Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zirid

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Zirid
04.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Zirid - tabletki powlekane?

Lek zawierający substancję czynną o nazwie itopryd, która działa prokinetycznie. Itopryd poprawia perystaltykę przewodu pokarmowego i przyspiesza opróżnianie żołądka. Jest stosowany do leczenia zaburzeń funkcjonowania górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym przełyku, żołądka i dwunastnicy. Mechanizm działania polega na blokowaniu receptorów dopaminowych D2, wpływaniu na uwalnianie acetylocholiny oraz hamowaniu aktywności acetylocholinoesterazy. Dzięki temu itopryd stymuluje uwalnianie acetylocholiny, co prowadzi do skurczów komórek mięśni gładkich przewodu pokarmowego i przyspieszenia perystaltyki. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwwymiotne.

Itopryd po podaniu doustnym szybko i efektywnie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 30-45 minutach. Jest w dużej mierze metabolizowany w wątrobie i wydalany głównie z moczem w postaci metabolitów.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Zirid - tabletki powlekane?

Preparat jest zalecany do leczenia objawów niestrawności żołądkowo-jelitowej, nie związanej z wrzodami, takich jak uczucie rozdęcia brzucha, uczucie nadmiernego wypełnienia żołądka, ból w górnej części brzucha, dyskomfort, utrata apetytu, zgaga, nudności i wymioty. Lek przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych.

Kiedy nie stosować preparatu Zirid - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeśli są wskazania do korzystania z produktu, nie zawsze można go stosować. Nie wolno stosować produktu, jeśli występuje alergia (nadwrażliwość) na którykolwiek z jego składników.

Nie powinno się stosować preparatu u osób, u których przyspieszone opróżnianie żołądka może być szkodliwe, na przykład w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, niedrożności mechanicznej lub perforacji.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zirid- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki preparatu. W niektórych sytuacjach może być konieczne przeprowadzenie określonych testów kontrolnych.

Preparat wzmacnia działanie acetylocholiny, która jest odpowiedzialna między innymi za skurcze mięśni gładkich jelit. Zwiększone działanie acetylocholiny może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skutków długotrwałego stosowania preparatu.

W przypadku diagnozy zaburzeń czynności nerek lub wątroby przed zastosowaniem preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Informacje dodatkowe dotyczące pozostałych składników preparatu:

• preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Osoby prowadzące pojazdy mechaniczne powinny zachować szczególną ostrożność, ponieważ lek może powodować działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, które mogą osłabiać koncentrację i wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Zirid - tabletki powlekane

Preparat jest dostępny w postaci tabletek przeznaczonych do przyjmowania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, ponieważ ich przekroczenie nie przyniesie dodatkowej skuteczności, a może być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku wszelkich wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych zaleca się zwykle przyjmowanie 25-50 mg (0,5-1 tabletki) 3 razy dziennie. Tabletkę należy połknąć przed posiłkiem, popijając wodą. Można również podzielić tabletkę.

Należy pamiętać, że preparat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci.

Osoby z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby powinny być pod ścisłą kontrolą lekarza, który w razie konieczności zaleci odpowiednie dostosowanie dawki.

Osoby starsze (powyżej 65. roku życia) mogą być bardziej narażone na wystąpienie działań niepożądanych. W przypadku ich wystąpienia lekarz może zalecić zmniejszenie dawki lub zaprzestanie przyjmowania preparatu.

Czy można stosować Zirid - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży nie należy przyjmować żadnego leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza przepisującego dany lek.

Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet, u których istnieje ryzyko ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne, a przewidywane korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem. Decyzję tę może podjąć tylko lekarz!

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiedz lekarzowi o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także o tych, które są dostępne bez recepty.

Nie zaobserwowano interakcji itopridu z lekami takimi jak: warfaryna, diazepam, diklofenak, tiklopidyna, nefedypina, nikardypina.

Preparat wpływa na perystaltykę przewodu pokarmowego, co może wpływać na wchłanianie równolegle przyjmowanych doustnie leków. Dotyczyć to może szczególnie preparatów o przedłużonym uwalnianiu substancji czynnej, preparatów dojelitowych oraz preparatów o wąskim zakresie terapeutycznym.

Substancje o działaniu przeciwcholinergicznym mogą zmniejszać skuteczność preparatu.

Cymetydyna, ranitydyna, teprenon i cetraksat nie mają wpływu na prokinetyczne działanie preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zirid- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, także Zirid może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u wszystkich pacjentów stosujących ten produkt. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z zażycia leku z reguły przewyższają negatywne skutki wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Niezbyt często: bóle głowy, zawroty głowy, problemy ze snem, ból brzucha, zaparcia, biegunki, nadmierne wydzielanie śliny, podwyższone stężenia mocznika i kreatyniny we krwi, bóle w klatce piersiowej, ból pleców, podwyższenie poziomu prolaktyny (w przypadku wystąpienia wydzielania mleka lub ginekomastii, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić przerwanie lub zaprzestanie leczenia), uczucie zmęczenia, drażliwość, zaburzenia krwi (małopłytkowość, leukopenia). Rzadko: wysypka, rumień i swędzenie. W przypadkach o nieznanym częstości zdarzania mogą wystąpić: podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych oraz stężenia bilirubiny, żółtaczka, nudności, ginekomastia, drżenie, reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje anafilaktyczne.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł