Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Badanie Eeg Głowy

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Uchyłki

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Pimafucort Krem

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Levosol

29.08.2024
Badanie Eeg Głowy
15.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest badanie EEG (encefalografia)?

Badanie EEG, znane również jako elektroencefalografia, polega na pomiarze aktywności elektrycznej w mózgu poprzez rejestrację fal mózgowych za pomocą elektrod umieszczonych na głowie osoby badanej. Otrzymywany podczas badania zapis, zwany encefalogramem, dostarcza informacji na temat pracy mózgu oraz jest użyteczny w diagnostyce chorób układu nerwowego.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy lekarz może zlecić wykonanie badania EEG?

Lekarz może zlecić wykonanie badania EEG w celu diagnozy choroby centralnego układu nerwowego (mózgu) lub w trakcie monitorowania już zidentyfikowanej choroby. Najczęściej EEG jest wykonywane w celu diagnozy padaczki (epilepsji), której objawami mogą być napady drgawkowe, epizody dezorientacji lub trudności w kontakcie z otoczeniem, a czasem także wykonywanie automatycznych ruchów (np. mlaskanie, przełykanie śliny) lub inne.
 
Lekarz może zlecić badanie EEG również u pacjentów, którzy przeżyli uraz głowy, cierpią na guza mózgu, mają problemy z pamięcią, snem, doświadczają omdleń lub inne objawy sugerujące chorobę centralnego układu nerwowego. Dodatkowo, badanie EEG może być zalecane w celu oceny aktywności mózgu u pacjentów przebywających w śpiączce oraz przed planowanym zabiegiem mózgu.

Jak przygotować się do badania EEG?

Przed wykonaniem badania EEG wystarczy umyć włosy szamponem wieczorem. Należy unikać używania odżywek, kremów czy żeli, aby elektrody miały odpowiedni kontakt z głową. Ponadto ważne jest unikanie spożywania kofeiny od 8 do 12 godzin przed badaniem.

Jeśli pacjent regularnie przyjmuje leki, powinien skonsultować się z lekarzem w sprawie ich przyjmowania przed badaniem. Zazwyczaj leki należy przyjmować normalnie, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Warto także przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących snu. Czasem konieczne jest powstrzymanie się od snu przed badaniem EEG, co może wymagać czuwania przez noc poprzedzającą badanie.

Jak wygląda badanie EEG?

Procedura badania EEG zazwyczaj odbywa się w laboratorium. Na początku technik przykleja elektrody na skórę głowy lub zakłada specjalny czepek z elektrodami. Następnie elektrody są podłączane do komputera, który rejestruje aktywność mózgu.

Po założeniu elektrod pacjent leży i wykonuje określone czynności, takie jak obserwowanie migających świateł czy wykonywanie głębokich wdechów i wydechów. Jeśli badanie ma być przeprowadzone podczas snu, salę badawczą oświetlać będzie jedynie światło, a pacjent będzie poproszony o wygodne ułożenie się, zamknięcie oczu i próbę zaśnięcia. W niektórych przypadkach lekarz może podać środki nasenne.

Typowe badanie EEG trwa około godziny, choć może się wydłużyć w niektórych przypadkach. Czasami badanie to trwa kilka godzin lub całą noc. U niektórych pacjentów badanie może być nagrywane kamerą wideo, co pozwala zestawić zapis fal mózgowych z aktywnością pacjenta. Jest to nazywane "wideo-EEG".

W niektórych przypadkach przeprowadza się ambulatoryjne badanie EEG, gdzie pacjent może wykonywać zwykłe czynności dnia codziennego nosząc przenośny rejestrator EEG. W takich przypadkach fale mózgowe są rejestrowane przez kilka dni lub dłużej.

Co dzieje się po badaniu EEG?

Po przeprowadzeniu badania EEG usuwa się elektrody lub czepek. Po większości pacjentów można wrócić do normalnych aktywności. Jeśli lekarz podał pacjentowi lek nasenny przed badaniem, może on odczuwać senność przez pewien czas po jego zakończeniu. W takiej sytuacji nie należy prowadzić samochodu.

Czy badanie EEG jest bezpieczne?

Analiza EEG jest bezpieczna i komfortowa, zazwyczaj nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Dzięki badaniu EEG można jedynie otrzymać informacje na temat aktywności mózgowej, czyli sygnałów elektrycznych generowanych przez mózg. EEG nie wpływa na fizjologiczne procesy mózgu i nie umożliwia odczytywania myśli czy emocji.

EEG – co wykrywa?

Analiza EEG pozwala identyfikować zaburzenia związane z aktywnością mózgu, czyli ukazuje, jakie fale generuje mózg.

Badanie EEG nie jest metodą wizualizacyjną, dlatego jego wynik nie zawiera informacji na temat struktury mózgu - nie ukazuje półkul ani innych elementów mózgu.

Badanie EEG – wyniki

Lekarz, zwykle neurolog, interpretuje wyniki badania EEG, opierając się na specjalistycznej wiedzy o funkcjonowaniu mózgu i obecności określonych fal w zależności od aktywności badanej osoby (stan czuwania, faza snu).

Badanie EEG jest procedurą dodatkową, do której lekarz kieruje pacjenta z konkretnym celem, np. wyjaśnienia objawów, postawienia diagnozy i uzyskania określonych informacji. Warto zauważyć, że czas trwania badania EEG może być niewystarczający, ponieważ rejestrowana jest aktywność mózgu tylko przez krótki okres. Jeśli pacjent doświadcza napadów (np. epizodów „wyłączania się”), a w trakcie badania nie wystąpi odpowiedni objaw, to EEG może nie dostarczyć odpowiednich informacji dotyczących przyczyny dolegliwości.

U niektórych osób wynik badania EEG może być prawidłowy, pomimo obecności napadów drgawkowych lub innych zaburzeń funkcjonowania mózgu. W takim przypadku lekarz może zalecić dłuższe badanie EEG lub inne testy mózgu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł