Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tobrosopt

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Tobrosopt
02.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Tobrosopt 0,3% - krople do oczu, roztwór?

Składnikiem aktywnym tego preparatu jest tobramycyna, która jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów pochodzącym od promieniowca . Mechanizm działania tobramycyny, podobnie jak innych antybiotyków aminoglikozydowych, polega na blokowaniu syntezy białek w bakteriach. Tobramycyna łączy się nieodwracalnie z rybosomami bakteryjnymi, co uniemożliwia wzrost i namnażanie się bakterii i prowadzi do ich śmierci. Działa bakteriobójczo przeciwko różnym szczepom bakterii odpowiedzialnych za zakażenia oka.

Podawana miejscowo do oka, tobramycyna jest wchłaniana w minimalnym stopniu, co minimalizuje jej działanie ogólnoustrojowe.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Tobrosopt 0,3% - krople do oczu, roztwór?

Środek jest zalecany do leczenia miejscowych infekcji oka i jego otoczenia, spowodowanych przez bakterie wrażliwe na tobramycynę, zwłaszcza te, które są odporne na inne antybiotyki, w szczególności .

Środek jest przeznaczony wyłącznie dla pacjentów dorosłych.

Kiedy nie stosować preparatu Tobrosopt 0,3% - krople do oczu, roztwór?

Niestety, choć istnieją wskazania do używania leku, nie zawsze można go stosować. Konieczne jest unikanie preparatu, jeśli występuje alergia (nadwrażliwość) na którekolwiek ze składników preparatu.

Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży ani podczas karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tobrosopt 0,3%- krople do oczu, roztwór?

Niektóre warunki zdrowotne mogą uniemożliwić lub wskazywać na konieczność zmiany dawki preparatu. Czasem konieczne jest wykonanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, lokalnie do worka spojówkowego. Nie należy go podawać do gałki ocznej. Należy unikać stosowania preparatu przez długi czas.

Długotrwałe stosowanie antybiotyków może prowadzić do rozwoju bakterii i grzybów opornych na leczenie. W trakcie leczenia zaleca się obserwację na ewentualne objawy nowych infekcji. W przypadku pojawienia się nowych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych podczas stosowania preparatu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Zaleca się wykonywanie posiewu przed rozpoczęciem leczenia. Preparat może wywoływać reakcje alergiczne. Objawy alergii mogą obejmować reakcje miejscowe, takie jak świąd powiek, obrzęk, zaczerwienienie spojówek, a także reakcje ogólne, np. rumień, świąd, pokrzywkę, wysypkę, reakcje anafilaktyczne i poważne problemy skórne (w tym pęcherzowe). W razie wystąpienia objawów alergii, należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Antybiotyki z grupy aminoglikozydów mogą wywołać krzyżową reakcję alergiczną. Osoby uczulone na jeden antybiotyk z tej grupy mogą być także uczulone na inne antybiotyki z tej samej grupy. Antybiotyki aminoglikozydowe podawane ogólnie mogą uszkodzić słuch, a nawet prowadzić do głuchoty (działanie ototoksyczne), uszkodzić nerki (działanie nefrotoksyczne) oraz układ nerwowy (działanie neurotoksyczne). Osoby z zaburzeniami nerek są szczególnie narażone na te działania. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z aminoglikozydami podanymi ogólnie. Osoby z zaburzeniami przewodzenia nerwowo-mięśniowego, takimi jak miastenia czy choroba Parkinsona, powinny być ostrożne przy stosowaniu preparatu. Aminoglikozydy mogą przyczynić się do osłabienia mięśni oraz nasilić hamowanie przewodzenia nerwowo-mięśniowego. Podczas zakażenia oka należy unikać stosowania soczewek kontaktowych.

Dodatkowe informacje o składnikach preparatu: - preparat zawiera chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący, który może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe, dlatego przed aplikacją preparatu należy usunąć soczewki kontaktowe i poczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem soczewek; chlorek benzalkoniowy może również powodować podrażnienie oczu, objawy zespołu suchego oka, wpływać na film łzowy i powierzchnię rogówki, dlatego powinien być stosowany ostrożnie u osób z zespołem suchego oka lub uszkodzeniami rogówki; - preparat zawiera kwas borowy, który nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży ze względu na ryzyko zaburzeń płodności.

Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat może czasowo zaburzać widzenie, co może utrudnić prowadzenie pojazdów lub obsługę urządzeń mechanicznych. W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia, należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych do czasu ustąpienia zaburzeń i powrotu prawidłowego widzenia.

Dawkowanie preparatu Tobrosopt 0,3% - krople do oczu, roztwór

Produkt występuje w postaci kropli do oczu. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy unikać przekraczania zalecanych dawek, ponieważ nie przyniesie to większej skuteczności działania leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu pacjenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

U dorosłych zakażone oko należy wkraplać 1-2 krople do worka spojówkowego co 4 godziny, a w przypadku ciężkich zakażeń co 1 godzinę, aż do uzyskania poprawy. Następnie dawkę można stopniowo zmniejszać. Lek należy stosować przez okres 7-10 dni.

Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Przy aplikacji kropli w oko zaleca się zamknięcie powieki i delikatne uciskanie przewodu nosowo-łzowego. Działa to zapobiegawczo na wchłanianie leku i jego ogólnoustrojowe działanie antybiotyku.

Aby uniknąć zanieczyszczenia preparatu, nie należy dotykać końcówką zakraplacza żadnej powierzchni (w tym oka, powieki).

Przy stosowaniu lokalnie innych preparatów okulistycznych, należy zachować przynajmniej 5-minutową przerwę między aplikacjami leków.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u osób z zaburzeniami czynności nerek i wątroby. Jeśli równocześnie stosowane są aminoglikozydy podawane ogólnie, należy monitorować całkowite stężenie antybiotyku we krwi.

Czy można stosować Tobrosopt 0,3% - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży, zanim zdecydujesz się na jakikolwiek lek, najpierw porozmawiaj z lekarzem!

Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Konieczne jest dokładne omówienie potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza o tym podczas wizyt nadzorowanych medycznie.

Przyjęcie leku w czasie ciąży i okresie karmienia piersią nie jest zalecane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.

Z uwagi na niewielkie wchłanianie preparatu po zastosowaniu miejscowym, ryzyko interakcji z innymi lekami jest minimalne.

Jeśli stosujesz inne preparaty okulistyczne miejscowo, pamiętaj o zachowaniu 5-minutowej przerwy między podaniami leków. Maści do oczu należy stosować jako ostatnie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Tobrosopt 0,3%- krople do oczu, roztwór?

Podobnie jak inne leki, Tobrosopt 0,3% może wywołać skutki uboczne, jednak nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego preparatu. Pamiętaj, że korzyści z stosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.

Często zdarza się uczucie dyskomfortu w oku oraz przekrwienie oka.

Niezbyt często mogą wystąpić objawy nadwrażliwości, ból głowy, zapalenie rogówki, otarcie rogówki, zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenie, rumień powiek, obrzęk spojówek, obrzęk powiek, ból oka, zespół suchego oka, wydzielina z oka, świąd oka, nasilone łzawienie, pokrzywka, zapalenie skóry, utrata rzęs, bielactwo, świąd, suchość skóry.

Mogą wystąpić reakcje alergiczne oka, podrażnienie oka, wysypka, reakcje anafilaktyczne, ciężkie reakcje skórne (rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł