Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ból Nerek

Ból Nerek
02.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Gdzie znajdują się nerki?

Układ wydalniczy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Nerkę mają kształt fasoli i są umieszczone z tyłu tułowia, po obu stronach kręgosłupa, poniżej dolnej krawędzi żeber.

Objawy bólu nerek – jak bolą nerki?

Ból w okolicach dolnej części pleców może mieć różnorodne przyczyny.

Jednym z możliwych powodów są schorzenia nerek, takie jak:

  • kamica nerkowa
  • zapalenie nerek
  • infekcje układu moczowego związane z nerkami
  • torbiele nerkowe
  • nowotwory nerek.

Gdzie najczęściej bolą nerki?

Typowym objawem problemów z nerkami jest ból nerkowy, który charakteryzuje się intensywnym bólem po jednej stronie ciała, często promieniującym do pachwiny po tej samej stronie. Ból ten może być ostry i kurczowy, nasilający się i łagodniejący. Kolka nerkowa jest często związana z kamicą nerkową.

Ból związany z innymi schorzeniami nerek, takimi jak zakażenie, zapalenie nerek czy zmiany strukturalne w nerkach (np. torbiele, nowotwór), zazwyczaj jest stały, tępy i niezależny od pozycji ciała czy ruchów. Ból bardzo rzadko występuje jako jedyny objaw choroby nerek.

Jak odróżnić ból nerek od bólu pleców?

Bóle z tyłu ciała są zwykle spowodowane problemami mięśniowo-stawowymi związanymi z kręgosłupem i otaczającymi go mięśniami. Takie bóle mogą różnić się intensywnością, zmieniać się w czasie i zależeć od pozycji ciała oraz aktywności fizycznej. Typowe przyczyny to zwyrodnieniowe zmiany w kręgach, choroby krążków międzykręgowych i złamania kręgów związane z osteoporozą.

Ból w okolicach lędźwiowych o pochodzeniu nerkowym często towarzyszą objawy związane z układem moczowym:

  • zmiana koloru moczu - np. mocz z krwią, mętny mocz, pieniący się mocz
  • zmiana częstotliwości oddawania moczu - np. ciągłe parcie na mocz, częste oddawanie małych ilości moczu lub zatrzymanie moczu
  • dolegliwości podczas oddawania moczu - np. pieczenie, szczypanie, ból.

Mogą także pojawić się inne objawy, takie jak gorączka, osłabienie, obrzęki.

Ból nerek – diagnostyka

Lekarz rozpocznie od zebrania informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta, a następnie przeprowadzi dokładne badanie. Charakter bólu oraz towarzyszące mu objawy zazwyczaj wskazują na możliwe przyczyny. Następnie lekarz zaleci dodatkowe badania, takie jak badania krwi, moczu oraz badania obrazowe nerek, zazwyczaj za pomocą ultrasonografii (USG).

Bóle nerek – leczenie

Metody leczenia bólu nerek zależą od jego przyczyny. Jeśli ból jest spowodowany infekcją układu moczowego, konieczne jest podjęcie terapii antybiotykowej. W przypadku kolki nerkowej ulga następuje po usunięciu kamienia blokującego przepływ moczu, co może nastąpić naturalnie lub wymagać interwencji chirurgicznej.