Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Vicebrol

Vicebrol
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Vicebrol - tabletki?

Składnikiem aktywnym preparatu jest winpocetyna, substancja pochodna eburnameniny, alkaloidu wyizolowanego z Barwinka mniejszego Vinca minor. Przekształca naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi przez naczynia mózgowe, siatkówki i w uchu wewnętrznym. Łagodzi objawy neurologiczne spowodowane niedostatecznym ukrwieniem centralnego układu nerwowego. Wpływa korzystnie na metabolizm i reguluje uwalnianie neuroprzekaźników w centralnym układzie nerwowym. Zwiększa elastyczność czerwonych krwinek, co pomaga poprawić warunki mikrokrążenia. Jest selektywnym inhibitorem izoenzymu fosfodiesterazy typu I (PDE I). Wzmacnia produkcję wysokoenergetycznych fosforanów i stężenie cAMP. Wykazuje działanie rozkurczające na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych.

Kiedy stosować Vicebrol - tabletki?

Preparat jest zalecany do stosowania w następujących sytuacjach:
· terapia przewlekłej niewydolności krążenia mózgowego (w tym po udarze niedokrwiennym) i otępieniu naczyniopochodnym
· złagodzenie symptomów psychicznych i neurologicznych związanych z niewydolnością krążenia mózgowego
· leczenie wspomagające przewlekłych problemów z krążeniem w naczyniówce i siatkówce oka oraz zaburzeń słuchu naczyniowego.

Kiedy nie stosować preparatu Vicebrol - tabletki?

Nawet jeśli istnieją wskazania do używania produktu, istnieje wiele sytuacji, w których nie powinno się go stosować. Nie powinno się go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu. Przeciwwskazania do stosowania preparatu obejmują ostre choroby niedokrwienne serca, zaburzenia rytmu serca, krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego, ciążę oraz okres karmienia piersią. Produkt nie powinien być stosowany u dzieci.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vicebrol- tabletki?

Pewne schorzenia i inne sytuacje mogą być przeszkodą dla używania lub wskazaniem do zmniejszenia dawki preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Przed rozpoczęciem stosowania preparatu lekarz wykluczy inne przyczyny zaburzeń funkcji mózgu.
Osoby cierpiące na ciężką niewydolność nerek powinny przyjmować mniejsze dawki preparatu.
Należy zachować ostrożność u osób z niedociśnieniem lub niedociśnieniem ortostatycznym, ponieważ długotrwałe stosowanie preparatu może prowadzić do nieznacznego obniżenia ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi. W przypadku obniżenia ciśnienia krwi lub zaburzeń rytmu serca należy skonsultować się z lekarzem, który zazwyczaj zaleci zaprzestanie aplikacji preparatu.
U osób z zespołem przedłużonego odcinka QT lub jednocześnie przyjmujących leki, które mogą wydłużyć odcinek QT, zaleca się regularne badania kontrolne EKG.
Informacje dotyczące dodatkowych składników preparatu:
Preparat zawiera laktozę, osoby z rzadką dziedziczną nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny go przyjmować.

Dawkowanie preparatu Vicebrol - tabletki

Tabletki powlekane są formą tego leku. Preparat ten jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu zaleca się konsultację z lekarzem.

Czy można stosować Vicebrol - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zaleca się unikanie zażywania jakichkolwiek leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Należy koniecznie skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży (oraz podczas karmienia piersią), aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z przyjmowaniem danej substancji. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza o swoim stanie przed zastosowaniem przepisanego leku.
Nie zaleca się stosowania preparatu w trakcie ciąży i podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych bez recepty.
Winpocetyna w połączeniu z adenozyną zwiększa jej działanie neuroprotekcyjne.
W rzadkich sytuacjach winpocetyna może nasilać działanie hipotensyjne metylodopy, dlatego należy regularnie kontrolować ciśnienie krwi podczas stosowania takiej terapii skojarzonej.
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z lekami wpływającymi na ośrodkowy układ nerwowy, lekami przeciwarytmicznymi i przeciwzakrzepowymi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Vicebrol- tabletki?

Jak każdy lek, także Vicebrol może wywołać skutki uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z ewentualnych skutków niepożądanych.
Nierzadko mogą pojawić się: problemy ze snem (bezsenność, senność), zawroty i bóle głowy, osłabienie, mrowienie kończyn, nadmierna potliwość, nadmierne pobudzenie ruchowe, obniżenie odcinka ST, wydłużenie odcinka QT, częstoskurcz i dodatkowe skurcze serca, zmiany ciśnienia krwi (głównie obniżenie ciśnienia krwi), uderzenia krwi do głowy (zaczerwienienie twarzy), nudności, zgaga i suchość w ustach, podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych, reakcje alergiczne skórne.
Rzadziej mogą wystąpić: leukopenia, dolegliwości brzuszne.
Bardzo rzadko mogą się zdarzyć: obniżenie hematokrytu i stężenia hemoglobiny we krwi obwodowej.