Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Proaxon

Proaxon
04.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Proaxon - roztwór doustny?

Opis działania preparatu zawierającego cytykoliny: Preparat zawierający cytykolinę, czyli cytydyno-difosfocholinę (CDP-cholinę), jest związkiem organicznym złożonym z cytydyny, reszt fosforanowych i choliny.

Cytykolina występuje naturalnie w mózgu i odgrywa istotną rolę w procesach poznawczych. Rozkładana na cholinę i cytydynę, cytykolina poprawia funkcjonowanie błon komórkowych neuronów, co ma korzystny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Działając neuroprotekcyjnie, preparat może być skutecznym wsparciem w przypadku zaburzeń poznawczych związanych z niedokrwieniem mózgu i urazami głowy.

Kiedy stosować Proaxon - roztwór doustny?

Lek ten jest zalecany w terapii zaburzeń neurologicznych i poznawczych wynikających z:

• incydentów naczyniowo-mózgowych (jak np. udar)

• obrażeń czaszkowych.

Kiedy nie stosować preparatu Proaxon - roztwór doustny?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do użycia tego produktu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno go stosować, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu.

Należy unikać stosowania w przypadku zwiększonego napięcia przywspółczulnego układu nerwowego.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Proaxon- roztwór doustny?

Pewne schorzenia oraz inne okoliczności mogą być przeszkodą dla stosowania lub być wskazaniem do zmiany dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Przyjmowanie leku może spowodować atak astmy, zwłaszcza u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy (czyli popularną aspirynę).

Informacje dodatkowe na temat składników leku:

• preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, co może wywołać reakcje alergiczne, w tym te opóźnione

• w skład preparatu wchodzi barwnik: czerwień koszenilowa (E124), który także może spowodować reakcje alergiczne, w tym opóźnione

• preparat zawiera sorbitol (2000 mg w każdej saszetce), co może wpłynąć na przyswajalność innych leków podawanych doustnie

• lek zawiera sód (80,83 mg w każdej saszetce), co należy uwzględnić w przypadku osób stosujących dietę o niskiej zawartości sodu.

Czy ten lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie stwierdzono istotnego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Proaxon - roztwór doustny

Produkt występuje w postaci roztworu znajdującego się w saszetkach i jest przeznaczony do spożycia doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, ponieważ przekroczenie zalecanej ilości nie przyczyni się do zwiększenia skuteczności preparatu, a może negatywnie wpłynąć na zdrowie i życie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Dla dorosłych:

Rekomendowana dawka wynosi od 1000 do 2000 mg na dobę.

W przypadku osób starszych nie ma konieczności zmiany dawkowania.

Brak wystarczającej ilości danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania cytykoliny u dzieci. W związku z tym, lekarz może zalecić stosowanie preparatu jedynie w przypadku, gdy uważa to za konieczne i przewiduje korzyści przewyższające potencjalne ryzyko.

Sposób przyjmowania:

Preparat można spożywać bezpośrednio z saszetki lub rozpuszczony w połowie szklanki wody (ok. 120 ml). Można go przyjmować niezależnie od posiłku.

Czy można stosować Proaxon - roztwór doustny w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie powinno się podawać żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu w okresie ciąży lub karmienia piersią zawsze warto skonsultować się z lekarzem i dokładnie omówić potencjalne zagrożenia oraz korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym, przy przepisywaniu recepty na lek.

Przyjmowanie leku w trakcie ciąży powinno mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy lekarz uzna to za niezbędne i gdy korzyści z jego stosowania znacząco przewyższają potencjalne ryzyko. Ostatecznie decyzję o stosowaniu leku w Twoim przypadku powinien podjąć jedynie lekarz!

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Zgłoś lekarzowi wszystkie leki, które ostatnio zażywałeś, włącznie z tymi, które dostępne są bez recepty.

Nie łącz tego preparatu z lekami zawierającymi meklofenoksat (centrofenoksynę).

Cytykolina zwiększa działanie lewodopy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Proaxon- roztwór doustny?

Podobnie jak każdy inny lek, Proaxon może wywołać skutki uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta korzystającego z tego preparatu. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Wyjątkowo rzadko, włącznie z pojedynczymi przypadkami: bóle głowy, zawroty głowy, omamy, wysokie lub niskie ciśnienie krwi, nudności, wymioty, biegunka, trudności w oddychaniu, zaczerwienienie skóry, wysypka, plamica, pokrzywka, obrzęk i dreszcze.