie ucha środkowego jest najczęstszą przyczyną bólu ucha. Rocznie zgłasza się około milion przypadków bólu w przebiegu ostrego zapalenia ucha środkowego.

Ból związany z zaawansowanym procesem zapalnym oraz tolerancją osobniczą jest częstym problemem u dzieci.

W przypadku samoistnego pęknięcia błony bębenkowej, po gwałtownym nasileniu bólu, może pojawić się wyciek z ucha płynnej śluzowej lub śluzowo-krwistej wydzieliny. Konieczne jest wtedy badanie laryngologiczne i podjęcie leczenia.

Kolejnym niepokojącym objawem jest ból w okolicach zausznej, co może świadczyć o zapaleniu wyrostka sutkowatego.

Ostre pęcherzowo-krwotoczne zapalenie ucha może pojawić się wskutek zakażenia wirusowego, zazwyczaj wirusem grypy.

Zapalenie ucha zewnętrznego rozwija się sezonowo jako wtórne zakażenie, zwykle w miejscu uszkodzenia skóry przewodu słuchowego.

Ciała obce zatrzymane w przewodzie słuchowym zewnętrznym wymagają usunięcia pod kontrolą wzroku, aby uniknąć powikłań.

Barotrauma, czyli uraz ciśnieniowy, może prowadzić do pęknięcia błony bębenkowej w przypadku braku możliwości wyrównania ciśnienia w uchu.

Rany i urazy bezpośrednie mogą prowadzić do trudnego do leczenia zapalenia ochrzęstnej i chrząstki małżowiny usznej.

Najczęstszą przyczyną otalgii wtórnej u dzieci są stany zapalne migdałków.

Choroby dna jamy ustnej i nowotwory mogą powodować ból odczuwany w uchu.

Objawy otalgii wtórnej zależnej od nerwu błędnego mogą być skutkiem urazów krtani zewnętrznych lub innego rodzaju urazów.

Jakich badań wymaga ból ucha?

Zawsze niezbędnym aspektem diagnostycznym jest przeprowadzenie wywiadu, czyli ustalenie przyczyny obaw i niepokojów. Opiekunowie powinni jak najdokładniej informować lekarza o zmianach w zachowaniu i skargach zgłaszanych przez dziecko.

Podstawowym krokiem w ustaleniu przyczyny bólu w uchu jest otoskopia (ryc.). To badanie pozwala stwierdzić ewentualne zmiany w uchu, które mogą być źródłem bólu lub je wykluczyć. W razie wątpliwości co do oceny lekarza pierwszego kontaktu, konieczne jest skierowanie pacjenta na badanie laryngologiczne.

Badanie powinno obejmować ocenę ucha, nosa, gardła, a także krtani i dolnego odcinka gardła w przypadkach takich jak chrypka, zaburzenia głosu i trudności w oddychaniu. Ważne jest także ocenienie węzłów chłonnych szyjnych oraz wykonanie badania słuchu – audiometrii i tympanometrii. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy nasilonych stanach zapalnych, może być konieczne wykonanie badań krwi: morfologii, CRP oraz badań radiologicznych (RTG, a nawet tomografii komputerowej).

Co należy robić w przypadku pojawienia się bólu ucha?

Ocenić intensywność dolegliwości poprzez dotyk. Sprawdzić obszar wokół ucha: przed małżowiną uszną, uciskając delikatnie, dotykając kości za uchem. Sprawdzić czy nie ma wycieku z ucha ani czy nie widać (w ocenie bezpośredniej) ciała obcego lub woskowiny. Zmierzyć temperaturę dziecku. Zapytać o inne dolegliwości, jak nudności, problemy z połykaniem. Podać leki przeciwbólowe (paracetamol lub ibuprofen).

Leki powinny być regularnie podawane, nie przekraczając zaleconych dawek. W przypadku nasilenia bólu, pogorszenia się ogólnego samopoczucia, takich objawów jak nudności, wymioty, konieczna jest konsultacja lekarza pierwszego kontaktu. Po zebraniu informacji o dolegliwościach, przeprowadzeniu badania ogólnego i otoskopowego pacjenta, lekarz powinien ustalić dalsze leczenie lub skierować na konsultację laryngologiczną. Leczenie zapalenia ucha u dziecka, szczególnie po raz pierwszy, powinno być prowadzone przez lekarza pierwszego kontaktu, natomiast u małych dzieci, w przypadku nawrotowego zapalenia lub innych poważnych problemów medycznych, konieczne jest skierowanie na konsultację laryngologiczną. Badanie to jest niezbędne również w przypadku braku poprawy po podjętym leczeniu lub po wystąpieniu niepokojących objawów.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł