Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Cholecystektomia

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Cholecystektomia
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest pęcherzyk żółciowy?

Mały organ pod wątrobą, w prawej górnej części jamy brzusznej, który przechowuje i zagęszcza żółć produkowaną przez wątrobę do trawienia tłustych pokarmów - to pęcherzyk żółciowy.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jakie są najczęstsze choroby pęcherzyka żółciowego?

Najczęstszą przypadłością dotyczącą tego organu jest tworzenie się oraz gromadzenie kamieni żółciowych, co może być wynikiem nieprawidłowej, wysokotłuszczowej diety. Z reguły nie manifestuje się ona żadnymi objawami, lecz może wywołać zapalenie i związane z nim dolegliwości.

Jakie objawy mogą sugerować chorobę pęcherzyka żółciowego?

Najczęstszym symptomem jest intensywny ból w okolicach brzucha po spożyciu tłustych lub ostrych potraw, trwający od 30 minut do 6 godzin.

Ból ten może się rozpraszać do kręgosłupa, prawej łopatki lub barku, a towarzyszyć mu mogą podwyższona temperatura ciała, nudności, wymioty lub wzdęcia.

Kiedy usunąć pęcherzyk żółciowy?

Gdy w obrazie USG potwierdza się obecność kamieni lub stan zapalny w pęcherzyku żółciowym, towarzyszący im ból jest najczęściej leczony poprzez usunięcie tego narządu operacyjnie.

Zalecane jest również przeprowadzenie zabiegu u młodych pacjentów oraz osób z dużymi złogami w pęcherzyku żółciowym, u których istnieje wysokie ryzyko powikłań.

Jak się przygotować do zabiegu cholecystektomii?

Przed przeprowadzeniem cholecystektomii należy odpowiednio się przygotować. Konieczne jest wykonanie zaleconych przez lekarza badań oraz przestrzeganie reguły głodzenia (przerwa w spożywaniu pokarmów stałych wynosząca 8 godzin oraz płynów 4 godziny przed zabiegiem).

Na czym polega cholecystektomia?

Usunięcie pęcherzyka żółciowego za pomocą metody laparoskopowej polega na wykonywaniu kilku niewielkich nacięć w brzuchu, do których wprowadza się laparoskop (z kamerą) i narzędzia chirurgiczne. Aby zapewnić odpowiedni i bezpieczny dostęp do pęcherzyka, konieczne jest wypełnienie jamy brzusznej gazem dwutlenku węgla. Chirurg następnie usuwa zmieniony pęcherzyk, usuwa gaz z jamy brzusznej i zamyka nacięcia szwami. W niektórych przypadkach, zwłaszcza u pacjentów z historią operacji w brzuchu, może być konieczne wykonanie otwartej cholecystektomii (konwersji), polegającej na podłużnym cięciu pod prawym łukiem żebrowym.

Czy możliwe są powikłania cholecystektomii?

Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, laparoskopowa cholecystektomia niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań, chociaż bardzo niewielkie. Do najważniejszych należą uszkodzenia dróg żółciowych oraz krwawienie. Śmiertelność związana z tym zabiegiem jest również niewielka i dotyczy głównie osób cierpiących na inne poważne choroby.

Co może się dziać po operacji?

Po operacji pacjent może doświadczać dyskomfortu związanego z procedurą oraz wzdęć, może również wystąpić przejściowa nietrzymaność stolca. Powrót do normalnych aktywności zazwyczaj następuje w krótkim czasie po zabiegu. Ważne jest jednak, aby unikać nadmiernego wysiłku fizycznego przez kilka pierwszych tygodni, zwłaszcza unikając podnoszenia ciężkich przedmiotów, oraz przestrzegać diety łatwostrawnej, ubogiej w tłuszcze i wolnej od ostrej przyprawy.

Co operacja zmieni w moim życiu?

Pęcherzyk żółciowy nie jest konieczny do efektywnego trawienia tłuszczów, jednak po spożyciu obfitych posiłków tłustych u niektórych pacjentów może pojawić się biegunka. Mimo to, niestrawność, dyskomfort po jedzeniu lub zgaga mogą wystąpić u części pacjentów, ale są one znacznie mniej uciążliwe po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego i rzadziej dotyczą osób, u których wcześniej objawy związane z chorobami pęcherzyka żółciowego były bardziej nasilone.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł