- Co zawiera i jak działa Simvasterol - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Simvasterol - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Simvasterol - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Simvasterol- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Simvasterol - tabletki powlekane
- Czy można stosować Simvasterol - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Simvasterol- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Simvasterol - tabletki powlekane?
Składnikiem aktywnym leku jest simwastatyna, która należy do grupy statyn. Statyny są używane do obniżenia poziomu lipidów (głównie cholesterolu) we krwi. Zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jest związane z wysokim poziomem lipidów we krwi, zwłaszcza z wysokim poziomem cholesterolu LDL. Wysoki poziom cholesterolu LDL, wynoszący 3 mmol/l (115 mg/dl) lub więcej, jest uważany za nieprawidłowy. Zwiększone stężenie cholesterolu LDL we krwi nazywane jest hipercholesterolemią. Działanie statyn polega na hamowaniu aktywności kluczowego enzymu uczestniczącego w procesie syntezy cholesterolu, co prowadzi do zmniejszenia stężenia cholesterolu LDL we krwi. Statyny są stosowane zarówno w leczeniu hipercholesterolemii, jak i profilaktycznie u osób z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, zmniejszając ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz zgonu związanego z chorobą niedokrwienną serca.
Simwastatyna łatwo przekształca się w aktywny metabolit w wątrobie (simwastatyna jest w formie nieaktywnego laktonu). Wątroba jest głównym miejscem działania tego leku. Metabolit simwastatyny jest aktywnie transportowany do hepatocytów przez białko transporterowe (OATP 1B1). Simwastatyna jest wydalana głównie z kałem oraz częściowo z moczem.
Kiedy stosować Simvasterol - tabletki powlekane?
Preparat jest zalecany do stosowania w przypadku:
• początkowej hipercholesterolemii lub mieszanej dyslipidemii, gdy dieta i inne metody leczenia niefarmakologicznego okazały się nieskuteczne;
• rodzinnej hipercholesterolemii homozygotycznej przy jednoczesnym stosowaniu diety i innych form leczenia, lub gdy inne metody leczenia są nieodpowiednie lub niedostępne;
oraz w celu zapobiegania:
• incydentom związanym z układem sercowo-naczyniowym (zmniejszenie ryzyka zachorowania i śmiertelności) u pacjentów z wykrytą miażdżycą naczyń serca lub cukrzycą, przy prawidłowym lub podwyższonym poziomie cholesterolu, jako dodatkowe leczenie mające na celu korektę innych czynników ryzyka lub uzupełnienie innej terapii zapobiegającej chorobom serca.
Kiedy nie stosować preparatu Simvasterol - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego użycie. Nie wolno stosować preparatu, jeśli istnieje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane:
• u osób z czynną chorobą wątroby lub zwiększeniem aktywności aminotransferaz wątrobowych
• u osób przyjmujących leki, które silnie wpływają na enzym CYP3A4, takie jak dla przykładu itrakonazol, ketokonazol, pozakonazol, worykonazol, inhibitory proteazy HIV lub HCV (na przykład nelfinawir, boceprewir, telaprewir), erytromycyna, klarytromycyna, telitromycyna, nefazodon oraz preparaty zawierające kobicystat
• u osób przyjmujących cyklosporynę, danazol lub gemfibrozyl
• w okresie ciąży oraz u kobiet planujących ciążę
• w okresie karmienia piersią.
U osób z homozygotyczną hipercholesterolemią rodinną stosujących lomitapid nie zaleca się przyjmowania simwastatyny w dawkach powyżej 40 mg na dobę.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Simvasterol- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia lub warunki mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych.
Simwastatyna, podobnie jak inne statyny, może być przyczyną miopatii, czyli chorób mięśni objawiających się bólem, osłabieniem czy nadmierną wrażliwością. W przypadku pojawienia się tych objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Miopatia może prowadzić do rabdomiolizy, zespołu związane z uszkodzeniem mięśni, co może stanowić zagrożenie życia.
Ryzyko miopatii i rabdomiolizy zależy od stosowanej dawki leku. W przypadku podejrzenia miopatii, lekarz zaleci wykonanie badań krwi w celu oceny stanu mięśni.
Simwastatyna nie powinna być stosowana równolegle z pewnymi lekami i substancjami, które zwiększają ryzyko miopatii. Należy również zachować ostrożność u osób z dodatkowymi czynnikami ryzyka.
Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszelkich schorzeniach i przyjmowanych lekach. Należy również regularnie monitorować aktywność enzymów wątrobowych podczas leczenia simwastatyną.
Ważne jest również zachowanie ostrożności podczas jednoczesnego stosowania simwastatyny z innymi lekami lub substancjami, które mogą zwiększać ryzyko miopatii.
Simwastatyna może wpływać na stężenie glukozy we krwi, dlatego osoby z ryzykiem cukrzycy powinny być regularnie kontrolowane podczas leczenia.
Dawkowanie preparatu Simvasterol - tabletki powlekane
Czy można stosować Simvasterol - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem!
Zanim zdecydujesz się na przyjmowanie leków podczas ciąży lub karmienia piersią, upewnij się, że porozmawiałeś z lekarzem i wyjaśniłeś wszelkie możliwe zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym, gdy przepisuje ci lek.
Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży, tych planujących ciążę w najbliższej przyszłości oraz u tych, u których jest podejrzenie ciąży.
Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ leczenie powinno być przerwane natychmiast po potwierdzeniu ciąży.
Stosowanie preparatu podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Simvasterol- tabletki powlekane?
Tak samo jak każdy lek, Simvasterol może wywoływać niechciane skutki, jednak nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów przyjmujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści z zażywania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Wśród rzadko możliwych działań ubocznych znajdują się: zaburzenia mięśniowe (miopatia, rabdomioliza, a także rabdomioliza z ostrą niewydolnością nerek, bóle mięśni, skurcze mięśni), zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych, podwyższone wartości kinazy kreatynowej (CK), objawy zespołu nadwrażliwości, takie jak obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, języka, gardła mogący utrudniać oddychanie), podobny do tocznia zespół, bóle mięśni reumatoidalne, zapalenie mięśni, zapalenie skóry, zapalenie naczyń, małopłytkowość, eozynofilia, podwyższone OB, zapalenie stawów, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, gorączka, duszność, złe samopoczucie. Dodatkowo, rzadko występuje: niedokrwistość, bóle głowy i zawroty, osłabienie, zmęczenie, astenia, zaburzenia czuciowe (drętwienia, mrowienie, neuropatia obwodowa), problemy ze wzrokiem, nieostre widzenie, zaparcia, ból brzucha, problemy trawienne, wzdęcia, biegunka, nudności, wymioty, zapalenie trzustki, żółtaczka, zapalenie wątroby, wysypka, swędzenie, łysienie.
Bardzo rzadko może wystąpić: bezsenność, problemy z pamięcią, stany splątania, niewydolność wątroby (łącznie z przypadkami śmiertelnymi), zmiany skórne przypominające liszaje, zerwanie mięśni, ginekomastia, reakcje alergiczne (w tym wstrząs anafilaktyczny).
Dodatkowo, istnieją potencjalne działania niepożądane, których częstość występowania nie jest określona: depresja, problemy z potencją, śródmiąższowa choroba płuc, choroby ścięgien, czasami zakończone zerwaniem ścięgna, immunozależna martwicza miopatia, zwiększenie poziomu glukozy we krwi, cukrzyca (szczególnie u osób z czynnikami ryzyka).