Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Clemastinum Tabletki

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Clemastinum Tabletki
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Clemastinum Hasco - tabletki?

Składnikiem aktywnym tego preparatu jest klemastyna, substancja pochodna etanoloaminy, lek przeciwhistaminowy I generacji przeznaczony do stosowania ogólnego. Klemastyna działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych H1, ale nie hamuje uwalniania histaminy. Wykazuje również działanie cholinolityczne (blokujące receptory muskarynowe) oraz hamujące na ośrodkowy układ nerwowy. W przypadku chorób alergicznych łagodzi objawy zależne od histaminy, takie jak zaczerwienienie, obrzęki, wyciek z nosa i świąd błony śluzowej nosa oraz łzawienie.

Po podaniu doustnym klemastyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga się po 4-6 godzinach. Spożycie pokarmu nie wpływa na wchłanianie tego leku. Klemastyna jest metabolizowana w wątrobie i głównie wydalana z moczem w postaci metabolitów.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Clemastinum Hasco - tabletki?

Preparat jest zalecany do stosowania w leczeniu objawów:

- alergii skórnych, takich jak: pokrzywka, zapalenie kontaktowe skóry, świąd oraz objawy obrzęku naczynioruchowego (obrzęk Quinckego)

- alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, jak wodnista wydzielina z nosa, kichanie, łzawienie.

Kiedy nie stosować preparatu Clemastinum Hasco - tabletki?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników lub inne leki o podobnej strukturze, takie jak klemastyna (chlorfeniramina, difenhydramina).

Nie wolno stosować preparatu u osób przyjmujących leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO).

Nie zaleca się stosowania klemastyyny u niemowląt do ukończenia 1. roku życia. Preparatu w postaci tabletek nie powinny być podawane dzieciom.

Nie stosować preparatu w czasie ciąży ani karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clemastinum Hasco- tabletki?

Niektóre schorzenia mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania tego preparatu lub wskazanie do zmiany dawki. W niektórych sytuacjach może być konieczne przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.Z uwagi na działanie cholinolityczne (klemastyna blokuje aktywację receptorów muskarynowych), preparatu należy używać ostrożnie u pacjentów:- z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym- z jaskrą z zamykającym się kątem przesączania- z nadciśnieniem tętniczym- z chorobami układu sercowo-naczyniowego- z nadczynnością tarczycy- z zawężeniem odźwiernika- z wrzodem trawiennym utrudniającym pasaż treści pokarmowej- z astmą oskrzelową- z zatrzymaniem moczu lub problemami z oddawaniem moczu- z porfirią- w podeszłym wieku (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak drżenia, nadmierne uspokojenie, zawroty głowy, niedociśnienie).W trakcie stosowania preparatu należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ może on nasilać hamujący wpływ klemastyny na ośrodkowy układ nerwowy.Należy również unikać jednoczesnego stosowania klemastyny z lekami działającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy oraz z niektórymi innymi lekami.Preparat może wpływać na wyniki testów skórnych. Stosowanie preparatu należy przerwać przed planowanym wykonaniem takich testów.Informacje dodatkowe dotyczące składników preparatu:- preparat zawiera laktozę, dlatego osoby nietolerujące galaktozy, mające niedobór laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny go stosować.Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?Tak, preparat może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W okresie stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Dawkowanie preparatu Clemastinum Hasco - tabletki

Preparat jest dostępny w postaci tabletek przeznaczonych do zażycia doustnego. Należy pamiętać o przestrzeganiu zaleconych dawek, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych oraz zagrożeń zdrowotnych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z przyjmowaniem preparatu zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Dla dorosłych zaleca się przyjmowanie 1 mg preparatu dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przy maksymalnej dobowej dawce 6 mg.

Czy można stosować Clemastinum Hasco - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Przed podjęciem decyzji o zażyciu jakiegokolwiek leku podczas ciąży warto skonsultować się z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia ewentualnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, pamiętaj o powiadomieniu lekarza o tym fakcie przed przepisaniem recepty na dany lek.

Nie zaleca się stosowania tego preparatu w okresie ciąży ani podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, także o tych dostępnych bez recepty.

Leki z grupy inhibitorów MAO mogą nasilać i przedłużać działanie przeciwlękowe preparatu. Osoby zażywające leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) nie powinny stosować preparatu.

Należy unikać jednoczesnego stosowania klemastyny:

• z lekami działającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (np. leki nasenne, uspokajające, przeciwlękowe, barbiturany, neuroleptyki), ze względu na ryzyko nasilenia działania na ośrodkowy układ nerwowy;

• z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, ze względu na ryzyko nasilenia działania klemastyny;

• z hydroksyzyną, ze względu na ryzyko nasilenia działania klemastyny.

Wspólne stosowanie klemastyny z lekami o działaniu przeciwlękowym może zwiększać ich działanie.

Nie spożywaj alkoholu podczas kuracji. Klemastyna może zwiększać działanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy.

Preparat wpływa na wyniki testów alergicznych skóry.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Clemastinum Hasco- tabletki?

Clemastinum Hasco, podobnie jak inne leki, może wywoływać pewne skutki uboczne, aczkolwiek nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że potencjalne korzyści z przyjmowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.

Do najczęstszych skutków ubocznych należą: senność, zawroty głowy, bóle głowy, nadmierna sedacja, problemy z koordynacją, suchość w ustach, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, bóle żołądka. Możliwe jest także wystąpienie: uczucia znużenia, splątania, zmiany nastroju (euforia, nadmierne pobudzenie, podniecenie), niepokoju, bezsenności, drżenia, zaburzeń widzenia (podwójne widzenie, nieostre widzenie), szumów w uszach, drgawek, problemów z koncentracją, braku apetytu, suchości błony śluzowej nosa i gardła, chrypki, uczucia zatkanego nosa, zwiększenia gęstości wydzieliny w drogach oddechowych, świszczącego oddechu, niedociśnienia tętniczego, dodatkowych skurczów serca, uczucia kołatania serca, przyspieszenia rytmu serca (tachykardii), małopłytkowości, niedokrwistości hemolitycznej, agranulocytozy, trudności z oddawaniem moczu, zatrzymania moczu, nadmiernej potliwości, dreszczy, reakcji nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, rumień polekowy, nadwrażliwość na światło) oraz reakcji anafilaktycznych, w tym wstrząsu anafilaktycznego, stanowiącego bezpośrednie zagrożenie życia. U osób w podeszłym wieku ryzyko działań niepożądanych jest zwiększone, szczególnie jeśli chodzi o zawroty głowy, niedociśnienie tętnicze, senność i zmęczenie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł