Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Fucidin Maść

Fucidin Maść
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Fucidin - maść?

Składnikiem aktywnym preparatu jest kwas fusydowy, który jest naturalnym antybiotykiem o strukturze zbliżonej do steroidów. Preparat jest przeznaczony do miejscowego stosowania i wykazuje działanie hamujące wzrost bakterii. Działanie kwasu fusydowego polega na blokowaniu syntezy białek bakteryjnych, co uniemożliwia rozwój komórek bakteryjnych. Po zastosowaniu na skórę, kwas fusydowy w niewielkich ilościach przenika do krwiobiegu.

Kiedy stosować Fucidin - maść?

Lek jest zalecany do miejscowego leczenia infekcji bakteryjnych skóry spowodowanych przez bakterie wrażliwe na kwas fusydowy, takie jak: liszajec, czyraczność, zapalenie gruczołów potowych, zapalenie mieszków włosowych, zanokcica, figówka, trądzik pospolity.

Kiedy nie stosować preparatu Fucidin - maść?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze można go stosować. Nie można go stosować, jeśli jesteś uczulony (jeśli reagujesz nadwrażliwie) na którekolwiek z składników preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Fucidin- maść?

Niektóre przypadki zdrowotne mogą uniemożliwiać stosowanie lub wymagać zmiany dawkowania tego preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być regularne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Preparat jest przeznaczony do stosowania jedynie na skórę. Należy unikać kontaktu z oczami. Nie stosować na rany.
Podczas leczenia może dojść do wystąpienia szczepów bakterii opornych na substancję czynną preparatu.
Długotrwałe stosowanie antybiotyków może przyczyniać się do rozwoju bakterii i grzybów opornych na leczenie. W trakcie leczenia zaleca się monitorowanie oraz zgłaszanie ewentualnych objawów nowych infekcji. W przypadku pojawienia się nowych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych podczas stosowania preparatu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Informacje dodatkowe o składnikach preparatu:
· krem zawiera alkohol cetylowy, butylohydroksyanizol oraz sorbinian potasu, co może powodować reakcje skórne
· maść zawiera alkohol cetylowy i lanolinę, co także może wywoływać reakcje skórne.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Fucidin - maść

Produkt występuje w postaci kremu lub maści i przeznaczony jest do innych celów. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nakładaj cienką warstwę kremu lub maści na zmienione obszary skóry 2–3 razy dziennie. Zazwyczaj terapia trwa przez 7 dni.

Czy można stosować Fucidin - maść w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie powinno się zażywać żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem w celu dokładnego omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o swoim stanie przed przepisaniem recepty na dany lek.
Niezalecane jest stosowanie preparatu u kobiet w ciąży. W przypadku istnienia pilnej potrzeby, decyzję o zastosowaniu preparatu w trakcie ciąży należy pozostawić wyłącznie lekarzowi, który oceni korzyści dla matki i ryzyko dla dziecka. Ocena stosunku korzyści do ryzyka powinna być dokonana jedynie przez lekarza.
Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. Kwas fusydowy, stosowany na skórę, może przenikać w niewielkich ilościach do krwiobiegu. W związku z tym, w trakcie karmienia piersią, nie należy stosować preparatu na skórę piersi.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym o tych, które można dostać bez recepty. Produkt jest stosowany miejscowo. Brak danych na temat interakcji tego preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Fucidin- maść?

Tak jak każdy lek, Fucidin może wywoływać skutki uboczne, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Ważne jest, aby pamiętać, że korzyści z stosowania leku zazwyczaj przewyższają potencjalne działania niepożądane.
Niekiedy mogą wystąpić: wysypka, podrażnienie skóry, świąd. Rzadziej: reakcje alergiczne, podrażnienie spojówek, zapalenie kontaktowe skóry, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wyprysk, obrzęk oczodołu, rumień, uczucie pieczenia i palenia skóry.