- Co zawiera i jak działa Vessel Due F - kapsułki miękkie?
- Kiedy stosować Vessel Due F - kapsułki miękkie?
- Kiedy nie stosować preparatu Vessel Due F - kapsułki miękkie?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vessel Due F- kapsułki miękkie?
- Dawkowanie preparatu Vessel Due F - kapsułki miękkie
- Czy można stosować Vessel Due F - kapsułki miękkie w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Vessel Due F- kapsułki miękkie?
Co zawiera i jak działa Vessel Due F - kapsułki miękkie?
Sulodeksyd to substancja chemiczna składająca się z glikozaminoglikanów, otrzymywana z błony śluzowej jelit wieprzowych. Proces krzepnięcia krwi składa się z wielu etapów, w których płytki krwi tworzą pierwszy czop hemostatyczny, a następnie fibrynę wzmacniającą czop. Fibryna jest tworzona z nieczynnego białka fibrynogenu, a proces ten wymaga udziału wielu czynników krzepnięcia.
Sulodeksyd wywołuje efekt przeciwzakrzepowy poprzez różne mechanizmy działania, m.in. hamując czynnik Xa i poprawiając parametry lepkości krwi oraz stężenie lipidów.
Kiedy stosować Vessel Due F - kapsułki miękkie?
Produkt jest zalecany do stosowania w celu:
• łagodzenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej zarówno pierwotnej, jak i wtórnej
• wspomagania leczenia owrzodzeń żylnych na podudziach
• redukcji objawów przewlekłej choroby tętnic kończyn dolnych o umiarkowanym stopniu zaawansowania
• profilaktyki wtórnej po zakończonym leczeniu przeciwzakrzepowym w przypadku zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej
• łagodzenia twardych wysięków u pacjentów z retinopatią cukrzycową od łagodnej do umiarkowanej.
Kiedy nie stosować preparatu Vessel Due F - kapsułki miękkie?
Nawet jeśli istnieją wskazania do użycia preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu, heparynę lub leki heparynopodobne.
Preparat jest przeciwwskazany u osób cierpiących na skazy krwotoczne, choroby związane z krwawieniami oraz u tych, którzy jednocześnie przyjmują heparynę lub inne leki przeciwzakrzepowe.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vessel Due F- kapsułki miękkie?
Istnieją sytuacje, w których chore osoby nie powinny stosować tego preparatu lub konieczna jest zmiana dawkowania. W takich przypadkach może byc wymagane przeprowadzenie dodatkowych badań kontrolnych.
Preparat charakteryzuje się niską toksycznością, dlatego nie jest konieczne stosowanie szczególnych środków ostrożności podczas jego używania.
W przypadku jednoczesnego stosowania innych leków przeciwzakrzepowych, zaleca się regularne monitorowanie parametrów krzepnięcia krwi.
W skład preparatu wchodzą także parahydroksybenzoesan etylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą wywołać reakcje alergiczne (najczęściej reakcje długotrwałe).
Dawkowanie preparatu Vessel Due F - kapsułki miękkie
Preparat występuje w postaci kapsułek miękkich przeznaczonych do zażycia doustnego. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami. Należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to nie tylko nie zwiększyć skuteczności leku, ale również zaszkodzić zdrowiu i życiu pacjenta. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu zaleca się konsultację z lekarzem.
Preparat jest przeznaczony do leczenia pierwotnej i wtórnej przewlekłej niewydolności żylny oraz długoterminowej profilaktyki zakrzepowo-zatorowej u pacjentów po zakończonym standardowym leczeniu przeciwzakrzepowym przy zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej. Dawkowanie obejmuje przyjmowanie 2 kapsułek (500 LSU) rano i wieczorem.
Lek jest również skuteczny w leczeniu twardych wysięków u pacjentów z łagodną do umiarkowanej retinopatią cukrzycową. Zalecane dawkowanie wynosi 1 kapsułka (250 LSU) rano i wieczorem.
W przypadku owrzodzeń żylnych na kończynach dolnych, preparat może być stosowany uzupełniająco do leczenia miejscowego. Zaleca się podanie 600 LSU sulodeksydu domięśniowo raz dziennie przez 20 dni, a następnie przyjmowanie 2 kapsułek (500 LSU) rano i wieczorem przez 30-70 dni.
W leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby tętnic kończyn dolnych o umiarkowanym nasileniu (II stopień klasyfikacji Fontaine’a) zaleca się przyjmowanie 600 LSU sulodeksydu domięśniowo raz dziennie przez 20 dni, a następnie 2 kapsułek (500 LSU) rano i wieczorem przez 6 miesięcy.
Preparat należy przyjmować doustnie pomiędzy posiłkami.
Czy można stosować Vessel Due F - kapsułki miękkie w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży zaleca się unikanie stosowania jakichkolwiek leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. W przypadku planowania ciąży również zaleca się konsultację z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek preparatów.
Nie zaleca się stosowania preparatów u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych, które można kupić bez recepty. Szczególnie skonsultuj się z lekarzem, jeśli przyjmujesz którykolwiek z poniższych leków, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie stosowania danego preparatu.
Sulodeksyd ma podobną strukturę chemiczną do heparyny, dlatego może zwiększać działanie heparyny i doustnych leków przeciwzakrzepowych przyjmowanych jednocześnie.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Vessel Due F- kapsułki miękkie?
Jak każdy lek, także Vessel Due F kapsułki mogą powodować efekty uboczne, chociaż nie wystąpią u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Pamiętaj, że korzyści z zażywania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Często można zaobserwować: zawroty głowy, ból w górnej części brzucha, biegunkę, ból żołądka, nudności, wysypkę.
Niedawno mogą się pojawić: nieprzyjemne uczucie w jamie brzusznej, zgaga, wzdęcia, wymioty, ból głowy, wyprysk, zaczerwienienie, pokrzywka.
Bardzo rzadko mogą wystąpić: krwawienie żołądka, opuchlizna kończyn, utrata przytomności.
Od wprowadzenia sulodeksydu na rynek, bardzo sporadycznie zgłaszano też następujące działania niepożądane: niedokrwistość, ból brzucha, problemy żołądkowo-jelitowe, ciemne stolce, zaburzenia przemiany materii białek w osoczu krwi, opuchlizna i zaczerwienienie w okolicach narządów płciowych, nadmierna miesiączkowanie, naczynioruchowy obrzęk, wybroczyny.