Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Xyzal

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Xyzal
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Xyzal - tabletki powlekane?

Substancją czynną w leku jest lewocetyryzyna, która jest lewoskrętnym enancjomerem cetyryzyny. Lewocetyryzyna blokuje receptory histaminowe typu 1 i łagodzi objawy alergiczne. Działa dłużej niż leki przeciwhistaminowe I generacji. Po podaniu doustnym lewocetyryzyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i osiąga maksymalne stężenie po około 50 minutach. Metabolizowana jest w niewielkim stopniu i głównie wydalana z moczem.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Xyzal - tabletki powlekane?

Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia do stosowania w leczeniu objawowym przewlekłego lub sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki.

Kiedy nie stosować preparatu Xyzal - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze można go stosować. Nie wolno stosować produktu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik produktu, cetyryzynę, hydroksyzynę lub na inne pochodne piperazyny.

Nie wolno stosować produktu, jeśli masz poważne zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 10 ml/min).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Xyzal- tabletki powlekane?

Niektóre stanowią przeciwwskazanie do stosowania preparatu, a w pewnych przypadkach mogą być wskazaniem do zmiany dawki. W niektórych sytuacjach zalecane jest przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Trzeba być ostrożnym przy stosowaniu preparatu w przypadku:

- chorych z ryzykiem zatrzymania moczu (np. uszkodzony rdzeń kręgowy, rozrost gruczołu krokowego); lewocetyryzyna może zwiększać ryzyko zatrzymania moczu

- chorych na padaczkę lub zwiększonym ryzykiem wystąpienia drgawek.

Zaleca się przerwanie stosowania preparatu na około 3 dni przed planowanymi testami skórnymi.

Po przerwaniu leczenia może wystąpić świąd, nawet jeśli wcześniej nie był obecny. W niektórych przypadkach może być konieczne ponowne zastosowanie preparatu. Po jego wznowieniu objawy powinny ustąpić.

Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabletek powlekanych u dzieci poniżej 6. roku życia, ale zaleca się stosowanie go w postaci przeznaczonej dla dzieci.

Podczas leczenia należy zachować ostrożność przy spożywaniu alkoholu.

Preparat zawiera laktozę, więc osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny go stosować.

Osoby prowadzące pojazdy powinny być ostrożne i sprawdzić, jak reagują na lewocetyryzynę, ponieważ u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane takie jak senność, niewyraźne widzenie czy zmęczenie, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Należy przestrzegać zalecanej dawki, ponieważ lewocetyryzyna w większych dawkach może wpływać na ośrodkowy układ nerwowy. Może także potęgować działanie leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy, co wpływa na zdolność koncentracji i reakcji.

Dawkowanie preparatu Xyzal - tabletki powlekane

Preparat dostępny jest w formie tabletek powlekanych, które należy stosować doustnie. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek, gdyż może to negatywnie wpłynąć na zdrowie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Dawka dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia wynosi 5 mg raz dziennie.

Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 6. roku życia, ze względu na trudność w odpowiednim dostosowaniu dawki.

Zaleca się również konsultację z lekarzem w przypadku osób starszych z zaburzeniami czynności nerek, aby odpowiednio dostosować dawkę preparatu.

Osoby z zaburzeniami czynności nerek powinny skonsultować się z lekarzem w celu otrzymania odpowiedniej dawki zależnej od stopnia niewydolności nerek. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min), stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów poddawanych hemodializie.

Brak konieczności modyfikowania dawkowania występuje u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby bez dodatkowych problemów z nerkami.

Osoby z zaburzeniami czynności wątroby i nerek powinny skonsultować się z lekarzem w celu dostosowania dawki preparatu.

Co do czasu trwania leczenia, w przypadku okresowego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy występujące sporadycznie) należy przerwać leczenie po ustąpieniu objawów, a wznowić je po ich ponownym wystąpieniu. Natomiast w przypadku przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy utrzymujące się dłużej) lekarz może zalecić kontynuowanie terapii przez cały okres narażenia na alergeny.

Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem. Można je zażywać niezależnie od posiłku.

Czy można stosować Xyzal - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy sięgać po żadne leki bez konsultacji z lekarzem!

Jest niezmiernie istotne, aby przed zażyciem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie omówić potencjalne zagrożenia oraz korzyści wynikające z zażycia danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza, który przepisuje Ci receptę na lek.

Dostępne dane dotyczące stosowania tego preparatu w trakcie ciąży są niewystarczające. Stosowanie leku w okresie ciąży powinno być rozważane wyłącznie po konsultacji z lekarzem, gdy specjalista uzna to za konieczne oraz gdy oczekiwane korzyści jednoznacznie przeważają nad potencjalnym ryzykiem. To tylko lekarz może oszacować proporcje korzyści do ryzyka w Twoim przypadku!

Stosowanie preparatu w okresie karmienia piersią może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt związanych z działaniem lewocetyryzyny. W sytuacji absolutnej konieczności, lekarz może zalecić przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych, które można dostać bez recepty.

Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących interakcji leków z lewocetyryzyną. Testy z racemiczną cetyryzyną nie wykazały interakcji z różnymi substancjami takimi jak antypiryna, ketokonazol czy erytromycyna. Natomiast teofilina w pewnych dawkach może wpłynąć na wydalanie cetyryzyny. Rytonawir z kolei może zwiększyć ekspozycję organizmu na cetyryzynę.

Pamiętaj o zachowaniu ostrożności przy spożywaniu alkoholu podczas leczenia.

Kombinacja lewocetyryzyny z alkoholem lub lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy może nasilać ich działanie. W rezultacie może to prowadzić do zmniejszenia zdolności reagowania i koncentracji.

Pokarm nie ma wpływu na wchłanianie lewocetyryzyny, choć może wpłynąć na szybkość tego procesu.

Preparat może mieć wpływ na wyniki testów alergicznych wykonanych na skórze.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Xyzal- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, także Xyzal może wywoływać skutki uboczne, aczkolwiek nie u każdego pacjenta stosującego ten specyfik. Należy pamiętać, że spodziewane korzyści z używania leku zwykle przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.

Najczęściej występujące: bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie, senność, suchość w jamie ustnej, osłabienie, bóle brzucha. Mogą pojawić się też: zwiększone łaknienie, nudności, wymioty, biegunka, problemy z widzeniem, niewyraźne widzenie, ruchy gałek ocznych, przyspieszone bicie serca (tachykardia), uczucie kołatania serca, problemy z wątrobą, zapalenie wątroby, trudności z oddawaniem moczu, zatrzymanie moczu, opuchlizna, przyrost masy ciała, bóle mięśni i stawów, zachowania agresywne, pobudzenie, omamy, depresja, bezsenność, myśli samobójcze, koszmary senne, drgawki, mrowienie, omdlenia, drżenie, zaburzenia smaku, reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, świąd, reakcje skórne) oraz reakcje anafilaktyczne (takie jak obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, duszność, niskie ciśnienie krwi i wstrząs anafilaktyczny, który może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia). Dodatkowo, po zaprzestaniu stosowania preparatu może wystąpić silny świąd i/lub pokrzywka.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł